Macahel Vadisi - Karçal Dağlari - Borçka Karagöl

YEREL REHBER MÜRSEL BİLİR SORUMLULUĞUNDA

Borçka, Artvin, Türkiye

BORÇKA - ŞAVŞAT (ARTVİN)

MACAHEL VADISI -   KARÇAL DAĞLARI -  BORÇKA KARAGÖL

 

          Macahel; Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlı, Gürcistan sınırında bir vadi bölgesidir. Macahel orijinal Gürcü adıdır. Macahel, Camili ana köy olmak üzere altı köyden oluşmaktadır. Macahel, bitki ve canlı çeşitliliği sebebi ile Biyosfer Rezerv alanı ilan edilmiş, ılıman iklim yağmur ormanlarına sahiptir.

Macahel, kuzeyde Acara dağları, doğusunda Karçal dağları, güneyinde Küçük yayla dağları ve batısında Heba dağı, Macahel’de iki dere akar, biri Efeler deresi diğeri ise Maral deresidir. Böyle muhteşem bir cennet bölgesi olan Macahel, yeniden gün yüzüne çıkmış son zamanların en gözde yerlerdendir. Buraları gördükten ve yaşadıktan sonra Avusturya ve İsviçre seyahat ve tatillerini tekrar gözden geçirmek gerekecek.

Vadinin etrafı sislerle kaplı ve bölgede yağmurlu günler güneşli günlerden çok daha fazladır. Macahel’i sisli sevmek gerekecek, güneşin kendini göstermesini sabırla bekleyeceksin. Bulutlar, sisler ve balta girmemiş ormanlar, şelaleler, uçurumlar, vahşi kayalar, bin bir çiçek ve berrak dereler, ıssız patikalar, orman gülleri, yaylalar, bulut kümeleri, heybetli ve dumanlı dağlar, krater ve buzul gölleri.

 

 

Bu bölgenin en tanınmış dağları Karçal Dağları, Borçka ve Şavşat’ı ayıran dağlar, Çoruh vadisi ve Gürcistan sınırına kadar en yüksek noktası 3428 metre. Karçal dağların dört doruğu vardır. Kuzeybatıda Yıldıztepe Doruğu, Güneybatıda en yükseği olan Üç Kardeşler Doruğu (3428 mt.), Güneyde Sakızraho Doruğu, Doğuda Ziyaret Doruğu, Batı ve Kuzeyinde Çoruh nehri, Doğusunda Papart deresi ve Güneyinde Berta çayı vadileri ile çevrilidir. Buzul ve buzul gölleri vardır.

 

Karadeniz bölgesinin hiç abartısız dünyanın en güzel göllerinden biri olan Karagöl, Artvin Borçka’ya 25 km uzaklıkta bulunan Borçka Karagöl Milli Parkı, Karadeniz’in eşsiz güzellikteki cennet bölgelerinden biri. 19. Yüzyılın başlarında yaşanan toprak kayması sonucu oluşan ve günümüzde Klaskur Yaylası (Aralık Yaylası) yakınlarında yer alan Borçka Karagöl, etrafı dağlarla çevrili bir doğa harikası tabiat parkının kalbinde konuma sahip.

 

Yoğun yağış alan ve etrafı bölgeye özgü birçok ağaç türü ile çevrili yüksek dağlarla korunaklı olan parkta yaban hayat da çok zengin. Diğer yandan sonbaharda rengarenk bir görüntü oluşturan bu eşsiz manzara fotoğraf severlerin de vazgeçilmez adreslerinden. 368 hektarlık alan kaplayan Karagöl, 5 hektarlık milli park içerisinde yer alıyor.

 

 

7 Temmuz 2018 – 14 Temmuz 2018 tarihleri arasında düzenlenecek gezi programı;

 1. Gün: (7 Temmuz 2018) Sabiha Gökçen Havalimanından Sabah saat 07.00 de Uçakla hareket, Saat 10.00 sıralarında Trabzon Havalimanında çıkış, Maçka yolundan Sümela Manastır, Rize-Ardeşen’den Çamlıhemşin, Artvin yolundan 3-3,5 saat sonra Borçka -Macahel’e konaklayacağımız Dedaena Pansiyonuna ulaşıyoruz.
 2. Gün: (8 Temmuz 2018) Kahvaltıdan sonra, Merata ve Curupira yaylaları, Gudyan gölü ve pansiyona dönüyoruz.
 3. Gün: (9 Temmuz 2018) Kahvaltıdan sonra Fındık Yaylası, Lekoban Yaylası, Şavşat Canciri Yaylası ve Sakorya Yaylası. (Sakorya da yayla gevreği ve mıhlama yiyoruz, akşam yayla evinde kalırsak akordeon ve tulumla eğlence)
 4. Gün: (10 Temmuz 2018) Kahvaltıdan sonra Çukunet Yaylası, Naçadrev gölü, Ziyaret tepesi ve pansiyona dönüş.
 5. Gün: (11 Temmuz 2018) Altınoğlu Yaylası, Beyazsu Yaylasına araç ulaşmadığı için 3,5 saat yürüyüşle ulaşıyoruz. Beyazsu yaylasına pansiyonda konaklıyoruz.
 6. Gün: (12 Temmuz 2018) Kahvaltıdan sonra Yıldız Gölünden Kaçkar en yüksek zirvesi olan Üç Kardeşlere tırmanış, inişle Gorgit Yaylasına ulaşıyoruz, o gece Gorgit yaylasında konaklıyoruz.
 7. Gün: (13 Temmuz 2018) Kahvaltıdan sonra Gorgit yaylasından 3 saat yürüyüşle Efeler Köyü, Meral Şelalesi, 165 yıllık İremit Camii, köy evleri gezildikten sonra Dedaena Pansiyona dönüyoruz.
 8. Son Gün: (14 Temmuz 2018) Borçka Karagölde 2-3 saat durakladıktan sonra İstanbul yoluna çıkıyoruz. Artvin ilçesi Arhavi’de Mençura şelalesi, Rize-Pazardan Fırtına deresi son olacaktır. Akşam Trabzon’ ulaşıp saat 20.00 sıralarında uçakla İstanbul’a dönüyoruz.

  

 

KONAKLAMA : DEDAENA PANSİYON 

Maliyet: 1.400 TL

Ücrete Dahil Olanlar : 7 gün sabah kahvaltı akşam yemeği - Trabzon havaalanından Trabzona Havalanına transfer - Ara transferler - Rehberlik - Sigorta

 

Kesin kayıt için 30 Nisan 2018 tarihine kadar TR48 0001 2009 7920 003V 0021 58 Halkbank Mürsel Bilir hesabına 400 TL kapora yatırılması gerekmektedir.

 

NOT :  bir gece yayla evinde kalma ihtimali olduğundan uyku tulum alınması yeterlidir çadıra gerek yoktur.

 

FAALİYET SORUMLUSU Mürsel BİLİR : 0532 641 8672

NOT : Bu etkinliği Tursab A acenta gurubu, GLEE Turizm ile organize etmekteyiz

Katılımcı Listesini Görmek için " Üye Girişi " Yapmalısınız
 • Kadıköy
 • AVCILAR (PELİKAN MALL A.V.M.)
 • Kadıköy ( Evlendirme )
 • Cevizlibağ
 • Mecidiyeköy

ccc

ccccccccccccccccccccc

7 gün 7 gece 2019-07-16 ETKİNLİK TAMAMLANDI
Doğadakiler Deneme Aşamasındadır.