Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı

Trabzon / Maçka / Altındere

Puan 4.4 4.4 3876 Derecelendirme 2039 Yorumları oku

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Fiyat 2021

Kredi Kartı Geçerlimi Bilinmiyor
Giriş - Şahıs 5
Giriş - İndirimli 2.5
Giriş - Bisiklet 5
Giriş - Motosiklet 10
Giriş - Otomobil 15
Giriş - Minibüs 45
Giriş - Midibüs 75
Giriş - Otobüs 150
Bungalov 4 Yataklı 350
Fiyatlar Sezonlara Göre Değişiklik Gösterebilir

Çalışma Saatleri

24 Saat Açık
Bu Alanın Sahibiyim
yükleniyor

Detayları

Aktivite imkanları

 • Doğa Yürüyüşü
 • Fotoğrafçılık
 • Kaya Tırmanışı
 • Oryantring
 • Piknik

Alan İmkanları

 • Bungalov 3 Yataklı
 • Giriş - Bisiklet
 • Giriş - İndirimli
 • Giriş - Midibüs
 • Giriş - Minibüs
 • Giriş - Motosiklet
 • Giriş - Otobüs
 • Giriş - Otomobil
 • Giriş - Şahıs

Alan Özellikleri

 • Bisiklet Yolu
 • Büfe
 • Çeşme - Su
 • Gezi Rotası
 • Güvenlik Varmı
 • Kır Evi - Bungalov
 • Kır Kahvesi - Cafe
 • Kır Lokantası - Restoran
 • Mescit
 • Orman Alanı
 • Orman Yolları
 • Otopark
 • Piknik Alanı
 • Şelale
 • Seyir Terası
 • Sosyal Tesisler
 • Spor Alanları
 • Tarihi Yapı
 • Wc
 • Yürüyüş Yolu
 • Ziyaretçi Merkezi

Yorumlar

Hamit Destan

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Hamit Destan Google Yorumu 6 gün önce
Temmuz 16'da öğleden sonra gittik yağmur ve sisten çok bir şey göremedik. Yapımı tam bitmemiş ama yine gidilebilir. Zaten oraya kadar çıkınca girmeseniz olmuyor🙃 Tabi müze kart gerekli yoksa 60₺cik. Kişi başı 8.5₺ mecburi dolmuş ve 10₺cik otopark ücreti var. Bir de yurdışından gelen vatandaşlarımız gelmeden müze kartınız yoksa kimliğinizi (Mavi kart mı normal tv kimliğimi neyse) hazırlayınız lütfen 🙏. Kapanış 7.00 zannediyorum.

Hüseyin Yıldırım

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Hüseyin Yıldırım Google Yorumu 3 hafta önce
Sümela manastırı tadilat devam ediyor fakat ziyarete açık. Girişi geçince otopark var ücreti gün boyu 10 TL aracınızı oraya park edip geri kalan yolu servis ile devam ediyorsunuz servis ücreti gidiş dönüş için bilet almanız gerekiyor ücreti kişi başı 8 TL Sümela manastırı girişi 70 TL fakat müzekart geçerli. Orada da müzekart çıkarılıyor.

Osman Zeki KÜÇÜK

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Osman Zeki KÜÇÜK Google Yorumu 3 hafta önce
Sümela Manastırı'nı da içinde bulunduran vadi. Uzunca bir yoldan sonra Sümela'nın 4 km aşağısına ulaşıyorsunuz ve daha ileriye araç geçişi olmuyor. 4 km'lik kısmı ring araçlarıyla gidiş geliş 8 TL'ye götürüp getiriyorlar. Temmuz 2021 itibariyle manastırda restorasyon devam etmekte.

faruk istanbul

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

faruk istanbul Google Yorumu 3 hafta önce
Tek kelimeyle harika bir manzara ama oradaki hizmet verenler berbat. Milli parka giriş ücreti ödüyoruz. Sonra 1 km ilerde aracınızı durdurup sizi ücretli servise bindiriyorlar. Resmen yok kesiyorlar devletin yolunu kesip zorunlu servise bindiriyorlar.

Reyhan Kocalar

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Reyhan Kocalar Google Yorumu 1 ay önce
Muhteşem bir vadi Karadenizde çok yer böyle ama burası harikaydı. Hele yemek molasında durduğumuz alabalık tesisi çok iyiydi. Yemekleri bol seçenekli ve lezzetli fiyat performans denk. Muhakkak uğrayın derim

Furkan KAYHAN

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Furkan KAYHAN Google Yorumu 1 ay önce
1 Temmuz 2021 itibariyle açılacak diye bir şeyler duyduk ve 10 günle kaçırdığımız için çok üzüldük zira Tekirdağ’dan Karadeniz turu için geldik. Gişedeki personel kapalı dediğinde bence geri dönün çünkü Sümelanın dışını en yakın 300 metreden görebiliyorsunuz. Ayavarvara isminde bir kilise var yürüyüş yolunun başlangıcında o da kapalı ama en azından Sümelanın dışını oradan görebiliyorsunuz. Sümelanın girişine varınca da dışını dahi göremiyorsunuz sadece merdivenleri görünüyor. Milli park giriş ücreti diğerlerinin aksine kişi başı alınıyor ve 10 lira. Diğer milli parklarda araç başı olarak alınıyor. Girişten sonra bir süre daha ilerleyince aracınızı otoparka yönlendiriyorlar ama isterseniz aracınızla devam edebilirsiniz. Yol biraz bozuk yürüyüş yoluna kadar dolmuşlar gidip geliyor. Çocuklardan ücret almıyorlar. Her şeye olduğu gibi ona da zam gelmiş gidiş geliş 8 lira. Sonuç olarak doğa harika ama Sümela kapalıyken yukarı çıkmanın bir esprisi yok. Aşağıdaki doğa da aynı işi görüyor.

Özkan ÇEBİ

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Özkan ÇEBİ Google Yorumu 9 ay önce
Yeşilin ayrı bir yeşil olduğu muhteşem bir coğrafya. Sisli dağlar, şırıl şırıl akan dereler, yöreye özgü ladin, göknar ve sarıçam ağaçlarıyla bezenmiş yeşilin en güzel tonundaki ormanlar, patikalar, geyikler, narin karacalar, milli park içindeki görkemli Sumela Manastırı, harika doğa yürüyüşü turları, doğayla başbaşa konaklamanıza imkan sağlayan bungalovları, harika kahvaltıları, oksijen sarhoşluğu yaratan tertemiz havası, uyumanın nekadar güzel birşey olduğunu yeniden hatırlamanızı sağlayacak huzurlu ortamı ve herşeyden önemlisi; sıcak kanlı ve misafirperver yöre insanı. Burası tatilin sadece Ege ve Akdeniz bölgelerindeki yıldızlı otellerde yapılacak bir şey olmadığını anlamamı sağladığı için şanslıyım. Yeni yerler keşfetmek gibisi yokmuş! Eğer sizde hala Altındere Vadisi Milli Parkını görmediyseniz; gitmek için çok nedeniniz var...

Elif Güngör Reis

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Elif Güngör Reis Google Yorumu 10 ay önce
Şu an yol tadilatı var, aracınızı otoparka park edip, gidiş dönüş 6tl olan minibüsler ile Sümela Manastırı'na ulaşıyorsunuz.

Bektas SAHIN

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Bektas SAHIN Google Yorumu 11 ay önce
Trabzon yeşillikler içerisinde çok güzel bir vadi yanınıza fazla eşya almamanızı tavsiye ederim çünkü yollar biraz gezebileceğim birkaç yer var manzaralara çok güzel fotoğraf recep'le Sümela manastırı'na yakın yerde manzaralar Sümela manastırı her zaman olduğu gibi hep

M. Toksoy

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

M. Toksoy Google Yorumu 2 hafta önce
Yağmurlu ve sisli bir günde gezdim. Doğal ortam güzel. Park alanına giriş ücretli. 10 ₺. 75₺ olan Manastıra giriş biletini ilk girişte alırsanız giriş ücretini almıyorlar. Müze kartınız yoksa biletinizi mutlaka burada alın. Aracınızla otopark alanına kadar gidiyorsunuz. Sonrasında dolmuşlarla sizi manastıra çıkarıyorlar. 8₺. Dolmuş mantıklı çünkü yol gerçekten sıkıntılı, değmez araçla gitmeğe. Manastırın kapısına geldiğinizde müze kartınız varsa kartla girebiliyorsunuz. Ortaöğretim öğrencilerine, öğretmene ve sağlık çalışanlarına ücretsiz. Ama MUTLAKA belgeniz yanınızda olmalı, yoksa kabul edilmiyor. Gezdikten sonra içimden dedim ki; "aslında Sümela yok, bizim yarattığımız bir hayal var"

Ekrem Karaosmanoğlu

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Ekrem Karaosmanoğlu Google Yorumu 2 hafta önce
Artık aşağıda( patika yolun daha da aşağısında)ücretli otoparka park edip(10 tl) Minibüslerle yukarı çıkıyorsun. Dolmuş gibi. Dolunca kalkıyor kişi başı 4 tl gidiş 4 dönüş 8 tl. Gözlemeci ve hediyelik eşya yeri yok. Girişteki kafe duruyor sadece. Yeni yol güzel ve geniş olmuş fakat çok duvar var eskiden daha güzel ve doğaldı. Ara yoldaki küçük şelale için yürüyerek çıkarsanız durup resim çekilebilirsiniz. Yoksa minibüsler durmuyor.

Emely

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Emely Google Yorumu 1 hafta önce
Karadeniz gezimizin bir gununu Sumela Manastrina ayirdik ve gercekten cok pisman olduk. Manastra kadarki kisimda organizasyon bir nebze daha iyi. Milli park girisindeki guvenlikte herkes duruyor. Cunku giris ucreti oraya odeniyor zannediyorsun. Bosuna bir duraklama arkada trafik yaratiyor. Iceri girince yukarida bir otoparka araci birakiyorsun ve sonrasi icin belediye ring seferler filan koymus. Araci otoparka birakma zorunlulugu var. Geri kalan kismi transit araclara 8.5 tl ucret odeyip veya kendi imkanlarinizla cikiyorsunuz. Yukarida aractan inince yuruyerek devam ediyorsun. Bu kez de Sumela Manastri na girmek icin sira bekliyorsun. Manastri acmislar fakat gezebildigin yer o kadar sinirli ki. Neredeyse hicbir sey goremedik. Zaten asiri kalabalikti. Restorasyon calismalari hala devam ediyor. O fotograflarda gordugunuz manastri ancak fotograflarda gorebiliyorsunuz. Oyle bir bakis acisi yok malesef. Ben bir gunumu burada sira beklemekle harcadigim icin cok pisman oldum. Onun yerine Rize de çay bahçelerinde gezsem daha cok Karadenizdi. Bir kisi bilet ucreti 75 t Bir kisi muzekart ucreti 60 tl. O sebeple verdikleri muzekart isimsiz cisimsiz olsada onu almak daha avantajli.

Serdar Yılmaz

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Serdar Yılmaz Google Yorumu 3 hafta önce
Hava güzel, güzel çalışılmış ama ortalık İnşaaat halinde, toz toprak var ama aşağıda girişte otopark ücreti, ordan servisle yukarıya çıkma ayrı ücret, Sümela Manastırı'na girerken 75₺ ayrı ücret. Yukarı çıkışta engelliler de pek düşünülmemiş.

gul furat

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

gul furat Google Yorumu 1 hafta önce
Mukemmel bir mimari ve doga harikasi bir arada. Peki neden mi 2 yildiz verdim? Bu yorumlar isletmeler ve kurumlar kendilerini duzeltsin diye ya da gelenler tedbirli gelsin diye yapiliyor. Doğayı Allah vermis zaten, mimariyi de yapan yapmis yuzlerce yil once o yuzden herikisine de laf soylemek mumkun degil ama bu kadar turist ceken, 75 tl giris 10tl (rakamdan emin degilim ama mutlaka verdik bisey)otopark kisi basi 8 tl yukari cikmak icin dolmusa para vererek 4 kisilik bir aile olarak neredeyse 400 tl para biraktiginiz bir yerin tuvaletleri bu kadar nasil pis olur aklim almiyor. Haram olsun aldiginiz para. Wcler tasmis, milletin diskisinin uzerine basiyorsunuz. Rezalet otesi. Sonra arabanizi biyere parkettiriyorlar biyerden sonra minibuse bindiriyorlar ucretli ring. Ben ilk kez ucretli ring gordum ama hadi neyse verelim ama kafasina göre bazi arabalari yukari kadar yolluyorlar ama, bu cifte standart nedir anlamadim. Oyle hani 1-2 araba degildi. Hani engellidir ya da görevlidir anlarim. Ama bi 20-30 araba alinmisti yukari. Giselerde bir karmasa muze karti olup barkod okutacaklar boşa mi ongorulu davranmis da teknolojiyi kullanmış onlari da bilet alacaklarla siraya aliyolar. Neyse yagmur basladi da biri insafa geldi barkodlulari yandan aldi. Ama cok duzensizdi hersey. Giriste guvenlik bilet soruyor , barkod okuttuk diyoruz iyi gecin diyor. Hic bir kontrol yok.

YASEMİN KAYA ŞEKER

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

YASEMİN KAYA ŞEKER Google Yorumu 11 ay önce
bizim için tam bir hayal kırıklığı yarattı girişte kişi başı 61 TL veriyorsun sonra bir noktaya geliyor ordan minibüs ile manastıra gidiyorsun o da ücretli ve bu pandemi döneminde o minibüsler ful dolu. 8 yıl önce gelmiştim ve bu kadar değildi çok yazık

selçuk çiçekay

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

selçuk çiçekay Google Yorumu 10 ay önce
Tadilat devam ediyor, giriş ücreti 51tl ve tadilat yüzünden manastırın bir çok bölümü gezilemiyor yani gereksiz pahalı. Boşuna o yolu çekmeye gerek yok.

yükleniyor

Doğadakiler

Yazmış olduğunuz görüşleriniz, editörlerimiz tarafından incelendikten sonra en kısa sürede yayına alınacaktır.

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Hakkında

Trabzon&'un güneyinde Maçka yakınlarında bulunan Altındere Millî Parkının içinde, neredeyse bulutların bile üzerinde yer alan muhteşem Sümela Manastırı bulunur. 270 m yükseklikteki bir uçurum fasadında bulunan manastır en görkemli konuma Trabzon İmparatoru Alexius III. Komnenos döneminde getirilmiştir. III. Alexius&'un taç giyme töreni (1349) burada yapılmıştır. Manastırın içinde kütüphane, kilise, rahip odaları, şapel, ayazma ve mutfak bölümleri bulunmaktadır. (W

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Fiyatları 2021

Giriş - Şahıs 5 TL
Giriş - İndirimli 2.5 TL
Giriş - Bisiklet 5 TL
Giriş - Motosiklet 10 TL
Giriş - Otomobil 15 TL
Giriş - Minibüs 45 TL
Giriş - Midibüs 75 TL
Giriş - Otobüs 150 TL
Bungalov 4 Yataklı 350 TL
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Nasıl Gidilir?

Adresi: Merkez Mahallesi, Atatürk Cd. No:41, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Koordinatları: 40.6938741, 39.6591693

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Bilgi Notu
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yakınındaki Alanlar
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı iletişim
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı telefon
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı nerede
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı yol tarifi
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı nasıl giderim
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı firma profili
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı firma hakkında
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı mesai saatleri
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı iletişim bilgisi