Saklıkent Milli Parkı

Muğla / Seydikemer / Kayadibi

Puan 4.7 4.7 20072 Derecelendirme 1054 Yorumları oku

Saklıkent Milli Parkı Fiyat 2021

Giriş - Şahıs 12
Giriş - İndirimli 6
Giriş - Bisiklet 12
Giriş - Motosiklet 24
Giriş - Otomobil 36
Giriş - Minibüs 108
Giriş - Midibüs 180
Giriş - Otobüs 360

Çalışma Saatleri

  • Cuma09:00-17:00
  • Cumartesi09:00-17:00
  • Pazar09:00-17:00
  • Pazartesi09:00-17:00
  • Salı09:00-17:00
  • Çarşamba09:00-17:00
  • Perşembe09:00-17:00
Bu Alanı Ücretsiz Yönetin

Detayları

Aktivite imkanları


Çadırlı Kampçılık
Doğa Yürüyüşü
Fotoğrafçılık
Olta Balıkçılığı
Piknik

Alan İmkanları


Alan Özellikleri


Çeşme - Su
Konaklama
Tırmanma Parkuru
Wc

Yorumlar

Ferit i

Saklıkent Milli Parkı Yorum

Ferit i Google Yorumu 7 ay önce
Jeomorfolojik olarak ilginç özellikleri bulunan ve parkın temel kaynak değeri olan Saklıkent Kanyonu, Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’nın Akdağ üzerinde oluşturduğu, Torosların üzerindeki yayla yerleşimlerini kapsıyor. Yakın bir dönemde, bir çobanın keçisini buraya kaçırması sonucunda keçisinin peşinden gitmesiyle keşfettiği kanyon, günümüzde dünyaca ünlü bir rafting adresi. Suyun kolayca aşındırabileceği Kalkerli arazide fay çatlaklarının da yardımıyla oluşan sarp ve derin bir kanyon olan Saklıkent, 18 km uzunluğa ve 211 metre yüksekliğe sahip, en dar yerinin 2 metreye kadar düştüğü eşsiz bir doğa harikası. Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’ın debisi ise kanyon çıkışında 14-17 m³/sn iken kanyonun tabanı şiddetli akan suyla dolu olduğundan, su içinden geçmek imkansız oluyor. Kanyona, dik yamaçlara demir çubuklarla tutturulan 211 metrelik tahta bir köprüyle giriş yapılabiliyor. Köprüden sonrasında ise sizi, dondurucu soğuk güçlü karstik kaynaklar karşılıyor. Yaz mevsiminde yerel halkın piknik yeri olarak kullandığı Saklıkent Milli Parkı, günümüzde Fethiye ilçesinin bölünmesiyle kurulan Muğla’nın Seydikemer ilçesi sınırlarında yer alıyor. 1996’dan itibaren milli park ilan edilerek koruma altına alınan ve 12 bin 391 hektarlık alanı kapsayan Saklıkent içerisinde, Kaş ve Seydikemer’in üçer köyü de yer alıyor. Saklıkent, Fethiye ve çevresi zengin doğal kaynakları yüksek dağları yemyeşil vadileri ve uzayıp giden ırmakları ile rafting nehir kanosu ırmak kayağı kanyon geçişi gibi eğlenceli adrenalin dolu doğa sporları için en ideal yerlerden biri.

sabri köksal

Saklıkent Milli Parkı Yorum

sabri köksal Google Yorumu 8 ay önce
Kanyon atmosfer olarak beklentiyi fazlasıyla karşılıyor bol bol eğlenin resim çekilin.

Suleyman Genc

Saklıkent Milli Parkı Yorum

Suleyman Genc Google Yorumu 9 ay önce
Plajın, şehrin sıcağından bunalmışsanız gidin görün. İki metrelik bir koridorda taşlardan atlaya atlaya soğuk suda ilerlemeye çalışırken başınızı kaldırdığınızda yer yer 211 m'yi bulan dik yamaçlar karşısında ürkütücü bir haz yaşayacaksınız. En büyük ihtiyaç suya dayanıklı bir spor ayakkabı veya deniz ayakkabısı. Telefonunuzu suya düşürme riski var, dikkat edin. Yanınızda ağırlık olacak bir şey bulunmasın ki rahat yürüyebilesiniz. Buranın bir yürüyüş kanyonu olduğu unutulmamalı. Suya bile az ihtiyaç duydum. Küçük çocukları ve kilolu ziyaretçileri zorlayacak bir parkur. Önünüzde yürüyenler arasında böyleleri varsa beklemek durumundasınız. Mümkünse daha sakin olacağını düşündüğünüz bir gün gelin. Biz sonuna kadar gidemesek de gayet zevkli birkaç saat geçirdik. Önceki okuduğum yorumlardan tecrübeyle restoranlara itibar etmedim. Giriş ücreti yetişkinler için 9 TL (Öğrenciler için bunun yarısı ama yetişkin gibi görünmüyor ise çocuklara öğrenci kartı sorulmuyor.) Restoran parkları ücretsiz görünse de yeme-içme koşuluyla bu böyle. Kanyona en yakın otoparkı veya hemen üstündeki yeri öneririm, gün boyu 11 TL

Furkan ERKAN

Saklıkent Milli Parkı Yorum

Furkan ERKAN Google Yorumu 8 ay önce
Girişi çok güzel demir gibi denilecek soğukluktaki sular ayaklarınızı uyuşturacak. Kanyonda ilerlemek isterseniz oldukça zorlu engeller sizi bekliyor. İlk şelaleyi aşarsanız ki oldukça zor ancak ziyaretçilerin 11 da 1 i geçiyor, ikinci şelalenin de çok bir farkı yok sadece küçük havuzu biraz daha derin yaklaşık göğüs hizasında. Oradan da geri dönmek zorunda kalıyorsunuz, geçeni görmedim ama kanyonun 18 km olduğu söyleniyor mutlaka geçen vardır. Ki buraya gelene kadar dermanınız kalmayacak ileriyi değil nasıl geri döneceğim diye düşünmeye başlayacaksınız. Ama oldukça güzel ben beğendim. İlk şelaleye kadar gitmenizi tavsiye ederim.(Şelale derken büyük bir şey beklemeyin 4 5 mt yükseklikte.)Ben 11 Eylül de gittim kanyonda su seviyesi oldukça azdı ancak ilk baharda buralar nasıl olur bilemem. Parmak arası terlikle kesinlikle gitmeyin sandaletinize çok güvenmiyorsanız onunla da gitmeyin elinizde geri getirirsiniz bir çok küçük büyük kayaya tırmanacaksınız en iyisi deniz ayakkabısı. Girişte satılıyor 21 ile 51 tl arası. Kanyon girişi tam 9tl öğrenci 4.5tl.

talha gündoğu

Saklıkent Milli Parkı Yorum

talha gündoğu Google Yorumu 7 ay önce
Eşim ben 4 yaşında ve 2 yaşında 2 çocukla gittik. Çok zorlu ve heyacanlı bir macera oldu. Giriş 9 tl öğrenci 4,5 tl. Bence çok uygun. Kanyon başlangıcında işletmlerde ayaklarınız su içinde banklara oturup dinlenebilir bol foto çekebilirsiniz. Ancak kanyonda gezmenizi şiddetle tavsiye ederim. En zorlu aşama ilk kısım. Orda su seviyesi dizi geçebiliyor ve akıntı zaman zaman yüksek. Ben çocukları kucağımda tek tek karşıya geçirdikten sonra ailecek kanyon boyunca yürüyüşe başladık. İlk 511 metrede zorluk yok su içinde rahatça yürüyebilirsiniz hatta suya basmadan da gidebilirsiniz. Ancak deniz ayakkabısı almanızı şiddetle tavsiye ederim. Yoksa da orda satılanlardan alabilir veya kiralayabilirsiniz. İlk 511 metreden sonra yolunuza küçük kayalıklar büyük taş parçaları çıkacak zaman zaman aşılabilecek bazen aşılamayacak kadar zor engeller olacaktır. Nerdeyse tamamını aşıp son 51 metreye kadar 2 küçük çocukla varmış olmanın verdiği survivor hissiyatı süperdi. Ancak maalesef son engeli eşim ve çocuklarla aşamadık. Ben tek başıma ilerledim. Sona çok da fazla kalmamıştı. SOn kısımda şelale dedikleri aslında 3 metreden akan küçük bir su diyebileceğimiz zeminde de gölet oluşturmuş bir kısım var. Orda foto çekilip aynı engelleri geri döndük. Bu arada son diyorum ama profesyonel tırmananlar için yaklaşık 3 metrelik kayanın üzerine tırmarak kanyon yolculuğuna devam etmekte mümkün. Fakat biz devam edeni yada edebilecek potansiyelde birini göremedik :) Kanyın çkışında çok güzel yemi içme mekanları var. Güzelliği suyun etrafında olmaları. Ama maalesef yemekleri kaliteli değil ve çok pahalı. Kuzu sac kavurma 55 tl tavuk ızgara 35 tl gibi. İçecek mekanlarında taze sıkılmış nar suyunu da tavsiye ederim. Muazzam lezzetli idi. Ancak 1 bardak 17 tl dikkatli için :) İşletmelerden dolayı 1 puan kırdım.

yükleniyor

Doğadakiler

Yazmış olduğunuz görüşleriniz, editörlerimiz tarafından incelendikten sonra en kısa sürede yayına alınacaktır.

Saklıkent Milli Parkı Hakkında

Saklıkent Milli Parkı Fiyatları 2021

Giriş - Şahıs 12 TL
Giriş - İndirimli 6 TL
Giriş - Bisiklet 12 TL
Giriş - Motosiklet 24 TL
Giriş - Otomobil 36 TL
Giriş - Minibüs 108 TL
Giriş - Midibüs 180 TL
Giriş - Otobüs 360 TL
Saklıkent Milli Parkı Nasıl Gidilir?

Adresi: Kayadibi, saklıkent sokak no:26, 48300 Seydikemer/Muğla, Türkiye

Koordinatları: 36.4738029, 29.4032391

Saklıkent Milli Parkı Bilgi Notu
Saklıkent Milli Parkı Yakınındaki Alanlar
Saklıkent Milli Parkı iletişim
Saklıkent Milli Parkı telefon
Saklıkent Milli Parkı nerede
Saklıkent Milli Parkı yol tarifi
Saklıkent Milli Parkı nasıl giderim
Saklıkent Milli Parkı firma profili
Saklıkent Milli Parkı firma hakkında
Saklıkent Milli Parkı mesai saatleri
Saklıkent Milli Parkı iletişim bilgisi