MANIT DAĞI-KUZUCU DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Bu Pazar iki grup halinde yürüyeceğimiz rotamızın detayları;

Kuzucu, 33330 Mezitli/Mersin, Türkiye

29 Şubat , Cumartesi

Günübirlik

Otobüs

MANIT DAĞI-KUZUCU DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

PARKUR ZORLUK DERECELENDİRME

A GRUBU kolay bir parkur olup sağlıklı her bireyin katılabileceği bir parkur türüdür
B GRUBU orta zorlukta bir parkur olup dayanıklık isteyen bir parkur türüdür.

Bu Pazar iki grup halinde yürüyeceğimiz rotamızın detayları;
Mersin Zirve dağcılık kulübü olarak 16 ŞUBAT 2020  PAZAR  günü MERSİNİN kuzey batısı olan fındıkpınarı yaylasında yürüyeceğiz. Sabah saat 07.30 da Dumlupınar Lisesi önünden kalkacak araçlarımız Mezitli istikametine doğru saat 07.45 de ise Eski Mezitli belediyesi önünden katılımcıları alarak devam edecektir. Saat 09.30 gibi Fındıkpınarı köy kahvesinde kahvaltı ve alış veriş için mola verilecektir.
Kahvaltı sonrası tekrar araçlara binilerek yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuk sonrasında yürüyüş başlangıç noktasına varılacaktır.

1. Gün

A GRUBU PARKURU

29 Şubat 2020 , Cumartesi

Manıt dağı eteklerinden  başlayacak olan parkurumuz çoğunlukla; Çam ve Ardıç ağaçları ile dolu orman içi patikalardan Manıt dağı zirvede eşsiz görsellik ve panoraması eşliğinde güney yönünde İnişli bir rota yı takiben ve uygun yerlerde kısa mola ve anı fotoğrafı alıp; Kuzucu köyüne varılarak yürüyüş tamamlanmış olacaktır. Öğlen yemek molası rehberin uygun gördüğü mola yerinde, katılımcıların beraberinde getireceği kumanya yenilecektir.

2. Gün

B GRUBU PARKURU

29 Şubat 2020 , Cumartesi

Fındıkpınarının 30 km güney mevkisinden başlayacak olan parkurumuz çoğunlukla; Çam ve Ardıç ağaçları ile dolu orman içi patikalardan, sırası ile; Bozön güzlesi, Halil İbrahim yurdu, Manıt dağı zirvede eşsiz görsellik ve panoraması eşliğinde güney yönünde İnişli bir rota yı takiben ve uygun yerlerde kısa mola ve anı fotoğrafı alıp; Kuzucu köyüne varılarak yürüyüş tamamlanmış olacaktır. Öğlen yemek molası rehberin uygun gördüğü mola yerinde, katılımcıların beraberinde getireceği kumanya yenilecektir. Mevsim gereği son ana kadar hava koşulları titizlikle izlenmekte olup; Mevcut yol ve hava durumuna göre, Rehberin uygun gördüğü rota revizyonu olabilecektir.

Rota ile ilgili teknik bilgiler
Toplam Süre

05 saat 46 Dakika

Mesafe

14,030 m

En Yüksek Nokta

1,396 m

En Alçak Nokta

847 m

Hız Max

22 Km/S

Hız Ortalama

2.76 Km/S

Kordinat Sayısı

2450

Zorluk Derecesi

Orta Zorlukta

Katılımcı Listesini Görmek için " Üye Girişi " Yapmalısınız
06:30

MEZİTLİ BELEDİYESİ

07:00

DUMLUPINAR LİSESİ


Durak Notu

Diğer duraklar için, kayıt durumuna göre görevlilerden bilgi alabilirsiniz

YÜRÜYÜŞ EKİPMANLARI

• İki omuzdan geçmeli rahat bir Sırt Çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir),
• Yağmurluk veya Rüzgârlık,
• Bir öğünlük yiyecek,
• Asgari 1,5 litre su,
• Fotoğraf Makinesi,
• İlaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa),
• Yedek giysi,
• Fener ya da Kafa Lambası,
• Düdük,
• Baton,
• Tozluk,
• Güneş Gözlüğü,
• Güneş Kremi,
Yürüyüş esnasında kaybedeceğiniz enerjiyi karşılamak için fındık, kuru üzüm, kuru kayısı gibi doğal şeker türevlerini bulundurmanızı tavsiye ederiz.

YÜRÜYÜŞ UYARILARI

Yürüyüşe katılanlar, TECRÜBE, KIYAFET, AYAKKABI, BATON vb. malzemeler de göz önünde bulundurularak, Etkinlik Sorumluları ve Rehberlerince yürüyüşün zorluk derecelerine göre gruplara yönlendirilebilirler. İlk kez katılanlar A grubunda yürüyebilir, B grubuna kabul edilmezler. Yürüyüşlerimizde Rehberler tek yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır.
Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.
Yürüyüşlerimiz esnasında Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler.
Yürüyüş esnasında Akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır.
Su ekmek yiyecek vs için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.
Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir.
Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz.
Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir.
Doğadan sadece Fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz…


PARKUR ÇEŞİTLERİ
Yayla parkurları, Orman içi parkurlar, Köy yolları, Dere yataklar, Vadiler , Kanyonlar ve Dağlık bölgelerdir. Ayrıca parkurları Kolay, Orta, Zor ve Çok Zor olarak 4 çeşide ayırabiliriz.
Parkur çeşitleri aktiviteye katılacak kişilerin performansları baz alındığında önem teşkil etmektedir. Bu nedenle bir aktivite yapmadan önce parkurun bilgisi ve zorluk derecesi mutlaka bilinmeli ve bu konuda deneyimsiz olanlar önceden uyarılmalıdır. Katılımcılar da doğada kendisini denemeden üst seviyelerden başlamamalıdır. Her gün sahilde 10 km yürüyen bir kişi doğadaki eğimli yolların daha ilk kilometrelerinde yürüyemeyecek hale gelebilir ve sakatlanabilir. Çünkü eğimli yollarda yapılan yürüyüşler başka kaş gruplarını çalıştıracaktır. Yürüyüşlere yeni başlayacaklar önce kolay parkurlar ile başlamalı, kendisini iyi hissediyor ve kolay bir şekilde parkuru tamamlıyor ise birkaç seferden sonra daha zor parkurlara geçilmelidir.


YÜRÜYÜŞ ZORLUK DERECELERİ
Zorluk Derecesi Kolay (1) : Yürüyüş eğimi azdır. Yükselme yani çıkış çok az yapılmaktadır. Çıkışlardaki irtifa farkları 300 metreyi geçmez. Patikalar geniştir. Toplam yürüyüş süresi 4 saati geçmez. Yürüyüşlere yeni başlayanlar ve sağlık problemleri olmayan herkes katılabilir.
Zorluk Derecesi Orta (2) : Yürüyüş eğimi artık artmaktadır. İrtifa farkları 700 metreye kadar çıkışlar içerir. Daha dar patikalarda yapılır, bazı yerlerde patikalar yoktur, bazen sık ormanlık alanlardan daha zorlu bölgelerden geçmek gerekebilir. Islak geçişlerde yoğunlaşmaktadır. Toplam yürüyüş süresi 6 saati geçmez. Yürüyüşler kondisyonu iyi olan ve yürüyüş deneyimi de olan herkese uygundur.
Zorluk Derecesi Zor (3) : Yürüyüş eğimi artık zorlu ve fazladır. Çıkışlar da irtifa farkı 1000 metreyi geçmeye başlar. Sert yapılı, taşlık, kayalık ve patikasız alanlardan gidilmektedir. Ormanlık alanları oldukça zorludur. Islak geçişler de mevcuttur. Rehberin oldukça deneyimli olması gerekir. Toplam yürüyüş süresi 6-8 saati bulmaktadır. Teknik çıkışlar içermemesine rağmen bu zorluk derecesi yüksek yürüyüş sportif, tecrübeli ve kondisyonu iyi deneyimli yürüyüşçüler için uygundur.
Zorluk Derecesi Çok Zor (4): Bol eğimli, çıkışları ve inişleri fazla olan, çıkışları 1500 metreyi bulabilen, uzun süreli rota takibi gerektiren. Zorlu arazi şartlarında ilerlenen yürüyüşlerdir. Gerektiğinde konaklama yani kamp yapılabilmektedir. Yürüyüş süresi 8 saat ve üzeri olmaktadır. Deneyim, dikkat, kondisyon, bilgi ve disiplin gerektirir.


Nasıl Giyinmelisiniz?
Yürüyüşlerde kullanılan giysiler; az yer tutan, hafif, çabuk kuruyan, sağlıklı giysiler olmalıdır. Pamuklu giysiler yerine sentetik, termal veya yünlü kumaş giysilerden imal edinmiş, hareket yeteneğini kısıtlamayan rahat giysiler tercih edilmelidir. Dar ve geç kuruyan pantolonları tercih etmemelisiniz. Mevsime uygun kat iç, orta ve dış katman giysiler olarak düşünerek giyim planlamak uygun seçenek olacaktır.
Yürüyüş ayakkabısı yürüyüş sporuna uygun, uzun bilekli, rahat, ayağınızı vurmayan, ayağınıza alışmış ve daha önce denenmiş kısacası sorunsuz ayakkabı olmalıdır.

29 Şubat Cumartesi

ETKİNLİK TAMAMLANDI

Etkinlik Sorumlusu

Hatice GÜNER