Erciyes Kayak Etkinliği

ÜMİT TETİK ORGANİZASYONUYLA KAYSERİ ERCİYES KAYAK MERKEZİNDE KAYAK ETKİNLİĞİ1

Hisarcık Erciyes, 38220 Melikgazi/Kayseri, Turkey

17 Aralık , Salı

3 Gün 2 Gece

Tren
Erciyes Kayak Etkinliği

Erciyes kayak merkezine hareket ediyoruz. 

1. Gün

Kayseriye Uçuş, Erciyeste Kayak

17 Ocak 2020 , Cuma

17 Ocak Cuma erken saatte 06:25'te Kayseri'ye uçuyoruz. Transfer gerçekleştikten sonra Erciyes kayak merkezine hareket ediyoruz. Akşam şehir merkezindeki otelimize yerlesiyoruz.

2. Gün

Erciyeste Kayak

18 Ocak 2020 , Cumartesi

Cumartesi oteldeki kahvaltının ardından Erciyes kayak merkezine hareket ediyoruz. Akşam şehir merkezindeki otelimize dönüyoruz. İsteyen arkadaşlarla araç tutularak, yöresel yemek yemeğe gidilebilir.

3. Gün

Erciyeste Kayak ve İstanbula Dönüş

29 Ocak 2020 , Çarşamba

Pazar günü kahvaltının ardından Erciyes kayak merkezine gidiyoruz. Saat 18:30'da havaalanına hareket ediyoruz.

Etkinlik Galeri

Maliyete Dahil Olanlar

Maliyete Dahil Olanlar :

- 2 gece OK otel konaklaması, (Oda + Kahvaltı)

- Havalimanı ve Kayak Merkezi transferleri,
- 3 günlük skipas,
- Seyahat sigortası ve acenta maliyetleri.

Maliyete Dahil Olmayanlar

Maliyete Dahil Olmayanlar :

- İstanbul-Kayseri-İstanbul uçuşları,
- Erciyes'te kayak malzemeleri kirası,
- Otelde alınan ekstralar.
- Tüm kişisel harcamalar 

Diğer Maliyet Notları

Maliyet : 

- Program yerel TÜRSAB seyahat acentesi Ashab Turizm (A-3715) tarafından gerçekleştirilecektir.

 

- Etkinlik maliyeti 575TL'dir.

Katılımcı Listesini Görmek için " Üye Girişi " Yapmalısınız
Bu Etkinlik Kişisel Ulaşımla Sağlanmaktadır.

Durak Notu

17 Ocak Cuma erken saatte 06:25'te Kayseri'ye uçuyoruz.

Kayak Malzemeleri

Doğru Kayak ve Ekipman Seçim

Konforlu ve güvenli kayak yapmak için beceri seviyesine uygun ekipman kullanmak bu spor’un temel kaidesidir. Ekipman satın almadan önce, ihtiyaçları doğru belirlemek, seçeceğiniz ekipman’ların kayak yapma yetenekleriniz ile paralel olması önemlidir. Yanlış ekipman tercihi, istenmeyen kazalar yaşamanıza ve kayak yeteneklerinizin gelişememesine neden olacaktır. Ekipman seçiminin doğru yapılması, özellikle başlangıç seviyesinde bulunan kayak severler için en önemli hususdur. Doğru seçilen ekipman ile kayak yetenekleriniz gelişecek ve başlangıç seviyesinden sonraki ekipman ihtiyaçlarınızı, önerilere gerek duymadan kendi bilgi ve tecrübeleriniz ışığında belirleyebileceksiniz.

Kayak ekipmanı seçimi temelde zor bir işlem olmasa da özellikle yeni başlayanların kafası karmaşık gibi görünen seçenekler ve anlamı bilinmeyen terimler nedeni ile karışabiliyor. Aşağıda özellikle yeni başlayan kayak severler için kullanılan ekipmanları tanımanızı ve size özel seçim yapmanızı kolaylaştıracak temel bilgileri bulacaksınız.

Temel Sistem, Kayak, Bot, Bağlama ve Baton

Kullanıcının, yetenek ve kullanım kabiliyetleri ve pist şartlarına göre kavis, taban açısı, materyal gibi teknik ve fiziksel detaylar ile üretilen bir çok kayak modeli mevcutdur. Sistem temel olarak, kayak teknik detayları üzerine kurgulanır. Bot/Bağlama/Baton bütünlüğü ise kayağın kullanım detaylarını tamamlayacak biçimde seçilerek takım tamamlanır. Kayak malzemeleri satın alabileceğiniz bir çok mağaza bu ekipmanları başlangıç, orta ve ileri seviye kayak takımı olarak satmaktadır. Başlangıç seviyesi kayak severlerin konfor ve güvenlik açısından profesyonellerce bir araya getirilen ve birbirlerini tamamlayan bu setleri tercih etmelerini öneririz.

Başlangıç seviyesindeki (Tip 1) kayak severler düşük eğimli pistlerde, genellikle viraj, dönüş ve durma tekniği çalışması olan CARVING stil’ini tercih ederler. CARVING stili ile bu spor’a başlayacak kayak severlerin satın alma tercihleri aşağıdaki gibi olmalıdır.

Kayak : Kar koşulları, yetenek ve kullanım amacına göre değişik kayak çeşitleri bulunmaktadır. Bu kayaklar kullanılan materyal, sertlik, uzunluk ve kenar kesim gibi özellikleri bakımından farklılıklar gösterirler.

Başlangıç Seviyesi Kayaklar : Yeni başlayan kayakçılar için tasarlanmışlardır. Düşük hızlara daha duyarlı olabilmeleri için daha yumuşak ve esnektirler. Burunları daha geniştir ve kuyruk bölümü dönüşlerin sonunda arkaya hatalı olarak fazla ağırlık verip kayağın kuyruğunu kaydıran acemi kayakçıları daha fazla hoşgörebilecek şekilde inceltilmiştir. Maksimum zemin teması sağlamak için kenarlardan yukarı doğru konumlandırılan ve TRADITIONAL CAMBER veya POSITIVE CAMBER olarak ifade edilen başlangıç seviyesi kayaklar ayrıca, tüm pist koşulları için uygun uç kavis’ine (TIP ROCKER) sahiptirler.

Kayak Boyu : Satın alacağınız kayak, boy ölçünüzden 10-20cm daha kısa olmalıdır. Örneğin boyunuz 1.70mt ise seçeceğiniz kayak 1.57mt olmalıdır. Kayak boyu seçiminde kilo’nuzda önemli bir etkendir. 1.63mt boyundaki bir kayağın pist performansında 70kg’lik bir kullanıcı ile 90kg’lık bir kullanıcı arasında önemli farklar oluşabilir. Seçiminizde kilo/boy orantısı aşağıdaki gibi olmalıdır.

KiloMinimum Kayak Boyu

00 -    45kg140cm

45 -   52kg145cm

52 -   58kg150cm

59 -   68kg155cm

68 -   79kg160cm

79 -   90kg165cm

90 ve üstü170cm

Kayak Ayakkabısı: Ayağa uygun bir ayakkabı, vücuttan kayaklara enerji iletimini verimli ve rahat bir şekilde gerçekleştirecek, performansı artıracaktır. Yeni başlayanlar daha rahat, daha az tepki veren ayakkabılar seçmelidir. Seviye arttıkça, daha iyi tepki veren ayakkabılar tercih etmek doğru olacaktır.   

Tam uyumlu ayakkabı kontrolü, giydiğiniz ve ayak uçlarına basarak yükseldiğinizde topuğunuzun tabandan ayrılmadan ayakkabı ile birlikte yükselmesi ve ayakkabı üst  boğazlarının baldırlarınızda hissedilebilmesi ile yapılabilir. 

Kayak ayakkabısı dış ve iç ayakkabıdan oluşur. Birlikte çalışarak destek ve yastık görevini yerine getirirler. Dış ayakkabı (kabuk): Kullanım amacına göre sert plastik kabuk değişik düzeylerde destek sunar. Daha yumuşak plastikler kolay bükülür ve daha hoş görülüdür, bunun yanında sert plastikler daha katıdır fakat ayakkabılara daha fazla duyarlılık ve hassasiyet verir. Ayakkabı ne kadar katı ve bükülmez ise kayağınızın iç kenarına o kadar kuvvet aktarabilirsiniz. Yumuşak dış ayakkabılar kolayca bükülebilirler fakat kayakçıyı düzgün duruş pozisyonunda tutabilecek kadar sağlamdırlar. 

Kayak Ayakkabısı üreticileri bizim ayakkabı numarası olarak bildiğimiz standat’lardan farklı olarak ayakkabı boylarını ‘Mondo’ ölçüsü ile ifade ederler. Doğru numara seçimi için çevrim cetveli aşağıdaki gibidir.

Standart ayak numarınızdan bir numara daha büyük ayakkabı seçmeniz ayak konforunuzu arttıracaktır. İlk kullanımda ayakkabıların ayaklarınızı biraz sıkacağını ve bu durumun zaman ile ortadan kalkacağını unutmayınız.

Kayak Uyarısı

Kayak, snowboard vb kar sporları, kaza riski yüksek aktiviteler içermektedir. Kayak sporunun 10 altın kuralı:  

1 - Diğer kayakçılara dikkat edilmesi: Diğer kayakçılara tehlike oluşturmayacak şekilde davranılmalıdır.

2- Hız ve kayakların kontrolü: Hız, kişisel beceri ve şartlara uyumlu olmalıdır.

3- Kayak yolunun seçimi:  Kayakçı öndekilere tehlike yaratmayacak şekilde pisti kullanmalıdır.

4- Geçiş (birini geçme): Bir kayakçıyı geçerken ona da rahat hareket edebileceği bir alan bırakılmalıdır.

5- Durmak ve hareket etmek: Kayakçı durduktan sonra tekrar kayacaksa yukarıdan birinin gelip gelmediğini kontrol etmelidir.

6- Duruş: Zorunlu olmadıkça dar alan, geçiş ve görüntünün sınırlı olduğu yerlerde durulmamalıdır.

7- Tırmanma veya iniş: Yamaca tırmanan yaya kayakçılar, kesinlikle kayak pistinin dışını kullanmalıdırlar.

8- İşaretlere dikkat: Kayakçı pistlerdeki uyarı, yönlendirme ve sinyallere dikkat etmek ve uymak zorundadır.

9- Yardım zorunluluğu: Her kayakçı kaza anında kazazedeye yardım etmek zorundadır.

10- Kimlik bildirme zorunluluğu: Herkes kayak yaptığı sürece yanında kimlik bulundurmalıdır. 

17 Aralık Salı

ETKİNLİK TAMAMLANDI

Etkinlik Sorumlusu

BÜNYAMİN ŞAHİN