Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı

Trabzon / Maçka / Altındere

Puan 4.4 4.4 4478 Derecelendirme 2113 Yorumları oku

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Fiyat 2021

Kredi Kartı Geçerlimi Bilinmiyor
Giriş - Şahıs 5
Giriş - İndirimli 2.5
Giriş - Bisiklet 5
Giriş - Motosiklet 10
Giriş - Otomobil 15
Giriş - Minibüs 45
Giriş - Midibüs 75
Giriş - Otobüs 150
Bungalov 4 Yataklı 350
Fiyatlar Sezonlara Göre Değişiklik Gösterebilir

Çalışma Saatleri

24 Saat Açık
Bu Alanın Sahibiyim

Aktivite imkanları

 • Doğa Yürüyüşü
 • Fotoğrafçılık
 • Kaya Tırmanışı
 • Oryantring
 • Piknik

Alan İmkanları

 • Bungalov 3 Yataklı
 • Giriş - Bisiklet
 • Giriş - İndirimli
 • Giriş - Midibüs
 • Giriş - Minibüs
 • Giriş - Motosiklet
 • Giriş - Otobüs
 • Giriş - Otomobil
 • Giriş - Şahıs

Alan Özellikleri

 • Bisiklet Yolu
 • Büfe
 • Çeşme - Su
 • Gezi Rotası
 • Güvenlik Varmı
 • Kır Evi - Bungalov
 • Kır Kahvesi - Cafe
 • Kır Lokantası - Restoran
 • Mescit
 • Orman Alanı
 • Orman Yolları
 • Otopark
 • Piknik Alanı
 • Şelale
 • Seyir Terası
 • Sosyal Tesisler
 • Spor Alanları
 • Tarihi Yapı
 • Wc
 • Yürüyüş Yolu
 • Ziyaretçi Merkezi

Yorumlar

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Ümit Dilek AYDOĞAN Google Yorumu 2 ay önce

Sümela Manastırı, Trabzon ilinin Maçka ilçesindeki Altındere vadisi sınırları içerisinde yer alan Meryem Ana Deresi'nin batı yamaçlarında yer alan ve Türkiye'nin külturel,tarihi,ve inanc turizmi acisindan onemli bir yere sahiptir.Sümela Manastırı’nın Bizans İmparatorluğu döneminde Atina’dan gelen Barnabas ve Sophranios adında iki rahip tarafından kurulduğu yönünde rivayetler bulunuyor. İki rahip rüyalarında Hz. İsa ve Hz. Meryem’i manastırın bulunduğu bölgede görürler ve buraya gelerek yapıyı inşa ediyorlar.Toplamda iki kutsal ayazmanın bulunduğu manastır; öğrenci odaları, mutfak, kütüphane ve birkaç şapelden oluşuyor. Manastırın girişinde ise büyük bir bölümü zarar gören çok gözlü bir su kemeri bulunuyor. Birden fazla kültürün etkisini görebileceğiniz manastırda; dolaplar ve ocaklarda Türklere özgü ince detaylar yer alıyor.Ana Kaya Kilisesi’nin sağında yer alan 10 şapel, Çan Kulesi, misafirhane, keşiş ve öğrenci odaları, mahzen ve benzeri yapılar mevcut Beni buyuleyen ve gezim sirasinda halen restorasyonuna devam edilen fresklerdi.yalniz üzucu yani ise UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Sümela Manastırı’nda bir insan boyunun yetişebildiği neredeyse bütün fresklerin suratlarının parçalandığı yazılarla tahrip edildigiydi tavandaki freskler ulasilamadigi icin orjinalligini korumustu.Arabanizla oraya cikmaniz mumkun degil asagida arabanizi park edip 8 tl karsiligi ring servisleriyle yukari cikiyorsunuz ve giriste muze karti gecerli ogretmenler ucretsiz girebiliyor lakin karti olmayan kalabalik bir aile icin giris ucreti biraz pahali gelebilir Keske kendi ulkemizdeki bu guzellikleri nacizane fikrim Araplar kadar rahat ve konforlu gezebilsek ...Ben lise ve universitede aldigim sanat egitiminden sonra 30 yil sonra bu guzellikleri reelde gorme sansina eristim

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Hamit Destan Google Yorumu 4 ay önce

Temmuz 16'da öğleden sonra gittik yağmur ve sisten çok bir şey göremedik. Yapımı tam bitmemiş ama yine gidilebilir. Zaten oraya kadar çıkınca girmeseniz olmuyor🙃 Tabi müze kart gerekli yoksa 60₺cik. Kişi başı 8.5₺ mecburi dolmuş ve 10₺cik otopark ücreti var. Bir de yurdışından gelen vatandaşlarımız gelmeden müze kartınız yoksa kimliğinizi (Mavi kart mı normal tv kimliğimi neyse) hazırlayınız lütfen 🙏. Kapanış 7.00 zannediyorum.

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Hüseyin Yıldırım Google Yorumu 4 ay önce

Sümela manastırı tadilat devam ediyor fakat ziyarete açık. Girişi geçince otopark var ücreti gün boyu 10 TL aracınızı oraya park edip geri kalan yolu servis ile devam ediyorsunuz servis ücreti gidiş dönüş için bilet almanız gerekiyor ücreti kişi başı 8 TL Sümela manastırı girişi 70 TL fakat müzekart geçerli. Orada da müzekart çıkarılıyor.

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Osman Zeki KÜÇÜK Google Yorumu 4 ay önce

Sümela Manastırı'nı da içinde bulunduran vadi. Uzunca bir yoldan sonra Sümela'nın 4 km aşağısına ulaşıyorsunuz ve daha ileriye araç geçişi olmuyor. 4 km'lik kısmı ring araçlarıyla gidiş geliş 8 TL'ye götürüp getiriyorlar. Temmuz 2021 itibariyle manastırda restorasyon devam etmekte.

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

faruk istanbul Google Yorumu 4 ay önce

Tek kelimeyle harika bir manzara ama oradaki hizmet verenler berbat. Milli parka giriş ücreti ödüyoruz. Sonra 1 km ilerde aracınızı durdurup sizi ücretli servise bindiriyorlar. Resmen yok kesiyorlar devletin yolunu kesip zorunlu servise bindiriyorlar.

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Reyhan Kocalar Google Yorumu 5 ay önce

Muhteşem bir vadi Karadenizde çok yer böyle ama burası harikaydı. Hele yemek molasında durduğumuz alabalık tesisi çok iyiydi. Yemekleri bol seçenekli ve lezzetli fiyat performans denk. Muhakkak uğrayın derim

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Furkan KAYHAN Google Yorumu 5 ay önce

1 Temmuz 2021 itibariyle açılacak diye bir şeyler duyduk ve 10 günle kaçırdığımız için çok üzüldük zira Tekirdağ’dan Karadeniz turu için geldik. Gişedeki personel kapalı dediğinde bence geri dönün çünkü Sümelanın dışını en yakın 300 metreden görebiliyorsunuz. Ayavarvara isminde bir kilise var yürüyüş yolunun başlangıcında o da kapalı ama en azından Sümelanın dışını oradan görebiliyorsunuz. Sümelanın girişine varınca da dışını dahi göremiyorsunuz sadece merdivenleri görünüyor. Milli park giriş ücreti diğerlerinin aksine kişi başı alınıyor ve 10 lira. Diğer milli parklarda araç başı olarak alınıyor. Girişten sonra bir süre daha ilerleyince aracınızı otoparka yönlendiriyorlar ama isterseniz aracınızla devam edebilirsiniz. Yol biraz bozuk yürüyüş yoluna kadar dolmuşlar gidip geliyor. Çocuklardan ücret almıyorlar. Her şeye olduğu gibi ona da zam gelmiş gidiş geliş 8 lira. Sonuç olarak doğa harika ama Sümela kapalıyken yukarı çıkmanın bir esprisi yok. Aşağıdaki doğa da aynı işi görüyor.

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Özkan ÇEBİ Google Yorumu 1 yıl önce

Yeşilin ayrı bir yeşil olduğu muhteşem bir coğrafya. Sisli dağlar, şırıl şırıl akan dereler, yöreye özgü ladin, göknar ve sarıçam ağaçlarıyla bezenmiş yeşilin en güzel tonundaki ormanlar, patikalar, geyikler, narin karacalar, milli park içindeki görkemli Sumela Manastırı, harika doğa yürüyüşü turları, doğayla başbaşa konaklamanıza imkan sağlayan bungalovları, harika kahvaltıları, oksijen sarhoşluğu yaratan tertemiz havası, uyumanın nekadar güzel birşey olduğunu yeniden hatırlamanızı sağlayacak huzurlu ortamı ve herşeyden önemlisi; sıcak kanlı ve misafirperver yöre insanı. Burası tatilin sadece Ege ve Akdeniz bölgelerindeki yıldızlı otellerde yapılacak bir şey olmadığını anlamamı sağladığı için şanslıyım. Yeni yerler keşfetmek gibisi yokmuş! Eğer sizde hala Altındere Vadisi Milli Parkını görmediyseniz; gitmek için çok nedeniniz var...

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Elif Güngör Reis Google Yorumu 1 yıl önce

Şu an yol tadilatı var, aracınızı otoparka park edip, gidiş dönüş 6tl olan minibüsler ile Sümela Manastırı'na ulaşıyorsunuz.

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Bektas SAHIN Google Yorumu 1 yıl önce

Trabzon yeşillikler içerisinde çok güzel bir vadi yanınıza fazla eşya almamanızı tavsiye ederim çünkü yollar biraz gezebileceğim birkaç yer var manzaralara çok güzel fotoğraf recep'le Sümela manastırı'na yakın yerde manzaralar Sümela manastırı her zaman olduğu gibi hep

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Tiflis i Google Yorumu 3 ay önce

Yine karadenizli kurnazlığı. Araç çıkışını engellemişler. Aracınızı 4 km önce bırakıyorsunuz. (aracınızla yaklaşabilseniz , aşağıdan sümela nın fotosunu çekebiliyorsunuz. bunu engellemek için aracı bıraktırıyorlar.). Park için 10 tl alıp sizi sümelaya kişi başı 8,5 tl ye taşıyan ring minibüsleri var. Üstelik şöforlar ralli yapıyor toprak yolda. Eğer 4 km aşağıda sümelaya değil yaylaya çıkıyorum derseniz, aracınız geçebiliyor. sizde sümelayı birkaç noktadan görebiliyorsunuz. Klasik köy kurnazı taktikleri yapan karadenizliler. (ben de kısmen karadenizli olsam da durum böyle) giriş 75 tl. müze kart, öğretmen ve 18 yaş altı ücretsiz. Sümela görülmeye değer (2021 temmuz)

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

M. Toksoy Google Yorumu 4 ay önce

Yağmurlu ve sisli bir günde gezdim. Doğal ortam güzel. Park alanına giriş ücretli. 10 ₺. 75₺ olan Manastıra giriş biletini ilk girişte alırsanız giriş ücretini almıyorlar. Müze kartınız yoksa biletinizi mutlaka burada alın. Aracınızla otopark alanına kadar gidiyorsunuz. Sonrasında dolmuşlarla sizi manastıra çıkarıyorlar. 8₺. Dolmuş mantıklı çünkü yol gerçekten sıkıntılı, değmez araçla gitmeğe. Manastırın kapısına geldiğinizde müze kartınız varsa kartla girebiliyorsunuz. Ortaöğretim öğrencilerine, öğretmene ve sağlık çalışanlarına ücretsiz. Ama MUTLAKA belgeniz yanınızda olmalı, yoksa kabul edilmiyor. Gezdikten sonra içimden dedim ki; "aslında Sümela yok, bizim yarattığımız bir hayal var"

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Ekrem Karaosmanoğlu Google Yorumu 4 ay önce

Artık aşağıda( patika yolun daha da aşağısında)ücretli otoparka park edip(10 tl) Minibüslerle yukarı çıkıyorsun. Dolmuş gibi. Dolunca kalkıyor kişi başı 4 tl gidiş 4 dönüş 8 tl. Gözlemeci ve hediyelik eşya yeri yok. Girişteki kafe duruyor sadece. Yeni yol güzel ve geniş olmuş fakat çok duvar var eskiden daha güzel ve doğaldı. Ara yoldaki küçük şelale için yürüyerek çıkarsanız durup resim çekilebilirsiniz. Yoksa minibüsler durmuyor.

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Emely Google Yorumu 4 ay önce

Karadeniz gezimizin bir gununu Sumela Manastrina ayirdik ve gercekten cok pisman olduk. Manastra kadarki kisimda organizasyon bir nebze daha iyi. Milli park girisindeki guvenlikte herkes duruyor. Cunku giris ucreti oraya odeniyor zannediyorsun. Bosuna bir duraklama arkada trafik yaratiyor. Iceri girince yukarida bir otoparka araci birakiyorsun ve sonrasi icin belediye ring seferler filan koymus. Araci otoparka birakma zorunlulugu var. Geri kalan kismi transit araclara 8.5 tl ucret odeyip veya kendi imkanlarinizla cikiyorsunuz. Yukarida aractan inince yuruyerek devam ediyorsun. Bu kez de Sumela Manastri na girmek icin sira bekliyorsun. Manastri acmislar fakat gezebildigin yer o kadar sinirli ki. Neredeyse hicbir sey goremedik. Zaten asiri kalabalikti. Restorasyon calismalari hala devam ediyor. O fotograflarda gordugunuz manastri ancak fotograflarda gorebiliyorsunuz. Oyle bir bakis acisi yok malesef. Ben bir gunumu burada sira beklemekle harcadigim icin cok pisman oldum. Onun yerine Rize de çay bahçelerinde gezsem daha cok Karadenizdi. Bir kisi bilet ucreti 75 t Bir kisi muzekart ucreti 60 tl. O sebeple verdikleri muzekart isimsiz cisimsiz olsada onu almak daha avantajli.

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Serdar Yılmaz Google Yorumu 4 ay önce

Hava güzel, güzel çalışılmış ama ortalık İnşaaat halinde, toz toprak var ama aşağıda girişte otopark ücreti, ordan servisle yukarıya çıkma ayrı ücret, Sümela Manastırı'na girerken 75₺ ayrı ücret. Yukarı çıkışta engelliler de pek düşünülmemiş.

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

gul furat Google Yorumu 4 ay önce

Mukemmel bir mimari ve doga harikasi bir arada. Peki neden mi 2 yildiz verdim? Bu yorumlar isletmeler ve kurumlar kendilerini duzeltsin diye ya da gelenler tedbirli gelsin diye yapiliyor. Doğayı Allah vermis zaten, mimariyi de yapan yapmis yuzlerce yil once o yuzden herikisine de laf soylemek mumkun degil ama bu kadar turist ceken, 75 tl giris 10tl (rakamdan emin degilim ama mutlaka verdik bisey)otopark kisi basi 8 tl yukari cikmak icin dolmusa para vererek 4 kisilik bir aile olarak neredeyse 400 tl para biraktiginiz bir yerin tuvaletleri bu kadar nasil pis olur aklim almiyor. Haram olsun aldiginiz para. Wcler tasmis, milletin diskisinin uzerine basiyorsunuz. Rezalet otesi. Sonra arabanizi biyere parkettiriyorlar biyerden sonra minibuse bindiriyorlar ucretli ring. Ben ilk kez ucretli ring gordum ama hadi neyse verelim ama kafasina göre bazi arabalari yukari kadar yolluyorlar ama, bu cifte standart nedir anlamadim. Oyle hani 1-2 araba degildi. Hani engellidir ya da görevlidir anlarim. Ama bi 20-30 araba alinmisti yukari. Giselerde bir karmasa muze karti olup barkod okutacaklar boşa mi ongorulu davranmis da teknolojiyi kullanmış onlari da bilet alacaklarla siraya aliyolar. Neyse yagmur basladi da biri insafa geldi barkodlulari yandan aldi. Ama cok duzensizdi hersey. Giriste guvenlik bilet soruyor , barkod okuttuk diyoruz iyi gecin diyor. Hic bir kontrol yok.

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

YASEMİN KAYA ŞEKER Google Yorumu 1 yıl önce

bizim için tam bir hayal kırıklığı yarattı girişte kişi başı 61 TL veriyorsun sonra bir noktaya geliyor ordan minibüs ile manastıra gidiyorsun o da ücretli ve bu pandemi döneminde o minibüsler ful dolu. 8 yıl önce gelmiştim ve bu kadar değildi çok yazık

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

CH 61 Google Yorumu 2 ay önce

Sümela manastırı mı, aman aman uzak durun, tamamen vakit kaybı, kendi aracımla gittim ancak gel gör ki aracımı ücretli otoparka park edip minibüslerle bu pandemide tıkış tıkış seyahate zorlanıyorum. Tabi ki binmedim. Aracı park edip biraz yürüdük, gel gör ki ormanın içinden giden yolu da kapatmışlar, araç park edilen yerden yukarısı 4 km. siz mecbur minibüs ile yolculuğa zorlanıyorsunuz. Tabi Arap iseniz durum farklı taksi veya kendi özel aracınız ile istediğiniz gibi geçebiliyorsunuz, yukarda otel var çünkü otelde kalanlara serbest, benim gibi kendi memleketinizde Sümela Manastırını göremezsiniz, ama Araplar gider, onlar ayrıcalıklı maalesef. Bu arada her yere otel vb inşaatlar bungalov evler yapılıyor, güzelim yer elden gidiyor. Tıpkı Uzun Göl ve Ayder Yaylasının elden gittiği gibi. Yazık, vah ki ne vah, yazık ki ne yazık...

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

Hüseyin Şensoy Google Yorumu 3 ay önce

Yıllar önce birçok kez gittiğim Sümela Manastırına bugün 28 Temmuz 2021 itibarı ile ailece tekrar gitmek istemiştim. Fakat yol üzerinde tam bir soygun sistemi ile karşılaştık. Giriş 75 lira kişi başı. Soygun bununla bitmiyor. Manastıra yaklaşık 4 km kala otopark var, aracınızı zorunlu oraya bırakıyorsunuz, 10 TL. Oradan dolmuşlar var pandemi koşullarında ona binmek zorundasınız; tabi 4 km yürümeyi göze alıyorsanız sorun yok. Dolmuşlar kişi başı 8 lira. Biz oradan geri döndük. Belki yukarıda yani manastır girişinde de para alıyorlardır. Gitmediğim için birşey diyemiyorum. Özetle Trabzon Sümela manastırını 4 kişilik bir aileyle ziyaret etmek istiyorsanız vadi girişinde (75×4) 300 TL, park için 10 TL, park alanından minibüslere (8×4) 32 TL toplamda 342 TL vermek zorundasınız. Müzekart varsa durum nasıl olur, geçerli mi değil mi bilemiyorum. Eğer daha önce Sümelayı gördüyseniz, bir Trabzonlu olarak bu kadar para verip soyulmayın derim. İlk kez gideceklerde bu durumu bilerek hazırlıksız yakalanmasınlar. Sümelaya gidip soyulmak yerine Kadırga yaylasına çıkıp tertemiz havayı içinize çeke çeke gezin. Tertemiz sularından kana kana için, çimende koşup oynayın. Biz öyle yaptık.

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yorum

selçuk çiçekay Google Yorumu 1 yıl önce

Tadilat devam ediyor, giriş ücreti 51tl ve tadilat yüzünden manastırın bir çok bölümü gezilemiyor yani gereksiz pahalı. Boşuna o yolu çekmeye gerek yok.

Doğadakiler

Yazmış olduğunuz görüşleriniz, editörlerimiz tarafından incelendikten sonra en kısa sürede yayına alınacaktır.

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Hakkında

Trabzon&'un güneyinde Maçka yakınlarında bulunan Altındere Millî Parkının içinde, neredeyse bulutların bile üzerinde yer alan muhteşem Sümela Manastırı bulunur. 270 m yükseklikteki bir uçurum fasadında bulunan manastır en görkemli konuma Trabzon İmparatoru Alexius III. Komnenos döneminde getirilmiştir. III. Alexius&'un taç giyme töreni (1349) burada yapılmıştır. Manastırın içinde kütüphane, kilise, rahip odaları, şapel, ayazma ve mutfak bölümleri bulunmaktadır. (W

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Fiyatları 2021

Giriş - Şahıs 5 TL
Giriş - İndirimli 2.5 TL
Giriş - Bisiklet 5 TL
Giriş - Motosiklet 10 TL
Giriş - Otomobil 15 TL
Giriş - Minibüs 45 TL
Giriş - Midibüs 75 TL
Giriş - Otobüs 150 TL
Bungalov 4 Yataklı 350 TL
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Nasıl Gidilir?

Adresi: Merkez Mahallesi, Atatürk Cd. No:41, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Koordinatları: 40.6938741, 39.6591693

Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Bilgi Notu
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı Yakınındaki Alanlar
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı iletişim
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı telefon
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı nerede
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı yol tarifi
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı nasıl giderim
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı firma profili
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı firma hakkında
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı mesai saatleri
Altındere Vadisi (Sümela Manastırı) Milli Parkı iletişim bilgisi