Kocaeli Kartepe Kar Yürüyüşü

KUZUYAYLADAN KARTEPEYE KARDA YÜRÜYORUZ.

Kartepe, Kocaeli, Türkiye

29 Aralık , Pazar

Günübirlik

Otobüs

Kocaeli Kartepe Kar Yürüyüşü

İstanbula yakın yüksek bölgelerde kar yürüyüşleri başladı. Bizde bu pazar Kartepe39;de kar yürüyüşü yapalım dedik. Parkurumuz Kocaeli Kuzuyayla39;dan başlayıp Kartepe tesislere kadar sürecektir. Kartepe kayak tesislerinde yürüyüşümüz bitecek. Burada biraz mola vereceğiz. Tesisleri dolaşıp yorgunluk çayımızı içip dönüşe geçeriz...

1. Gün

Pazar sabahı ilk durağımız İncirliden misafirlerimizi alarak yola çıkıyoruz.

30 Aralık 2019 , Pazartesi

Yol üzerinde uygun bir noktada kahvaltı ve alışveriş molasının ardından tahminen saat 10:30 gibi Kartepe ilçesine varacağız. 

Yürüyüş parkur başlangıcımız, Kartepe Milli Parkı girişidir. Burada aracımızdan indikten sonra Kuzuyayla, Kartepe zirve ve arka kayak pisti rotasını izleyen toplamda 15km.yi bulan bir rotada kar yürüyüşü yapacağız. Eğer kar zorlayacak derecede sulu, batak, derin ve tozlu vb olursa kar yürüyüşümüzü 10-12km civarında daha kısa tutacağız. Buna parkur esnasında karar vereceğiz.

Parkur öncesi alışveriş : 

Kahvaltı molası verilen yerden su ve diğer ihtiyaçlarınızı temin edebileceğiz...

Katılımcı Listesini Görmek için " Üye Girişi " Yapmalısınız
06:30

İNCİRLİ ALFEMO

06:40

CEVİZLİBAĞ

06:45

MECİDİYEKÖY YKB

06:46

SAİT ÇİFTÇİ

07:00

KADIKÖY EVLENDİRME

07:10

E5 GÖZTEPE KÖPRÜSÜ

07:11

E5 MEDİKAL PARK

07:20

E5 KOZYATAĞI CARREFOUR

07:25

E5 BOSTANCI KÖPRÜSÜ

07:30

E5 MALTEPE KÖPRÜSÜ

07:40

E5 KARTAL KÖPRÜSÜ

07:50

E5 PENDİK KÖPRÜSÜ

08:00

GEBZE CENTER

08:45

İZMİT

09:00

ÖZEL ARAÇ

09:01

ARAÇSIZ ETKİNLİK

Kayak Malzemeleri

Doğru Kayak ve Ekipman Seçim

Konforlu ve güvenli kayak yapmak için beceri seviyesine uygun ekipman kullanmak bu spor’un temel kaidesidir. Ekipman satın almadan önce, ihtiyaçları doğru belirlemek, seçeceğiniz ekipman’ların kayak yapma yetenekleriniz ile paralel olması önemlidir. Yanlış ekipman tercihi, istenmeyen kazalar yaşamanıza ve kayak yeteneklerinizin gelişememesine neden olacaktır. Ekipman seçiminin doğru yapılması, özellikle başlangıç seviyesinde bulunan kayak severler için en önemli hususdur. Doğru seçilen ekipman ile kayak yetenekleriniz gelişecek ve başlangıç seviyesinden sonraki ekipman ihtiyaçlarınızı, önerilere gerek duymadan kendi bilgi ve tecrübeleriniz ışığında belirleyebileceksiniz.

Kayak ekipmanı seçimi temelde zor bir işlem olmasa da özellikle yeni başlayanların kafası karmaşık gibi görünen seçenekler ve anlamı bilinmeyen terimler nedeni ile karışabiliyor. Aşağıda özellikle yeni başlayan kayak severler için kullanılan ekipmanları tanımanızı ve size özel seçim yapmanızı kolaylaştıracak temel bilgileri bulacaksınız.

Temel Sistem, Kayak, Bot, Bağlama ve Baton

Kullanıcının, yetenek ve kullanım kabiliyetleri ve pist şartlarına göre kavis, taban açısı, materyal gibi teknik ve fiziksel detaylar ile üretilen bir çok kayak modeli mevcutdur. Sistem temel olarak, kayak teknik detayları üzerine kurgulanır. Bot/Bağlama/Baton bütünlüğü ise kayağın kullanım detaylarını tamamlayacak biçimde seçilerek takım tamamlanır. Kayak malzemeleri satın alabileceğiniz bir çok mağaza bu ekipmanları başlangıç, orta ve ileri seviye kayak takımı olarak satmaktadır. Başlangıç seviyesi kayak severlerin konfor ve güvenlik açısından profesyonellerce bir araya getirilen ve birbirlerini tamamlayan bu setleri tercih etmelerini öneririz.

Başlangıç seviyesindeki (Tip 1) kayak severler düşük eğimli pistlerde, genellikle viraj, dönüş ve durma tekniği çalışması olan CARVING stil’ini tercih ederler. CARVING stili ile bu spor’a başlayacak kayak severlerin satın alma tercihleri aşağıdaki gibi olmalıdır.

Kayak : Kar koşulları, yetenek ve kullanım amacına göre değişik kayak çeşitleri bulunmaktadır. Bu kayaklar kullanılan materyal, sertlik, uzunluk ve kenar kesim gibi özellikleri bakımından farklılıklar gösterirler.

Başlangıç Seviyesi Kayaklar : Yeni başlayan kayakçılar için tasarlanmışlardır. Düşük hızlara daha duyarlı olabilmeleri için daha yumuşak ve esnektirler. Burunları daha geniştir ve kuyruk bölümü dönüşlerin sonunda arkaya hatalı olarak fazla ağırlık verip kayağın kuyruğunu kaydıran acemi kayakçıları daha fazla hoşgörebilecek şekilde inceltilmiştir. Maksimum zemin teması sağlamak için kenarlardan yukarı doğru konumlandırılan ve TRADITIONAL CAMBER veya POSITIVE CAMBER olarak ifade edilen başlangıç seviyesi kayaklar ayrıca, tüm pist koşulları için uygun uç kavis’ine (TIP ROCKER) sahiptirler.

Kayak Boyu : Satın alacağınız kayak, boy ölçünüzden 10-20cm daha kısa olmalıdır. Örneğin boyunuz 1.70mt ise seçeceğiniz kayak 1.57mt olmalıdır. Kayak boyu seçiminde kilo’nuzda önemli bir etkendir. 1.63mt boyundaki bir kayağın pist performansında 70kg’lik bir kullanıcı ile 90kg’lık bir kullanıcı arasında önemli farklar oluşabilir. Seçiminizde kilo/boy orantısı aşağıdaki gibi olmalıdır.

KiloMinimum Kayak Boyu

00 -    45kg140cm

45 -   52kg145cm

52 -   58kg150cm

59 -   68kg155cm

68 -   79kg160cm

79 -   90kg165cm

90 ve üstü170cm

Kayak Ayakkabısı: Ayağa uygun bir ayakkabı, vücuttan kayaklara enerji iletimini verimli ve rahat bir şekilde gerçekleştirecek, performansı artıracaktır. Yeni başlayanlar daha rahat, daha az tepki veren ayakkabılar seçmelidir. Seviye arttıkça, daha iyi tepki veren ayakkabılar tercih etmek doğru olacaktır.   

Tam uyumlu ayakkabı kontrolü, giydiğiniz ve ayak uçlarına basarak yükseldiğinizde topuğunuzun tabandan ayrılmadan ayakkabı ile birlikte yükselmesi ve ayakkabı üst  boğazlarının baldırlarınızda hissedilebilmesi ile yapılabilir. 

Kayak ayakkabısı dış ve iç ayakkabıdan oluşur. Birlikte çalışarak destek ve yastık görevini yerine getirirler. Dış ayakkabı (kabuk): Kullanım amacına göre sert plastik kabuk değişik düzeylerde destek sunar. Daha yumuşak plastikler kolay bükülür ve daha hoş görülüdür, bunun yanında sert plastikler daha katıdır fakat ayakkabılara daha fazla duyarlılık ve hassasiyet verir. Ayakkabı ne kadar katı ve bükülmez ise kayağınızın iç kenarına o kadar kuvvet aktarabilirsiniz. Yumuşak dış ayakkabılar kolayca bükülebilirler fakat kayakçıyı düzgün duruş pozisyonunda tutabilecek kadar sağlamdırlar. 

Kayak Ayakkabısı üreticileri bizim ayakkabı numarası olarak bildiğimiz standat’lardan farklı olarak ayakkabı boylarını ‘Mondo’ ölçüsü ile ifade ederler. Doğru numara seçimi için çevrim cetveli aşağıdaki gibidir.

Standart ayak numarınızdan bir numara daha büyük ayakkabı seçmeniz ayak konforunuzu arttıracaktır. İlk kullanımda ayakkabıların ayaklarınızı biraz sıkacağını ve bu durumun zaman ile ortadan kalkacağını unutmayınız.

Yürüyüş Etkinlikleri Uyarıları

Genel Yürüyüş Uyarısı

Her katılımcımız Poyraz Doğa'nın kurallarını kabul etmiş sayılır. Rehberlerimizin kararlarına itiraz edilemez. Rehber ortam ve diğer şartlara bağlı olarak programda değişiklikler yapabilir. Şikâyetler genel koordinatöre yapılır. Likya parkurlarının bazı bölümleri, kayalık ve çalılık patikalardan oluşabilmektedir. Katılımcıların donanımları (özellikle ayakkabı/bot) ve performansları bu koşullara uygun olmalıdır.

29 Aralık Pazar

ETKİNLİK TAMAMLANDI

Etkinlik Sorumlusu

BÜNYAMİN ŞAHİN