Efes Antik Kenti

İzmir / Selçuk / Acarlar

Puan 4.8 4.8 3866 Derecelendirme 1048 Yorumları oku

Efes Antik Kenti Fiyat 2021

Bu Alan Ücretsizdir.

Çalışma Saatleri

  • Cuma08:00-17:30
  • Cumartesi08:00-17:30
  • Pazar08:00-17:30
  • Pazartesi08:00-17:30
  • Salı08:00-17:30
  • Çarşamba08:00-17:30
  • Perşembe08:00-17:30
Bu Alanı Ücretsiz Yönetin

Detayları

Aktivite imkanları


Arkeolojik Gezi
Kültür Turu

Alan İmkanları


Giriş - Midibüs
Giriş - Minibüs
Giriş - Motosiklet
Giriş - Otobüs
Giriş - Otomobil
Giriş - Şahıs
Karavan Kiralama

Alan Özellikleri


Büfe
Evcil Hayvan Dostu
Güvenlik Varmı
Kır Kahvesi - Cafe
Market
Masa
Müze
Telefon Çekiyor
Wc

Yorumlar

Adem Taş

Efes Antik Kenti Yorum

Adem Taş Google Yorumu 8 ay önce
Efes Antik Kenti, İzmir‘in Selçuk ilçesi sınırlarında yer alıyor. Kuruluşu MÖ 8,611 yıl öncesine uzanan Efes, antik çağda Doğu ile Batı’nın buluştuğu bir noktada bir liman kenti olarak kuruldu. Politik ve ticari gelişmelerle birlikte dünyanın en önemli uygarlık, kültür, bilim ve sanat merkezlerinden birine dönüştü. Roma Devletinin Asya eyaletinin başkentlik yapan Efes, dönemin en varlıklı şehirlerinden biri oldu. Dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağının Efes’te yer alması kente daha çok tüccarın ilgi göstermesini sağladı. Şehrin her yanında görkemli tapınaklar, bölgenin en büyük kütüphanesi ve felsefe okulu kuruldu. Zaman içerisinde nehirlerin getirdiği alüvyonların limanı doldurmasıyla denizden uzaklaşan Efes, ticari gücünü yavaş yavaş yitirmeye başladı. Sonrasında yaşanan büyük bir deprem ihtişamlı günlerini geride bıraktı. Tarihte tamamen mermerden yapılan ilk şehir olan Efes (Ephesus), UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. ➡️Giriş 111₺ olup müzekart ile daha avantajlı olup 61₺ ye girilebiliyor (1 yıl kart sahibi olarak) öğrenciler için müzekart yıllık ücreti 31₺ dir.

Yalçın Kaymak

Efes Antik Kenti Yorum

Yalçın Kaymak Google Yorumu 8 ay önce
Efes dünyaca ünlü bir antik kent,yerli yabancı herkes zaman ayırıp mutlaka gezmek ve görmeli derim.Kent çok büyük bir alana yayılmış ,m.ö yaklaşık 5 y.y da kurulmuş ..yakininda meryem ana kilisesi ve yedi uyurlar mağarası da gezip girmeye değer.Antik kentte çok bir tiyatro,geniş taş döşeli caddeleri,kare şeklinde düzenlenmiş bir alanın etrafında Alış veriş dukkanları,yanyana açık wc si,ayakta kalan iki katı ile herkesin bildiği kütüphane yapısı,gibi yerleşim yerleri ile o dönemin sosyal hayatını yansıtan örneklerle dolu bir yer.Antik kente giriş ücreti 18 yaşından küçükler den alınmıyor.18 yaşı dan büyük öğrenciler için ındirim var.buyukler için ücret 111 tl fakat müze kart çıkartarak 61 tl ye gezebiliyor ve 1 yıl boyuncada bu kartı her yerde kullanabiliyorsunuz.Araclar için park geride var ve ücreti15 tl.

Oğuzhan GÜNDOĞDU

Efes Antik Kenti Yorum

Oğuzhan GÜNDOĞDU Google Yorumu 8 ay önce
İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti Roma, Yunan ve Türk olmak üzere farklı medeniyetlerin esintisini içermektedir. Oldukça büyük olan Efes Antik Kenti içerisinde, kütüphane, tapınaklar, uzun yollar ve konaklamayı sağlayan yapılar bulunuyor. Milattan önce kurulmuş olan bu muazzam yapıyı aranızda hala görmeyenler varsa, yazımızı okuduktan sonra merakı artacak ve gidip görmek isteyecektir.Kuruluşu MÖ. 6111 yıllarına dayanan Efes Antik Kenti, farklı dönemlerde Roma, Yunan ve Türklere ait bir antik kent olmuştur. İçerisinde Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi ve Ashab-ı Kehf gibi yapıtları bulunduran bu olağanüstü eser İzmir’in Selçuk ilçesinde yer almakta ve Türkiye’nin en önemli turistik yerleri arasında bulunmaktadır.Efes, Helenistik ve Roma dönemlerinde en parlak zamanlarını yaşamıştır. Roma imparatoru Augustus zamanında Asya Eyaleti’nin başkenti olarak nüfusu 211.111 kişiye ulaşmıştır.Doğu ile batı arasında bir kapı vazifesi gören Efes aynı zamanda önemli bir liman kentiydi. Bu özelliği Efes’in o dönemde önemli bir ticaret ve politik merkez olmasını sağlamıştır. 2115 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilmiştir. Bunun yanında Anadolu’nun eski tanrıça geleneğine dayalı olan Artemis kültürünün en büyük tapınağı da Efes içerisinde yer almaktadır. Tarihte ve günümüzde çok önemli bir yere sahip olan Efes, Herakleitos, Artemidoros, Hipponaks, Zenodotos ve Soranos gibi ünlü isimleri yetiştirmiştir.

Sevinç PETEKOĞLU

Efes Antik Kenti Yorum

Sevinç PETEKOĞLU Google Yorumu 8 ay önce
Şahane bir açık hava müzesi. giriş ücreti 111 tl ancak 61 tl ye müze kart sahibi olup 1 yıl boyunca istediğiniz muzeye(kültür bakanlığına bagli)ucretsiz giris yapabilirsiniz. Yalniz otopark görevlisi tarafindan 17ye kadar giriş yapmamız gerektiği , çıkış saatimizin önemli olmadıği söylendi. Açık-hava müzesi olduğundan sürekli açık kaldığını düşündük ve ışıkların yanmasını, gece halini görmeyi istedik. Saat 8e kadar bekledik içeride, müdürlüğü arayıp ne zaman aydinlatmanin devreye gireceğini sorduğumuzda şuan içeride oldugumuzun suç olduğu, cikmamiz gerektigi soylendi. Tabi hemen terkettik. İlgili bir sekilde incelediginizi giren bir guvenlik gorevlisi gönullu rehberliğimizi yapti sagolsun.Kentin bugüne kadar şuanki haliyle gelmediği, tüm parçaların birleştirilerek şu anki haline dönüştüğü bilgisini verdi. Çok geniş bir yüzölçümüne sahip olan kentin bir liaman kenti olduğu da şaşırtıcı çünkü günümüzde en yakın sahil, kusbakisi yaklaşık 16 km. Fakat gezmeden olmayın şahane bir mistik atmosferi var👌🏼

Dogac Ozsar

Efes Antik Kenti Yorum

Dogac Ozsar Google Yorumu 8 ay önce
Çok daha fazla bakımı hak eden muhteşem bir yer.

yükleniyor

Doğadakiler

Yazmış olduğunuz görüşleriniz, editörlerimiz tarafından incelendikten sonra en kısa sürede yayına alınacaktır.

Efes Antik Kenti Hakkında

Efes Antik Kenti Fiyatları 2021

Bu alan ücretsiz

Efes Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Adresi: Acarlar, Efes Harabeleri, 35920 Selçuk/İzmir, Türkiye

Koordinatları: 37.9409263, 27.3414579

Efes Antik Kenti Yakınındaki Alanlar
Efes Antik Kenti iletişim
Efes Antik Kenti telefon
Efes Antik Kenti nerede
Efes Antik Kenti yol tarifi
Efes Antik Kenti nasıl giderim
Efes Antik Kenti firma profili
Efes Antik Kenti firma hakkında
Efes Antik Kenti mesai saatleri
Efes Antik Kenti iletişim bilgisi