Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı)

Nevşehir / Avanos / Çavuşin

Puan 4.7 4.7 21374 Derecelendirme 1955 Yorumları oku

Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) Fiyat 2021

Ücret Bilgisi Bulunamadı

Çalışma Saatleri

24 Saat Açık
Bu Alanın Sahibiyim

Yorumlar

Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) Yorum

Ertan SÖNMEZ Google Yorumu 4 ay önce

Göreme Milli parkı yaklaşık 40km alanı kaplayan, Kapadokya’daki turistik bölgeye verilen isimdir. Bölgeyi biliyor ve kendi aracınız var ise, kendiniz de gezebilirsiniz. Nevşehir ile Avanos – Ürgüp ilçeleri arasında 40 km. alan kaplayan Göreme Milli Parkı her yıl ortalama bir milyon yerli yabancı turisti ağırlıyor. Çünkü içinde hem köklü bir tarihi, hem de muhteşem bir doğayı barındırıyor. Bir yandan asırlardır duruşunu hiç bozmayan ve canlı siluetler gibi görünen peribacaları, yürürken huzura büründüren vadiler, bir yandan peribacalarının içini mesken tutan medeniyetlerin hikayesini anlatan fresklerle dolu kiliseler… Göreme Milli Parkı içinde Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve Ören Yeri, Ürgüp, Ortahisar ve Uçhisar yerleşimleriyle Çavuşin ve bulunuyor. Göreme Vadisi ve Göreme Milli Parkı Orta Anadolu Bölgesi’nde Erciyes ile Hasan Dağı arasında kalan volkanik bölgede bulunmakta. Bu alanın oluşumu ise tam 60 milyon yıl öncesine dayanıyor. Volkanlar aktifken püskürttükleri lavlar Göreme Vadisi’nin zeminini oluşturmuş. Yağan yağmurlar, seller ve rüzgarların aşındırmasıyla ile de bölge nakış gibi coğrafyaya kavuşmuş.

Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) Yorum

Oyuncu Baba Google Yorumu 1 yıl önce

Gorevlilerin insan iliskileri 1 Yaniniza muze kart alin bedavadan her yeri gezin. Yinw gorevliler konuşmayı bilmiyor eğitimden geçirilmesi lazim.osellikla acik hava müzesine çıkarken sağ tarafta bulunan o midilli atların tam karşısındaki saci olmayan yasi 51 ustunde göbekli görevlinin insan ilişkisi sifir... yazik oralara daha insancıl bayan memur konabilir. Millet gezmeye geliyor azar yemeye değil kac kisiyi ben de dahil.azarladi.

Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) Yorum

Semih yıldızhan Google Yorumu 1 yıl önce

Gerçekten enteresan bir yer.. yumuşak kayaların oyulması ile yapılmış bir çok tarihi yapı var. Burayı gezmek isteyen ziyaretçilere tavsiyem ilkbahar yada sonbahar aylarını tercih etmeliler.. sıcak havada gezmek insanı bunaltıyor. Deve ve at binebilirsiniz. Esnaf kazıkçı değil ve cana yakınlar. Resimdeki yer uçhisar . Güvercin vadiside oldukça yakın . Uçhisarın olduğu yerden açık hava müzesi görülüyor.. ama giriş ücretleri bana yüksek geldi biraz..uygun kiralık daireler 311 tl den başlıyor..

Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) Yorum

ismail ceylan Google Yorumu 1 yıl önce

Çok süperdi manzara harikaydı.

Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) Yorum

Cemil Kürkçü Google Yorumu 1 yıl önce

Kesinlikle görülmeli. Özellikle atv turlarını tavsiye ederim

Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) Yorum

Taner Işık Google Yorumu 1 yıl önce

Göreme Tarihi Milli Parkı, İç Anadolu Bölgesinde, Nevşehir İli Sınırları İçerisinde Yer Alan Milli Park İdi. 1985 Yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Alındı. 31 Ekim 1986’da Bakanlar Kurulu Kararıyla Milli Park İlan Edildi, 22 Ekim 2119 Tarihinde Milli Park Statüsünden Çıkarıldı. Parkın Alanı Orta Anadolu’nun Hasan Dağı-Erciyes Dağı Volkanik Bölgesinde Kalmaktadı. Saha; Platolar Ovalar Küçük Dağ Bitkileri, Yüksek Tepeler, Alüvyonla Dolmuş Dere Ve Irmak Vadileri, Drenaj Havzaları Ve Erezyonlu Dik Yamaçlı Vadilerde Birbirinden Ayrılan Yüksek Düzlüklerden Oluşmuştur. Erciyes Ve Hasan Dağı’nın Büyük Volkanik Konileri, Kuzeyden Kızılırmak Vadisinin Bir Kısmı, Bazıları Bazatla Kaplı Aşınmış Tüf Yatakları Araziye Hakim Özelliktedir. Alan; Volkanik Tüften Oluşmuş İlgi Çekici Manzara Yapısı İçerisinde Bizans Kilise Mimarisi Ve Dinsel Sanat Tarihinden Önemli Bir Devri Sergilenmektedir. Bölgenin Özelliklerinden Burada Yaşayanlar Savaşların Etkilerinden, Merkezi İdarenin Otoritesinden Uzak Kalmayı Başarabilmişlerdir. Ana Ulaşım Yollarına Uzaklığı Ve Engebeli Bir Alan Olması, Gizlenmek İsteyen Veya Dini İnzivaya Çekilenler İçin Uygun Korunma Yeri Olmuştur. Manastır Hayatı 3. Yüzyıl Sonları İle 4. Yüzyıl Başlarında Başlamış Ve Hızla Yayılmıştır. Manastırlar, Kiliseler, Şapeller, Yemekhaneler Ve Keşiş Hücreleri, Depo Ve Şarap Yapım Yerleri Bulunan Mekanlar Oyulmuş, Duvar Resimleri İle Süslenmiştir. Ayrıca Saha İçerisinde, Ürgüp, Avcılar, Üçhisar, Çavuşini, Yeni Zelve Yerleşim Yerleri, Göreme Yöresinin Geçmişteki Kültürüne Uygun Tarım Ve Köy Hayatını Yansıtan Tarihi Ve Doğal Bütünlüğü Sağlayan Sahaları Teşkil Eder.

Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) Yorum

alex green (Yalnız Gezgin) Google Yorumu 3 ay önce

Buradan başlayarak parkuru yürümek isteyenler okusun lütfen. Öncelikle iyi bir yürüyüş ayakkabınız olsun. Kadınlar topuklu ayakkabı ile vs gelmesin. Parkurda yanınızda su bulundurun. Yol boyunca su yok. İşaretlemeler o kadar kötü ki çok kolay bir şekilde kaybolabilirsiniz. Şans eseri turist gezdiren rehber fatih bey ile karşılaştım ve kendisi yolu tarif etti. Yoksa kaybolmuştum. O kadar çok patika var ki çoğu hiç bir yere çıkmıyor. Likya yolu gibi bir şey beklemeyin sakın. Yol boyunda gördüğüm direkli kilise çok güzeldi tavsiye ederim. Yola diğer taraftan başlarsanız kaybolmamasınız çünkü ortasına kadar araçların geçtiği geniş yoldan geçiyorsunuz. Ama milli park kısmından başlayacak olanlar çok dikkat etsin. Kaybolmayın.

Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) Yorum

Mehmet Akdogan Google Yorumu 5 ay önce

Çalışanlar ham değil eğitimli olmalı her devlet memuru böyle büyük öneme sahip müzelerde çalışmamalı köylümüzün malı yeniyor koparılıyor talan edilip çiğneniyor gelen giden yerli ve yabancıdan mülkümüzü koruyamıyoruz göremeli bir kardeşimiz müzeye bilet almadan sokulmuyor ya arazimizi korurken bize engel olmayın yada bazı milli ganimetlerden bizlerinde faydalanmasına katkı sağlanması gerekir ve müze gerektiği gibi yönetilmiyor bütün yönetici ve personelin vasıflı eleman olması lazım

Doğadakiler

Yazmış olduğunuz görüşleriniz, editörlerimiz tarafından incelendikten sonra en kısa sürede yayına alınacaktır.

Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) Hakkında

Göreme Tarihî Millî Parkı, İç Anadolu bölgesinde, Nevşehir ili sınırları içerisinde yer alan Millî park idi. 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alındı. 30 Ekim 1986&'da Bakanlar Kurulu kararıyla millî park ilan edildi, 22 Ekim 2019 tarihinde millî park statüsünden çıkarıldı.

21 Ekim 2019&'da CB kararnamesiyle Milli Park statüsünden çıkarılma kararı hakkında yetkililer 'Kapadokya'da 4 ilçe ve 9 beldeyi kapsayan Kapadokya Alan Başkanlığı, bölgenin tarihi ve kültürel yapısını muhafaza etmek amacındadır. Bölgeye daha iyi sahip çıkmak adına, yetki karmaşasını önlemek için Milli Park statüsünden çıkarılmıştır. Kapadokya Alan Başkanlığı kuruldu ve yetki karmaşasının ortadan kalkması için farklı bakanlıkların yetkileri burada toplandı. Yetkiler, Kapadokya Alan Başkanlığı çatısı altında toplanmak suretiyle bölge daha etkin şekilde korunacaktır. Kapadokya'da 4 ilçe ve 9 beldeyi kapsayan Kapadokya Alan Başkanlığı, bölgenin tarihi ve kültürel yapısını muhafaza etmek amacındadır.&rd' ifadesini kulandı.


Göreme Milli Parkı ve Kapadokya 1985 yılında; Göreme Milli Parkı, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Karlık Kilisesi, Aziz Theodore Kilisesi, Karain Güvercinlikleri ve Soğanlı Arkeolojik Alanı olarak yedi bölüm halinde Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmiştir.

Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) Fiyatları 2021

Bu alan ücretsiz

Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) Nasıl Gidilir?

Adresi: Yukarı Kızılçukur Vadisi, 50500 Ürgüp/Nevşehir, Türkiye

Koordinatları: 38.6531191, 34.8633084

Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) Bilgi Notu
Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) Yakınındaki Alanlar
Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) iletişim
Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) telefon
Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) nerede
Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) yol tarifi
Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) nasıl giderim
Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) firma profili
Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) firma hakkında
Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) mesai saatleri
Göreme Tarihi Milli Parkı (Çıkarıldı) iletişim bilgisi