Denizli Tokalı Kanyonu

Denizli / Çivril / Gümüşsu

Puan 4.8 4.8 5 Derecelendirme 1001 Yorumları oku

Denizli Tokalı Kanyonu Fiyat 2021

Bu Alan Ücretsizdir.

Çalışma Saatleri

24 Saat Açık
Bu Alanı Ücretsiz Yönetin

Detayları

Aktivite imkanları


Doğa Yürüyüşü
Fotoğrafçılık
Kanyoning
Manzara
Yüzme

Alan İmkanları


Giriş - Şahıs

Alan Özellikleri


Akarsu
Şelale

Yorumlar

Bahadır Kokkokoğlu

Denizli Tokalı Kanyonu Yorum

Bahadır Kokkokoğlu Google Yorumu 9 ay önce
Bu bölgede bu sporu sevenler için kesinlikle gidilmesi gereken bir rota. Kanyona ulaşması en hızlı yürüyüş şekliyle 2-2.5 saat sürüyor. Gidis dönüş 4-5 saat civarında toplamda 15 km yürüyüş rotası var. Ekipman çok önemli terlikle falan gidilecek bir yol değil. Tedbirli olmakta fayda var.

hüseyin yılmaz

Denizli Tokalı Kanyonu Yorum

hüseyin yılmaz Google Yorumu 11 ay önce
Güzel

Hüseyin SARIKAYA (cokgezenadamo)

Denizli Tokalı Kanyonu Yorum

Hüseyin SARIKAYA (cokgezenadamo) Google Yorumu 2 yıl önce
Çivril Tokalı Kanyonu bütün olarak 21 km’lik alana uzanmaktadır. 1611 m rakımlı kanyon Çivril'in Gümüşsu (Homa) beldesinin 911 m rakımlı yerleşiminde sona ermektedir. Kanyonun 1211 metre uzunluğundaki kısmı bıçakla kesilmişçesine yüksekliği yer yer 211 metreyi bulan kaya kütlelerinden oluşmaktadır. En geniş yeri 4 metre en dar yeri ise 1,5 metre aralıktaki bu kayaların arasından akan derenin oluşturduğu Akdağ kanyonu ancak 7-8 saatte geçilebilmektedir. Çivril Tokalı Kanyonu Efsanesi Yöre halkı kanyonu "geçilemez" bildiği için geçmeye pek yanaşmamışlar. Onlara göre buradan hayvan bile geçemez. Tabii durum böyle olunca halk arasında şu rivayet söylenir olmuş. Kanyonun en dar ve geçit vermez yerinde altın tokalı bir kapının ardında Romalılar döneminde altın saklanıyormuş. Altının miktarı kimine göre 31, kimine göre ise 41 ton. Ama tepeden otomobil büyüklüğünde bir kaya düşüp, altın tokalı kapıyı kapatmış. Kimse kanyona giremediği için definenin varlığı ya da yokluğu konusunda kimse bir şey söyleyemezken, altının miktarı her geçen gün artıyormuş. İşte geçilemez bilinen bu kanyon 7 Kasım 1993'de 11 kişilik bir ekip tarafından ilk kez geçilmiştir. Kocayayla çevresinden kaynaklanan sular bir araya gelerek Akçay'ı, Akdağ'ın Çivril yamaçlarındaki kaynaklardan gelen sular Karanlıkdere'yi oluşturmaktadır. Bu iki derenin birleştiği noktadan itibaren kanyon başlamak üzere bir vadide ilerleyen dere takip edilerek keyifli bir yürüyüşle kanyonun girişine ulaşılır. Kanyon girişine yaklaştıkça sarplaşan kayalar ve kartal yuvaları insanları bir bambaşka dünyaya götürmektedir. Göbet adı verilen ve küçük bir gölcükten itibaren kayalar arasındaki dere yatağının en geniş yeri 4 metre civarındadır. Buna karşılık yan taraflarda bıçakla kesilmiş gibi yükselen 211 metreyi bulan yükseltileri manzaranın azametini anlatmak için yeterlidir. Bu bölgeden itibaren güneşi görmek derenin çizdiği mendereslere bağlıdır. Kanyonun bazı yerlerinde yürüyerek, kimi yerinde tırmanarak, bazen de 1,5 metreyi geçen serin sulardan yüzerek geçilebilir. Kanyonun 1,5 metre genişliğindeki en dar yerinde gökyüzü görülmez olur. Çünkü 25 metre yükseklikte büyük bir kaya kütlesi yukarıdan düşerek kanyon arasına sıkışıp kalmıştır. Burada yapılacak en zor şey ise 25 metre yükseklikte yer alan bu kayanın altından yüzerek geçmektir. Bu dar geçitten sonra kayaların yükselişi yavaş yavaş azalır ve sonunda geniş vadilere dönüşerek Çivril ovasına ulaşılır. Dere yatağından yamaçlara tırmanıldığında ise Işıklı Gölü ve Gümüşsu (kasabası) Mahalesi görülür. Ve kanyon çıkışından sonra 2 saatlik bir yürüyüşle Gümüşsu'ya varılıyor.

yükleniyor

Doğadakiler

Yazmış olduğunuz görüşleriniz, editörlerimiz tarafından incelendikten sonra en kısa sürede yayına alınacaktır.

Denizli Tokalı Kanyonu Hakkında

Denizli - Çivril Tokalı (Akdağ) Kanyonu

Çivril Tokalı (Akdağ) Kanyonu, 20 kilometreliklik alana uzanmaktadır. 1600 metre rakımlı kanyon Çivril&'in Gümüşsu (Homa) Beldesi&'nin 900 metre rakımlı yerleşiminde sona ermektedir. Kanyonun 1200 metre uzunluğundaki kısmı bıçakla kesilmişçesine yüksekliği yer yer 200 metreyi bulan kaya kütlelerinden oluşmaktadır. En geniş yeri 4 metre en dar yeri ise 1,5 metre aralıktaki bu kayaların arasından akan derenin oluşturduğu Akdağ Kanyonu ancak 7-8 saatte geçilebilmektedir.

Denizli Tokalı Kanyonu Fiyatları 2021

Bu alan ücretsiz

Denizli Tokalı Kanyonu Nasıl Gidilir?

Adresi: Gümüşsu, 20620 Çivril/Denizli, Türkiye

Koordinatları: 38.2784509, 30.0101876

Denizli Tokalı Kanyonu Yakınındaki Alanlar
Denizli Tokalı Kanyonu iletişim
Denizli Tokalı Kanyonu telefon
Denizli Tokalı Kanyonu nerede
Denizli Tokalı Kanyonu yol tarifi
Denizli Tokalı Kanyonu nasıl giderim
Denizli Tokalı Kanyonu firma profili
Denizli Tokalı Kanyonu firma hakkında
Denizli Tokalı Kanyonu mesai saatleri
Denizli Tokalı Kanyonu iletişim bilgisi