Ballıca Mağarası Tabiat Parkı

Tokat / Pazar / Ballıca

Puan 4.7 4.7 2458 Derecelendirme 2156 Yorumları oku

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Fiyat 2021

Kredi Kartı Geçerlimi Bilinmiyor
Giriş - Şahıs 16
Giriş - İndirimli 8
Çadır Alanı 70
Karavan Alanı 85
Fiyatlar Sezonlara Göre Değişiklik Gösterebilir

Çalışma Saatleri

24 Saat Açık
Bu Alanın Sahibiyim
yükleniyor

Detayları

Aktivite imkanları

 • Çadırlı Kampçılık
 • Doğa Yürüyüşü
 • Fotoğrafçılık
 • Gözlem Yaban Hayatı
 • Mağara Araştırma
 • Manzara

Alan İmkanları

 • Çadır Alanı
 • Giriş - İndirimli
 • Giriş - Şahıs
 • Karavan Alanı

Alan Özellikleri

 • Büfe
 • Çadır Alanı
 • Güvenlik Varmı
 • Kır Lokantası - Restoran
 • Mağara
 • Mescit
 • Seyir Terası
 • Sosyal Tesisler
 • Wc

Yorumlar

Samet Kurt

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Yorum

Samet Kurt Google Yorumu 3 gün önce
Harika bir yer Tokat civarına yolu düşenin gitmesini şiddetle öneririm. Yolu güzel, sorunsuz ulaşılıyor. Tatil günleri mümkünse erkenden gidilmeli. Öğlenden sonra gerek park yeri bulmak zor olabilir gerekse mağarayı gezerken alınan keyif düşebilir. Özellikle nefes darlığı çeken kişilere iyi gelecek bir oksijen miktarı var içeride. Son olarak lütfen içeriye girerken içecek ve yiyecek almayın. İçeride flaş kullanmayın. Maskesini yere atarak, pet şişesini yere bırakarak gezen kişilerden olmayın. İçerideki görevlilerin ikazlarına uyun. Çektiğim bazı fotoğrafları bırakıyorum buraya.

TâLHâ Bey

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Yorum

TâLHâ Bey Google Yorumu 2 hafta önce
Doğal bir bağara. Tabi ki insanlar tarafından belirli zamanlar da kullanılmış. Günümüz de keşfi yeni sayılır ve hala devam etmekte olan bölümleri keşfini bekliyor. Içerisinin oksijen nem oranı dışarı dan %40 daha fazla. Bu da astım hastalarına nefes darlığı çekenlere oldukça iyi geliyor. Iceride oturma alanları mevcut. Buraya gelmek isteyen gercekten faydasını görmek istiyor ise en az 2 saat iceride durmayi planlasin. Gerçekten faydasi oluyor. Otopark mevcut yemek yeme yerleri wc ler var. Ufak çaplı hediyelik esya satan mekan var. Tavsiye ederim gelip görün.

Hilal Foto

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Yorum

Hilal Foto Google Yorumu 3 hafta önce
Astım hastalığı için faydalı olduğu söylenen mağaraya girip ilerlediğinizde nefes farkını hissediyorsunuz ve kapalı bir yer olmasına rağmen hava çok güzel ve serin. Hızlıca inip çıkmayın ama. Oksijen değişiminden çıkınca başınız ağrıyabilir. Tadını çıkartaraktan gezin. Ayrıca tam olarak hastalığa faydası daha kanıtlanmamış bunun bilimsel araştırmasının olması daha iyi olurdu. Psikolojik mi rahatlıyoru yoksa gerçekten faydası var mı merak ettim açıkcası. Sonuç olarak Tokata gelip görmeye değer.

ARSLAN ZENGİN

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Yorum

ARSLAN ZENGİN Google Yorumu 1 ay önce
Ziyaretçiler için ayrılmış ücretsiz otopark, wc, çeşme var. Girişe göre solda merdivenlerden çıkılıyor. Mağara geniş ve derin. Özellikleri Valilik tanıtım sitesinde yazıyor. ASIL CAN ALICI NOKTAYA GELELİM GİRİŞ ÜCRETİ TAAAAM 16, 00-TL EVET KİŞİ BAŞI.BEN ONCA MAĞARA MESİRE ALANI YER GEZDİM BU KADAR UÇUK, FAHÍŞ FİYAT GÖRMEDİM. Bİ DAHA GİDERMİYİM SANIRIM GİTMEM. ONCA YOL GİT, DAĞA TIRMAN ÇOOOOK PAHALI. CEBİNİ DÜŞÜNEN BENCE GİTMEZ.

Bahattin Kılıç

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Yorum

Bahattin Kılıç Google Yorumu 4 ay önce
Oluşumu yaklaşık 3,4 milyon yıl[3] önce başladığı tahmin edilen Ballıca Mağarası yaklaşık 680 metre uzunluğunda 90 ile 94 metre yüksekliğindedir. Toplamda 5 kat ve 9 salondan oluşan ve günümüzde hâlen bazı bölümlerde oluşum devam eden mağarada yaz ve kış ortalama sıcaklık 17-24 derece arasında olup ortalama nem %55'i[4] aşmaktadır. Mağara içinde bulunan pırasa ve makarna şekilli sarkıtlar, sütunlar, soğan sarkıtlar, dikitler, havuzlar, mağara gülleri, mağara incileri ve ebruları ülke ve dünya açısından güzel örneklerdir. Türkiye'de soğan sarkıtların bulunduğu tek mağaradır. Dikitsiz sarkıtların bulunması diğer mağaralardan farklı yanıdır. Mağaraya girdikten sonra 19 m yukarı çıkılmakta, 75 m aşağıya inilmektedir.[5]. Dünyanın en büyük mağaraları arasında yer alan mağara, 1995'ten bu yana ziyarete açıktır. Tokat merkeze 33 km, Pazar ilçesine 8 km mesafededir. Mağaraya 70 m yakınlıkta otopark bulunmaktadır. Ziyaretçi sayısı 2000'de 55 bin, 2006'da 60 bin[5], 2017'de 110 bin kişidir[6]. Mağara, 2019'da UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne eklendi.[7]. Türkiye'deki 28 Jeolojik Miras Alanı'ndan birisidir. 2007 yılında 483 ha alan ile birlikte Tabiat Parkı ilan edilmiştir[5]. Mağara koloniler halinde cüce yarasalar bulunur

ali çevik

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Yorum

ali çevik Google Yorumu 11 ay önce
3 milyon yıllık bir olay astıma iyi geldiği söyleniyor

ERGÜN ŞAHİN

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Yorum

ERGÜN ŞAHİN Google Yorumu 11 ay önce
Tek kelime Mükemmel

Beycan Arslan

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Yorum

Beycan Arslan Google Yorumu 11 ay önce
Çok doğal bir tabiat harikası

Furkan DOĞAN

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Yorum

Furkan DOĞAN Google Yorumu 11 ay önce
Milyonlarca yıllık oluşumun mükemmel hissedildiği bi yer.

Enisa Sakin

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Yorum

Enisa Sakin Google Yorumu 1 yıl önce
Ferah ve nefes darlığı olan insanlar için tedavi merkezi gibi olabiliyor :)

Ateş Aydın

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Yorum

Ateş Aydın Google Yorumu 1 yıl önce
Mükemmel bir yer. Gerçekten doğanın gücü ve güzelliğini görüyorsunuz. Mutlaka gidin.

Tahir Durmaz

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Yorum

Tahir Durmaz Google Yorumu 1 yıl önce
Böyle doğal alanları seviyorsanız muhakkak görmeniz gereken bir yer

Berkin Felek

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Yorum

Berkin Felek Google Yorumu 1 gün önce
Mağara beklediğimden büyük. Görevliler flaşlı fotoğraf çekenleri ve dar yürüyüş yerlerinde duraklayanları devamlı uyarıyor. İçeride oturma yerleri var. Astım hastaları oturma yerlerinde uzun süre oturuyorlarmış görevlinin dediğine göre. İçerideki hava astımlılar için yararlıymış. İçeride ısı en fazla 24 derece ama nem oranı çok yüksek ve herkes ter içindeydi. Işıklandırması çok loştu. Merdiven basamakları görülmediği için sorun yaşayan çok oldu. Yolu güzel asfalt ve otoparkı var. Çok fazla merdiven var hem mağaranın girişine gidişte hemde mağara içinde. Merdivenleri görüp mağaraya girmekten vazgeçenler vardı. Onlar için dışarıda kafe tarzı bir yer olsa iyiydi. Mağara girişinde bir yer var ama oraya gitmek için yaklaşık 100 basamak çıkmak lazım.

yükleniyor

Doğadakiler

Yazmış olduğunuz görüşleriniz, editörlerimiz tarafından incelendikten sonra en kısa sürede yayına alınacaktır.

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Hakkında

Tokat Ballıca Mağarası

Ziyarete açılan 8 salonu 680 m. uzunluğunda ve 95 m. yüksekliğinde olan Ballıca Mağarası, dünyanın en büyük ve en görkemli mağaralarından biri. Bu doğa harikası, henüz ziyarete açılmayan ve keşfedilmemiş bölümleri ile gizemini korumayı sürdürüyor.

Ballıca Mağarası&'ndaki oluşumları izlemek, doğal bir müzeyi gezmek gibi. Yaşı yaklaşık 3.4 milyon yıl olarak tespit edilen Ballıca Mağarası, şimdiye kadar tespit edilen tüm mağara oluşumlarına sahip olmanın yanı sıra, özgün Soğan Sarkıtları ile de uluslararası önem taşıyor. Mağaranın ziyarete açılan bölümlerinde dolaşmak, her adımda hayrete düşüren, heyecan veren gizemli bir yolculuğa çıkmak gibi.

Ballıca Mağarası, Tokat&'ın 26 km. güney batısında yer alan Pazar ilçesinin Ballıca Köyü&'nde, deniz seviyesine göre 1.085 m. rakımda yer alıyor. Pazar ilçesinden Ballıca Mağarası&'na ulaşan 8 km&'lik yol, Kral Yolu&'na bağlanan Selçuklu Dönemi&'ne ait bir köprünün yanından geçiyor. Yapımı 1238 yılına tarihlenen ve 2006 yılında restorasyon çalışmalarına başlanan Mahperi Sultan Kervansarayı da Mağara yolu üzerinde yer alıyor.

1987 yılında başlayan araştırma ve haritalandırma çalışmalarını 1995 yılında yapılan yürüme yolları ve ışıklandırma çalışmaları izlemiştir. Ballıca Mağarası, kristalleşmiş kireçtaşlarından meydana gelmiştir ve ziyarete açılan bölümlerinde 8 salon gezilebilir. Ortalama sıcaklığı 18 C ve ortalama nem oranı % 54 olan mağaranın bol oksijenli havası nefes almayı kolaylaştırmaktadır.

Tokat Ballıca Mağarası - Havuzlu Salon

Girişin hemen ardında yer alan Havuzlu Salon&'daki yüksek sıcaklık ( 20°C ) ve düşük nem oranı, damlataşları oluşturan kalsit kristalleri arasındaki bağı zayıflatmış, pul pul kabarmış bir görünüme büründürmüştür. Havuzlu Salon&'da harç kullanılarak oluşturulmuş dikdörtgen bir yapı yer almaktadır. Harçlı yapı, mağaranın geçmiş dönemlerde kullanıldığına işaret etmektedir.

Tokat Ballıca Mağarası - Büyük Damlataşlar Salonu

Havuzlu Salon, sütun ve sarkıtlardan oluşan dar bir geçitten sonra mağaranın en geniş alanı olan Büyük Damlataşlar Salonu&'na açılır. Kırık hatlar boyunca oluşan sütunlar doğrusal bir yapı gösterir. Salondaki küçük havuzlar, mağara incileri ile kaplıdır. Salonda nem oranı yüksektir ve açık havaya oranla 4 kat daha fazla oksijen bulunmaktadır. Dev boyutlu sarkıt ve dikitler ve izlenen kırmızı, sarı, yeşil ve mavi renkleri görkemli bir görünüm oluşturmaktadır. Bu muhteşem salondan kuzey ve kuzey doğu yönünde ilerleyen yürüme yolu, Çamurlu Salon, Fosil Salon ve Yarasalar Salonu&'na ulaşır.

Tokat Ballıca Mağarası - Çamurlu Salon

Yatay bir geçitle ulaşılan salon, blok, sarkıt, dikit ve küçük havuzlardan oluşmaktadır.

Tokat Ballıca Mağarası - Fosil Salon

Mağaranın en üst noktasında bulunan salonda sıcaklık 24°C&'ye kadar ulaşır. Mağaranın en yaşlı salonlarından olan bu salonda mutlak nem % 40&'tır.

Tokat Ballıca Mağarası - Yarasalı Salon

Cüce Yarasaların yaşam alanı olan Yarasalı Salon&'a ip kullanmadan inmek mümkün değildir. Uzunluğu 25- 35 m. , genişliği ise 8-20 m&'dir. Gelişim halindeki sarkıtları, mağara gülleri, mağara iğneleri ve damlataş havuzu ile mağaranın genç salonlarındandır.

Tokat Ballıca Mağarası - Çöküntü Salon

Kuzey - Güney yönünde bulunan, Muhteşem Galeri olarak da adlandırılan galeriye bağlanır. Salon, adını tabanında bulunan iri bloklardan alır. Bloklar arasında bulunan derin kuyular mağaranın alt katlarında bağlantılıdır. Tavandan 3 m. yukarda bulunan kalsit oluşumların sınırları, yeraltı suyunun geçmişteki seviyesini gösterir.

Tokat Ballıca Mağarası - Sütunlar Salonu

Çöküntü Salon ve Bloklu Mahzen&'den sonra, geçilen bir köprü ile Sütunlar Salonu&'na ulaşılır. Mağaranın en büyük sütunu olan, 18 m. boyunda ve 8 m. çapındaki sütun bu salonda yer almaktadır. Sütunlarla odalara ayrılmış büyük bir galeri görünümü veren salonun tavan yüksekliği yer yer 15 m&'yi bulur. İkiye ayrılan yürüme yolunun kuzey yönü, Mantarlı Salon&'a, güney yönü ise Yeni Salon&'a ulaşır.

Tokat Ballıca Mağarası - Mantarlı Salon

İri soğan sarkıtlar ve salona adını veren mantar şeklinde gelişmiş dikitler etkileyici bir görüntü yaratır. Damlalık sarkıtların en güzel örnekleri bu salonda bulunmaktadır.

Tokat Ballıca Mağarası - Yeni Salon

Mağaranın en genç salonu olan Yeni Salon&'da yer alan büyük sarkıt, dikit ve havuzların yanı sıra, yaprak, perde ve pırasa şeklindeki oluşumlar büyüleyici görüntüler oluşturmaktadır. Salonun sonuna doğru, 65 m. derinlikte yer alan göle, mağara suyunun aktığı Sifon yer almaktadır. Mağaranın gezilebilen son bölümünde ise renkleri ve oluşumlarıyla şaşırtan genç soğan sarkıtlar yer almaktadır.

 • Not 2021-1 : Çadır ve karavan yeri ücretleri 1 haziran - 30 eylül arasındaki dönem için geçerlidir.
 • Not 2021-2 : Çadır ve karavan yeri ücretleri 1 haziran - 30 eylül dışındaki dönemde %50 indirimli olarak uygulanır.
 • Not 2021-3 : Kırevi ve diğer konaklama tesis ücret tarifesi sadece yatak ücretini kapsamaktadır.
 • Not 2021-4 : Çadır ve karavan yeri ile kırevi ücret tarifesine elektrik, su ve ısınmaya yönelik ortak gider ücretleri dahil değildir.

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Fiyatları 2021

Giriş - Şahıs 16 TL
Giriş - İndirimli 8 TL
Çadır Alanı 70 TL
Karavan Alanı 85 TL
Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Nasıl Gidilir?

Adresi: ballıca mağarası, Ballıca Köyü Yolu D:no 1, 60800 Ballıca/Pazar/Tokat, Türkiye

Koordinatları: 40.2270686, 36.2981098

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Bilgi Notu
Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Yakınındaki Alanlar
Ballıca Mağarası Tabiat Parkı iletişim
Ballıca Mağarası Tabiat Parkı telefon
Ballıca Mağarası Tabiat Parkı nerede
Ballıca Mağarası Tabiat Parkı yol tarifi
Ballıca Mağarası Tabiat Parkı nasıl giderim
Ballıca Mağarası Tabiat Parkı firma profili
Ballıca Mağarası Tabiat Parkı firma hakkında
Ballıca Mağarası Tabiat Parkı mesai saatleri
Ballıca Mağarası Tabiat Parkı iletişim bilgisi