Macahel-2020

MACAHEL'İN ZOR ULAŞILIR YAYLALARI

Artvin, Artvin Merkez/Artvin, Türkiye

21 Tem , Salı

8 Gün 7 Gece

Uçak
Macahel-2020

* Trabzon Sümela Manastır Ziyareti,
* Borçka Aralık Yaylası ve Lapera,
* Borçka Karagöl, Atanoğlu Yaylası'ndan Beyazsu Yaylasına Sırttan Yürüyüş,
* Beyazsu Yaylası, Yıldız Dağı Eteklerindeki Yıldızlı Göl'e Tırmanışı,
* Beyazsu Yaylasından Gorgit yaylasına İniş, Yağmur Ormanlarından geçiş ve Macahel,
* Macahel, Maral Şelalesi, İremit ve Macahel'in kalbine Yolculuk,
* Macahel, Fındık yaylası, İndatzvinda, Naçadirev Gölü ve Lekoban,
* İndatzvinda, Kuyruklu Göl Aşıtı, Merata Yaylası, Papart Ormanları Yürüyüşü, Şavşat Karagöl,
* Borçka, Murgul, Deliklikaya Şelalesi (Ormanın yüzüğü) ziyareti, Trabzon Geçişi,

1. Gün

Trabzon, Arhavi, Borçka

21 Tem 2020 , Salı

Sabah en geç saat 10:00 - 10:30'da Trabzon otogar ve havalimanında misafirlerimizle buluşup hareket ediyoruz. Yolculuk süresi yaklaşık 2,5 - 3 saat olup öğlen yemeği molamızı yolda vereceğiz. Günü dolu dolu değerlendirmek adına ilk olarak Sümela manastırını ziyaret edeceğiz. (Günün koşullarına göre bu ilk günkü ziyaret yeri değişiklik gösterebilir.) Müteakiben tekrar yola düşüyoruz ve gün sonunda konaklayacağımız, Borçka, Aralık köyüne doğru yolculuğa devam ediyoruz. Akşam konaklamamız Lapera Pansiyon'da.

 

Konaklama

Köy / Yayla Evi

2. Gün

Borçka Karagöl, Atanoğlu Yaylası - Beyazsu Yaylası Yürüyüşü

22 Tem 2020 , Çarşamba

Sabah kahvaltısının ardından, Lapera'dan ayrılıyoruz ve güne Borçka Karagöl'ü ziyaret ile başlıyoruz. Dağların ve koyu çam ormanlarının arasındaki bir çanakta bulunan gölün etrafında doyasıya bir tur atıp, göle karşı çay içerek keyfimizi yaşıyoruz, bol özçekim fotoğrafları alıyoruz...

Gölden sonra ise aracımızla 1800 mt. yükseklikteki Atanoğlu Yaylasına çıkıyoruz. Yürümek isteyenlerle, yaklaşık 9-10 km'lik bir tarafı Gürcistan dağlarına, yaylalarına, diğer tarafı Karçal Dağlarına bakan muhteşem manzaralar eşliğinde, sırtlardan yapacağımız yürüyüşle 2300 metrede kurulu Beyazsu Yaylasına ulaşıyoruz. Yürümek istemeyenler aracımızla  Beyazsu Yaylasına ulaşabilirler. Geceyi Beyazsu'da yayla evinde geçiriyoruz...

NOT : Karadeniz yayla evlerinde, yatak, yemek, duş vb imkanların otel gibi olmayacağı misafirlerimizce dikkate alınmalıdır.

Konaklama

Standart 3 Yıldızlı Otel

3. Gün

Beyazsu Yaylası'ndan Yıldızlı Göl'e Çıkış

23 Tem 2020 , Perşembe

Yayla tereyağı, balı, peyniri, sütü ve sobada pişen ekmeğimizle yapacağımız kahvaltımızın ardından, yaylanın eteklerine kurulduğu, Karçal Dağlarının yükseklerinde bulunan Yıldız Gölü'ne doğru yürüyerek yükselmeye başlıyoruz. “Ben kar suyunda da yüzerim” diyorsanız şort, mayo ve havlunuzu sakın yanınıza almayı unutmayın. Tabii 2800 metrelik sırtı aştıktan sonra. Akşam tekrar Beyazsu'dayız.

Konaklama

Pansiyon

4. Gün

Beyazsu Yaylası

24 Tem 2020 , Cuma

Beyazsu Yaylası'ndan Gorgit Yaylasına Yürüyerek İniş, Yağmur Ormanlarında Yürüyüş ve Macahel'e Giriş

 

Kahvaltı sonrasında Beyazsu yaylasından yürüyerek ayrılıyoruz. Karçal dağlarının gölgesinde, 1700mt.de, boyunuzu aşan yabani otların arasndan, ormanların üst sınırında kurulu Gorgit Yaylası'na doğru yapacağımız 3km'lik kısa bir iniş parkurumuz var.

Yol üstünde bizi dere, şelale ve çağlayanlar bekliyor. 400 yaşındaki ağaçların bulunduğu yaylada mola verip, Türkiye'nin yağmur ormanlarında yapacağımız 7km'lik benzersiz bir doğa yürüyüşü, herkesi kesinlikle farklı hissettirecektir. Sonrasında bizi bekleyen aracımıza binip Efeler Köyü üzerinden 350 – 400 mt. rakımdaki Macahel'e iniyoruz.

Geceyi bölgenin yerlisi Gürcü kökenli bir ailenin işlettiği, serender üzerine kurulu, bölgede zor rastlanacak konforu sağlayan bir pansiyondan geçiriyoruz. Hem Gürcü yemeklerine hemde tesisin ambiansı sizleri hayran bırakacaktır.

Konaklama

Çadır

5. Gün

Macahel, Maral Şelalesi, İremit

25 Tem 2020 , Cumartesi

Sabah kahvaltının ardından aracımızla Maral şelalesine devam edeceğiz. Araç ormanda belli bir yere kadar gidebiliyor. Aracımızdan indikten sonra yaklaşık yarım saatlik kısa bir yürüyüşün ardından Türkiye'nin 2nci büyük  şelalesi olan Maral'da yüzme molamız var. Üst kısımdaki tesisten şelalenin havuzuna inmek biraz meşakkatli de olsa, değiyor.

Şelalenin akan suyunun altında yüzmek isteyenler kesinlikle şort, mayo ve havlusunu unutmasınlar. Dönüş yolunda tarihi ahşap camileri ve Macahel merkez köyü ziyaret ediyoruz. Akşam konaklama için pansiyonumuza geri dönüyoruz.

6. Gün

Macahel, Fındık yaylası, İndatzvinda, Naçadirev Gölü, Lekoban

26 Tem 2020 , Pazar

Kahvaltıdan sonra  aracımızla dağ yollarından yükselip Fındık Yaylasına ve oradanda İndatzvinda aşıtına (~2500mt.) çıkacağız. Aynı zamanda küçük bir geçiş yaylası olan İndatzvinda'da aracımızdan inip yaylanın soğuk sularından içeceğiz ve yine yaklaşık 4km.lik düz bir yürüyüşle bölgenin en büyük dağ gölü olan Naçadirev Gölü'ne yürüyeceğiz. Burada dinlenmek ve isteyenler için yüzme molamız var. Daha sonra gece konaklayacağımız Lekoban yaylasına yürüyüşümüz devam edecek.

NOT : Lekoban yaylasındaki pansiyon, bu muhteşem ve çok geniş dağlık coğrafyadaki tek konaklama yeri ve imkanlar kısıtlı. Misafirlerimiz yayla evlerinde, yatak, yemek, duş vb imkanların otel gibi olmayacağını dikkate almalıdırlar...

7. Gün

İndatzvinda, Kuyruklu Göl Aşıtı, Meretta Yaylası, Papart Ormanlarında Yürüyüş, Şavşat Karagöl

27 Tem 2020 , Pazartesi

Sabah kahvaltımızın ardından Lekoban'dan İndatzvinda'ya aracımızla çıkıp, Kuyruklu Göl aşıtına doğru yükselmeye başlayacağız. Kuyruklu göl'de mola verip Meretta Yaylasına doğru alçalmaya devam edeceğiz. Muhteşem manzaralar eşliğinde Papart ormanlarına iniş yolculuğumuz sürecek. Bizi bekleyen aracımıza binip. Mısırlı köyü ve Meydancık'tan  Şavşat'a ulaşıyoruz. 2. Karagölümüz olan Şavşat Karagöl'de  geceliyoruz.

8. Gün

Şavşat, Murgul, Delikkaya Şelale,  Trabzon

28 Tem 2020 , Salı

Bugün artık evlerimize dönüş günümüz. Sabah vakitlice Şavşat'tan ayrılıyoruz ve Trabzon'a yola çıkıyoruz. Ama hemen havaalanına gitmiyoruz. Borçka varınca yine yoldan çıkıp, Murgul kırsalında bulunan muhteşem bir şelaleyi görmeye gidiyoruz.

"Ormanın Yüzüğü" diye anılan bu şelaleye hayran kalacağız. Fazla büyük olmaya bir havuza sahip bu şelalede dileyenler yüzebilir. Günün en keyifli anlarını yaşadıktan sonra yola devam ediyoruz. 17:00 - 18:00 civarı Trabzondayız. Aracımız akşam bizleri havaalanına bıraktıktan sonra İstanbul'a uçuyoruz ve programı bitiyoruz.

Maliyete Dahil Olanlar

- Tüm araç transferleri,

- 7 gece yayla evi/pansiyon konaklaması (oda + kahvaltı + akşam yemeği), yayla ve dağlarda öğle yemeği kumanyaları,

- Tüm yerel rehberlik hizmetleri.

- Acente hizmet maliyetleri, 

Maliyete Dahil Olmayanlar

- Diğer şehirlerden Trabzon'a geliş ve Trabzon'dan dönüş ulaşımı.

- Otel haricindeki tüm yiyecek ve içecekler.

- Konaklamalarda alınan ekstralar.

- Tüm kişisel harcamalar.

Diğer Maliyet Notları

Bu etkinliğin maliyeti, katılımcı sayısına istinaden; 9-10 kişi için 2550TL, 11-12 kişi için 2450TL'dir.

- Bu bir ön ödemeli etkinliktir ve katılmayı talep eden misafirlerin ön ödemelerini (500TL) yapmalarını müteakip katılımları kesinlik kazanacaktır.

- Ön ödemesini yapmak ve katılımını biran önce kesinleştirmek isteyen misafirlerimiz etkinlik sorumlusu ile koordine kurabilirler. Bununla  birlikte kalan kontenjan için ön ödeme yapılması "01.Ocak.2020" den itibaren talep edilecektir. Etkinliğin başlamasına 15 gün kala yapılan iptallerde ön ödemenin iadesi yapılmaz. Ancak iptal sonrası yeni katılım olursa iade olabilir.

Katılımcı Listesini Görmek için " Üye Girişi " Yapmalısınız
Bu Etkinlik Kişisel Ulaşımla Sağlanmaktadır.

Durak Notu

İSTANBUL-TRABZON VE TRABZON-İSTANBUL ULAŞIM: (ÖNEMLİDİR!...) Tüm katılımcıların 21 Temmuz 2020 – salı sabahtan, en geç 10:00-10:30 civarında Trabzon'a gelmiş olmaları beklenmektedir. Transfer aracımız uçak hariç Trabzon'a gelen misafirlerimizi, bildirmeleri durumunda Trabzon'da bulundukları yerden de alacaktır. Etkinlik sonunda alacağınız Trabzon'dan uçak/otobüs dönüş biletinizi en erken 28 Temmuz 2020 - salı akşamı en erken 20:00'da Trabzon'dan hareket edecek şekilde olmalıdır. Daha erkene alınacak biletler için program gereği transfer aracı yetişemeyebileceğinden misafirlerimiz kendi imkanları ile gitmek durumunda kalacaklardır. TAVSİYE EDİLEN UÇAK SEFERLERİ : Gidiş : 21 Temmuz 2020 - Salı / İstanbul-Trabzon *THY-TK2826 / 0530-0725 / İSTANBUL - TRABZON *PGS-PC2812 / 0600-0745 / S.GÖKÇEN-TRABZON *THY-TK2820 / 0645-0825 / İSTANBUL - TRABZON *AJET-TK7422 / 0705-0845 / S.GÖKÇEN - TRABZON *PGS-PC2814 / 0750-0935 / S.GÖKÇEN - TRABZON Dönüş : 28 Temmuz 2020

Karadeniz Macahel Malzeme Uyarısı

Rehberin Malzeme Tavsiyeleri :

* 25-30 litrelik küçük bir sırt çantası,

* Doğada yürümeye elverişli, su geçirmez, sert tabanlı, bilek destekli ve konçlu yürüyüş botu. Rahatlığı, kullanışlılığı önceden kullanılıp denenmiş olmalı.  (Yedek ayakkabı)

* Ayaklarımızı ıslanmaktan korumak için dize kadar ayağı örten su geçirmez tozluk. (Tozluksuz gelmeyin ıslanırsınız.)

* Kot harici yürümeye elverişli rahat bir pantolon. Kolay kuruyan sentetik kumaştan olması tercih sebebidir. (Yedekli)

* Kişi başı 1 litre sıvı taşıyabilecek, sızdırmadığından emin olduğunuz matara ya da termos, bulamazsak sağlam kapaklı pet şişe,

* İçlik, eğer varsa ter tutmayan sentetik kumaştan olan termal içlik ya da tişört olabilir.

* Dış giyim için sentetik tişört (uzun kollu), önden fermuarlı polar mont ya da benzeri (özellikle molalarda giyip çıkarması kolay) kıyafetler.

* Panço ya da su geçirmediğinden kesin emin olduğunuz bir yağmurluk.

* Kalın çorap, (Yedekli)

* Küçük bir fener (tercihen alın feneri), güneş gözlüğü, şapka, güneş kremi,

* Islak mendil, kağıt mendil, kişisel malzemeler, küçük bir havlu.

Soğuk göletlerde yüzmek için, mayo, şort, havlu, terlik...

Karadeniz Macahel Uyarısı

Rehberin Konaklama Notu :

Farklı yaylaevi/köyevi pansiyonlarında  konaklayacağız. Pansiyonlar korunaklı ahşap yapılar olup, bazıları sonradan pansiyona dönüştürülen, bölge sakinlerinin kendi evleridir. Odalar 2-4  kişilik yapılmıştır. Konaklayacağımız pansiyonlarda ortak bay ve bayan tuvaletleri, bay bayan duşları ve sıcak su mevcuttur. Sabah ve akşam yemeklerini bu pansiyonlarda yiyeceğiz. Öğlen yemeklerini aktiviteler sırasında kumanya olarak kendimiz yanımıza alacağız... 

Koordinatörün Konaklama Notu :

Geçen seneki Macahel programımızda maliyetin fazla yükselmemesi için ekonomik yerlerde kalmaya çalışmıştık.

Ne varki bazı yerlerde alıştığımız konfora standart seviyesinde dahi yaklaşamayınca bu sene birkaç dakika fazla yol giderek bölgenin sağlayabildiği üst seviye yerlerde rezervasyon yaptık. Bununla beraber 2500mt'de ve 100km çevresinde alternatifi olmayan yayla evleri için yapacak birşeyimiz de yok...

Rehberin Yürüyüşler Hakkında Uyarıları :

* Hemen hergün, bir yayladan diğerine kısa da olsa doğa yürüyüşlerimiz olacaktır. Bu yürüyüşlere, herhangi ciddi bir rahatsızlığı bulunmayan, doğa yürüyüş tecrübesi ve ekipmanı olan herkes katılabilir.

* Yapılacak olan doğa yürüyüşleri orta zorluk seviyeli yürüyüşlerdir.

* Rehber, akşamları veya gün başlangıcında yapılacak olan doğa yürüyüşünün içeriği ve zorlukları hakkında bilgilendirecek ve katılma konsunda karar vermenize yardımcı olacaktır. 

Rehberin Hazırlık Tavsiyeleri :

* Yapacağımız yürüyüşler için hareket serbestisi sağlayan kolay kuruyan kıyafetler tavsiye ediyoruz.

* Doğada yürümek, şehirde yürümekten hem amaç, hem  teknik, hem de malzeme açısından farklılık gösterir. Bedenimizin doğaya uyum sağlayabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar vardır. Bu sebeple doğaya çıkmadan önce yapacağımız hazırlık kişisel organizasyonumuzun en önemli kısmını oluşturur. 

* Doğada yapacağımız etkinlikler fiziksel zorluktan ziyade, dikkat gerektiren uygulamalardır. 

Rehberin Etkinlik Geneli İçin Hatırlatmaları :

* Organizasyonumuzun hem keyifli geçmesi hem de amacına ulaşması için bilmemiz gereken en önemli şey gideceğimiz yerlerin turistik hizmet veren yerler olmadığıdır. Yani, Türkiye'nin bu özel  bölgesinin doğal zenginliğinin korunabilmiş olması,

* Yıldızlı tüketim odaklı tatil anlayışının henüz bölgeye ulaşAmamış olmasından, bölgede yerel halk kendi imkanları ölçüsünde evlerini pansiyona dönüştürmüş ve samimiyetle ellerinden gelen hizmeti vermekte, daha doğrusu biz misafirlerini ağırlamaktadır. Sadece birkaç gün geçireceğimiz bölgede doğanın tadını çıkarmak ve bu coğrafyayı değişmeden görmek ve deneyimlemek için bunu bir fırsattır.

* Kısa pantolon ve kısa kollu giysileri yürüyüş esnasında uygun değildir. Vücudumuzu çalılardan korumak amacıyla uzun kollu ve uzun paçalı kıyafetleri tercih ediyoruz.

* Cam termosları kırılma riski sebebiyle tercih etmiyoruz.

* Yola çıkmadan gerçekten ihtiyacınız olacak malzemelerin listesini yapın ve öyle çantanızı hazırlayın. GEREKSİZ VE İHTİYACINIZDAN FAZLASINI GEREKSİZ YÜK YAPMAMAMA İÇİN EVDE BIRAKIN. Yanınızda yürüyüşler için 1 küçük SIRT ÇANTASI ve arabada bırakacağınız bir orta boy çanta olması en idealidir.

* MİNİBÜSTE EŞYALARIMIZI YERLEŞTİREBİLECEĞİMİZ SINIRLI  BİR ALANIMIZ VAR. DİĞERLERİNİ DE DÜŞÜNEREK YALNIZCA İHTİYACINIZ OLANLARI TAŞIYIN. ÇOK BÜYÜK BAVULLAR ARACA SIĞMIYOR BİLGİNİZ OLSUN.

* ÖRNEK: SUYA GİRECEKSENİZ, PLAJ HAVLUSU YERİNE KÜÇÜK BİR BAŞ HAVLUSUNU ÇANTANIZA ALABİLİRSİNİZ.

* Yağmurlukların su geçirmezliğinden emin olun. İnce kaplama malzemelerden yapılan bazı tür yağmurluklar su geçirmezlik özelliğini bir süre sonra kaybederler.

* Yağmurluklarımız bizi belli bir dereceye kadar koruyacaktır. Yağmurlu havalarda ıslanan kot gibi pamuklu pantolon çorap ve diğer giyim malzemeleri kurutmak çok güçtür. Bu sebeple kolay kuruyan sentetik pantolonları tercih edebilirsiniz. 1 adet fazladan pantolon  ya da eşofman bulundurunuz.

* Önden fermuarlı polar mont tarzı dış giysileri, kazak tarzı giyeceklere tercih etmekteyiz. Bu giysiler, mola gerektirmeden, yolda yürürken de fermuarın açılıp kapatılması suretiyle dış şartlara vücudun adapte edilmesini kolayca sağlarlar.

 

UNUTMAYIN DOĞADA ESAS OLAN UYUMDUR;

DOĞAYI KENDİMİZE UYDURMAK DEĞİL.

BU YAKLAŞIMLA ANCAK BU YAYLALARI KORUYABİLİRİZ.

21 Tem Salı

ETKİNLİK TAMAMLANDI

Etkinlik Sorumlusu

BÜNYAMİN ŞAHİN

Bültene Abone Olun

Etkinlik Duyurularımızı E-Postanıza Gönderiyoruz