Ballıkayalar Tabiat Parkı

Kocaeli / Gebze / Tavşanlı

Puan 4 4 4617 Derecelendirme 2175 Yorumları oku

Ballıkayalar Tabiat Parkı Fiyat 2021

Kredi Kartı Geçerlimi Bilinmiyor
Giriş - Şahıs 7.5
Giriş - İndirimli 4
Giriş - Bisiklet 7.5
Giriş - Motosiklet 15
Giriş - Otomobil 23
Giriş - Minibüs 68
Giriş - Midibüs 113
Giriş - Otobüs 225
Fiyatlar Sezonlara Göre Değişiklik Gösterebilir

Çalışma Saatleri

24 Saat Açık
Bu Alanın Sahibiyim
yükleniyor

Detayları

Aktivite imkanları


Doğa Yürüyüşü
Fotoğrafçılık
Gözlem Yaban Hayatı
Günübirlik
Kaya Tırmanışı
Manzara
Piknik

Alan İmkanları


Çadır Alanı
Giriş - Bisiklet
Giriş - İndirimli
Giriş - Midibüs
Giriş - Minibüs
Giriş - Motosiklet
Giriş - Otobüs
Giriş - Otomobil
Giriş - Şahıs

Alan Özellikleri


Bahçe Oturma Grubu - Kameriye
Gezi Rotası
Göl Kenarı
Masa
Mescit
Piknik Alanı
Spor Alanları
Tırmanma Parkuru
Wc
Ziyaretçi Merkezi

Yorumlar

İronİ 45

Ballıkayalar Tabiat Parkı Yorum

İronİ 45 Google Yorumu 9 ay önce
Wikipedia' dan alıntıdır... Eski zamanlarda yüksekteki kaya boşlukları kovan yeri olarak kullanıldığından Ballı Mağaralar, Bal Mağaraları, Bal Kayaları isimleri kullanılmış, en son Ballı Kayalar adını almıştır. 41–81 m arasında değişen uzunluk ve yaklaşık 2 km uzunluğa sahip bir vadidir. Vadiyi Ballıkaya Deresi oluşturmuştur. Dere şelaleler ve suların göllendiği dev kazanları oluşturmuştur[2]. Orta Trias yaşlı kireçtaşları 211 milyon yıl içinde akarsular tarafından işlenerek kanyon vadi oluşmuştur. Kanyon vadi, şelale, devkazanları, mağaralar, kovuklar, bitki örtüsü parkın ana değerlerini oluşturur. İzmit Körfezinin 6,5 km kuzeyinde yer alır. En yüksek noktaları Topluca Tepe (281 m) ve Düzmeşe Tepe'dir (224 m). Büyüklüğü 6.129,73 dekardır. Doğal bitki örtüsünü, çalılık, baltalık meşe, psödomaki ve makiler oluşturur.[3] Türkiye'de kaya tırmanışı sporunun başladığı yerdir. Tırmanış yapılan rotalar ilk olarak 1971'li yıllarda açılmıştır. İstanbul'a yakınlığı nedeniyle, tırmanışçılar buraya rağbet ederler. Vadinin kuzey-güney doğrultusunda olması nedeniyle, günün farklı saatlerinde bazı kayalar gölgede kalır. Böylece tırmanışçılar sıcak günlerde bile rahat tırmanma imkânı bulur. Tırmanışçılar dışında Ballıkayalar piknikçilerin de rağbet ettiği bir parktır. Ayrıca yüzme sporu için müsait olan tatlı su gölcüğü bulunan bölgede kaya atlayışı da yapılır.

Alkan Türk

Ballıkayalar Tabiat Parkı Yorum

Alkan Türk Google Yorumu 10 ay önce
Çok güzel mutlaka görülesi yerlerden.

Ilke Kartal

Ballıkayalar Tabiat Parkı Yorum

Ilke Kartal Google Yorumu 10 ay önce
Haftaici sakin ,ama kesinlikle çantanızda yedek kıyafet ,terlik olmalı.spor ayakkabıyla yuruys yapilmali

Mesut Shnn

Ballıkayalar Tabiat Parkı Yorum

Mesut Shnn Google Yorumu 1 yıl önce
Buraya ilk 2116 senesinde geldim bakir temiz gercekten doğa harikasi bir yerdi sonra her sene birer defa geldim her geldiğimde biraz daha değişiyordu cirkinlesiyordu gecen hafta gittim ufak bir gol vardi önündeki kayalari alip gölu dereye vermisler yok olmus yol yapacağız diye kazip sacma sapan tahtalar dosemisler dehnekciler turetip otopark parasi almaya başlamışlar giris ücretsiz yazdığı halde ayni degnekcilere giriş için para istiyor vermezseniz üzerinize yürüyor. Mangal yapanlardan dumandan nefes alamıyorsunuz kalabalıkdan da ne oturmaya ne kafa dinlemeye yer kalmamış. Heryer çöp pet sise kaynıyor onceden derede kayaların yaptığı setler vardi şimdi aynı setleri copler ve pet siseleri yapmış durumda ve kimsenin de umurunda değil pislikten dere köpürmüs Görünce yemin ederim sok oldum keske bazi seyler hep ayni kalsa kimse bilmese kimse oralari görmese ve mahvetmese... Belediyenin bir an önce el atmasi ve herşeyi düzene sokmasi lazim yoksa

Muhammed Emin Tutar

Ballıkayalar Tabiat Parkı Yorum

Muhammed Emin Tutar Google Yorumu 1 yıl önce
Berbat ötesi.. Tabiat Parkıymış sözde.. Kim işletiyor bilmiyorum ancak gezmek için geldiyseniz 11 TL otopark ücreti masaya oturacaksanız 21 TL otopark ücreti ve masa parası ödüyorsunuz. Görsellere aldanıp taa İstanbul’dan 111 km mesafe yapıp geldik. Hayal kırıklığının da ötesinde şoka uğradık. Ben Türkiye’nin birçok yerini gezmiş biri olarak çok güzel yerlerde gördüm çok kötü yerlerde gördüm. Ancak bu kadar kötüsünü ilk defa gördüm. Nesi kötü dediğinizi duyar gibiyim. Açıklayayım çok güzel dağların ağaçların arasında akmayan pislik içinde çöp içinde bi su birikintisi. 31 cm su var yada yok. İçi yosun kaynıyor çöp poşetlerinden yiyecek artıklarından kırık sandalyelere kadar içinde herşey var. Her türlü müptezelin bulunduğu bir ortam. Kesinlikle ailenizle gitmenizi tavsiye etmem. Hatta gitmenizi tavsiye etmem. Bir kaç tane masa var oturup piknik yapılacak. Ancak fotoğraflardaki gibi masalar su kenarında falan değil çünkü su yok. Kurumuş olabilir doğal yaşam oradakilerin elinde değil kabul ediyorum ancak kişi başı 21 TL alıyorsun biraz temizler insan oraları be kardeşim çöp yuvası her yer çamur pislik içinde.

yükleniyor

Doğadakiler

Yazmış olduğunuz görüşleriniz, editörlerimiz tarafından incelendikten sonra en kısa sürede yayına alınacaktır.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Hakkında

Hem İstanbul&'a hem de İzmit&'e çok yakın bir mesafede olan Ballıkayalar tabiat Parkı&'nın işletmecisi; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi. Adı daha çok da kaya tırmanış faaliyetlerin de geçse de kanyon içinde yapısı gereği kolay veya orta zorluk seviyeli yürüyüşler yapmaya müsait. Bu nedenle kondisyonsuz veya amatör doğa yürüyüşçülerinin de tercih ettiği bir yer.

Alanın girişinde ücretli bir bölüm çadır kuranlar için ayrılmış. Ama ne varki bu alan piknikçilerle yan yana bir alan. Ücret çadır başına 20TL. Alanda sadece tuvalet ve su var. Bu alanda ateş yakmak serbest. Bununla beraber kanyonun iç kısımlarında da kamp atılması yasak değil ama kamp alanı olarak belirlenmiş bir bölge, tesis vb. yok.

Son olarak mutlaka hatırlatmakta fayda var ki; kanyon içi = dere kenarı = sel tehlikesi demektir ki, hiç güvenli değildir. Başka bir bölgeye yağan hafif bir yağmur kanyon içinde, dere yatağında sel olarak hissedilebilir. Her şartta yüksek noktaları tercih etmekte fayda var. (kaynak : bizevdeyokuz)

  • Not 2021-1 : Çadır ve karavan yeri ücretleri 1 haziran - 30 eylül arasındaki dönem için geçerlidir.
  • Not 2021-2 : Çadır ve karavan yeri ücretleri 1 haziran - 30 eylül dışındaki dönemde %50 indirimli olarak uygulanır.
  • Not 2021-3 : Kırevi ve diğer konaklama tesis ücret tarifesi sadece yatak ücretini kapsamaktadır.
  • Not 2021-4 : Çadır ve karavan yeri ile kırevi ücret tarifesine elektrik, su ve ısınmaya yönelik ortak gider ücretleri dahil değildir.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Fiyatları 2021

Giriş - Şahıs 7.5 TL
Giriş - İndirimli 4 TL
Giriş - Bisiklet 7.5 TL
Giriş - Motosiklet 15 TL
Giriş - Otomobil 23 TL
Giriş - Minibüs 68 TL
Giriş - Midibüs 113 TL
Giriş - Otobüs 225 TL
Ballıkayalar Tabiat Parkı Nasıl Gidilir?

Adresi:

Koordinatları: 40.8330952, 29.516802

Ballıkayalar Tabiat Parkı Bilgi Notu
Ballıkayalar Tabiat Parkı Yakınındaki Alanlar
Ballıkayalar Tabiat Parkı iletişim
Ballıkayalar Tabiat Parkı telefon
Ballıkayalar Tabiat Parkı nerede
Ballıkayalar Tabiat Parkı yol tarifi
Ballıkayalar Tabiat Parkı nasıl giderim
Ballıkayalar Tabiat Parkı firma profili
Ballıkayalar Tabiat Parkı firma hakkında
Ballıkayalar Tabiat Parkı mesai saatleri
Ballıkayalar Tabiat Parkı iletişim bilgisi