Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Yozgat / Yozgat Merkez / Çapanoğlu

Puan 4.6 4.6 2315 Derecelendirme 2071 Yorumları oku

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Fiyat 2021

Kredi Kartı Geçerlimi Bilinmiyor
Giriş - Şahıs 4.5
Giriş - İndirimli 3
Giriş - Bisiklet 5
Giriş - Motosiklet 10
Giriş - Otomobil 15
Giriş - Minibüs 45
Giriş - Midibüs 75
Giriş - Otobüs 150
Fiyatlar Sezonlara Göre Değişiklik Gösterebilir

Çalışma Saatleri

24 Saat Açık
Bu Alanın Sahibiyim

Yorumlar

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Yorum

Oğulcan BÜYÜKBAŞ Google Yorumu 3 ay önce

Giriş ücreti kisi başı 1 tl' dır . Manzarası güzel doğa icinde piknik yapma mangal yerleri var . Bisiklet parkuru . Doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz yerler var. Gözetleme kulesine çıkabilirsiniz . Restorant var şuanda kapalı ama Pandemi olduğundan galiba. Bu arada baya soğuk bir yer temmuzun 29 da baya rüzgarlı yer. Giderken yanınıza ince bir mont alabilirsiniz aklınızda bulunsun.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Yorum

İHSANİYE CANKURTARAN Google Yorumu 4 ay önce

Ormanlar her yerde güzel. Çamlığın bir kapısından girip, yol boyu devam edip, çeşmesinen su içip, diğer kapısından çıktık. Yolumuzun üstünde gölet vardı. Etrafında piknik masalari mevcut. Covid 19 nedeniyle sosyal mesafe kuralları dikkate alınmamış ya da salgın bu şehre uğramamış. İnşallah da uğramaz. Havası oldukça temiz bir orman. Dünyada Sibirya'da, Türkiye'de ise sadece Yozgat'ta görebileceğiniz çam ağaçları mevcut. Ama ağaçlardaki farkı anlayabilmek için doğa/ağaç bilimcisi olmak gerekli galiba. Ben farkı fark edemiyorum. Yozgat'a her gittiğimde uğramaktan mutlu olduğum bi yer. Sizler de uğrayın.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Yorum

Muhammed DEMİRDÖĞEN Google Yorumu 4 ay önce

En son 5 yıl önce ziyaret etmiştim. Ciddi manada suyu çekilmiş, yerel halkın bahsettiği üzere tepedeki su kaynakları şebekeye bağlandığı için ve yağış oranının geçen 2 yıl gibi bu yıl da düşük olmasından dolayı güzelim doğal güzellik yıllar yılı eriyip gidiyor. Ama Yozgat Belediyesine Teşekkür ederim. Dişini tırnağına takıp o bölgede sürekli temizlik çalışanlarını yürüten aslan parçalarına da ayriyeten teşekkürler. Umarım her şey daha güzel olur Allah bereketinden bizi mahrum etmez.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Yorum

Saitama Sensei Google Yorumu 5 ay önce

Girişte sembolik bir ücret alınması güzel bir uygulama. Girişinde küçük bir göl ve ağaçların arasında piknik yerleri mevcut. Umarım temizlik ve yangın gibi durumlar acısından kontrol ediliyordur. Türkiyenin ilk milli parkıymış, arnavut kaldırımdan anlaşılıyor zaten. Otel, restaurant ve kafeterya da var. Ormanın biraz bakıma ihtiyacı var, onun dışında çok güzel bir milli park.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Yorum

BALTACI Google Yorumu 8 ay önce

Yozgat Çamlık Milli Parkı 1958 yılında milli park ilan edilmiştir. 264 hektarlık alanına sahip olan Çamlık Milli Parkı Türkiye'nin ilk milli parkıdır. Yozgat Çamlığı Milli Parkı 1982 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Kafkas Çamı (Pinus nigra Arn. Subsp. Pallasiana) denilen 400 – 500 yaşlarında Karaçam türünü barındırmaktadır. Bu çam türü Türkiye'de sadece Çamlık'ta bulunmakta ve halen tohum verebilmektedirler. Ayrıca Çamlık'ta 43 familya ve 144 cins içinde toplam 212 bitki türü yaşamakta olup, bunların içinde 30’a yakın endemik tür bulunmaktadır. Bu nedenle Yozgat Çamlığı'nda botanik turizm potansiyeli de bulunmaktadır. Çamlık Milli Parkında Orta Anadolu'nun mevcut bilinen hayvan türlerinin yanında Beyaz Kartal olarak bilinen, Amerika'ya has Altın Kartallar 1992 yılına kadar görülmekte idi. Çamlık Milli Parkı; içindeki 30’a yakın endemik bitki türü, Amerika'nın Beyaz Kartalı ve sadece Çamlık'ta bulunan Karaçam türlerinin korunması ve tanıtılması, sosyal, kültürel ve turizm faaliyetlerine uygun olması, özellikle yakın çevresinin açık hava rekreasyon ve dinlenme ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla milli park ilan edilmiştir.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Yorum

Rıza Yılmaz uçar Google Yorumu 1 yıl önce

Mükemmel bir havası var. Bazen nefis bir şekilde çam kokusu burnunuza tüter. İnsana haz verir , kesinlikle gezili görülesi bir yer. Bir de orada belediyemizin tesisinde sabah kahvaltısı yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Yorum

Mutlu Gavcar Google Yorumu 1 yıl önce

Çamlık'ın havası, suyu, çiçeği, kuş sesleri, ormanı, mantarı bir başka... İnsana sükunet veriyor... Gurbette olduğum için bazen çook üzülüyorum; hemen Çamlık'a kaçıyorum... Memleket hasretime ilaç gibi geliyor... Daha da korumak, geliştirmek, temiz tutmak, güzelleştirmek, kıymeti bilmek gerek...

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Yorum

fatih 066 Google Yorumu 1 yıl önce

Mükemmel doğa harikası

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Yorum

mustafa albayrak Google Yorumu 1 yıl önce

Ailecek piknik yapılacak bir yer

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Yorum

İSG 76 Google Yorumu 1 yıl önce

Güzel, ferah bir yer.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Yorum

Murat Coşkun Google Yorumu 3 ay önce

Miss gibi çam havası alabileceğiniz bir yer ailenizle birlikte kahvaltı yapabilir yemek yiyebilirsiniz kahvaltı yeri gayet güzel ama çamlık et lokantası için aynı şeyleri söyleyemem ayrıca piknik yapılacak yerler mevcut ama ne yazık ki insanlar çöplerini çöpe değilde doğaya attığı için heryer pislik içinde göl kafede Çamlığa ve göle karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Yorum

Ahmed Yalçın Kayalık Google Yorumu 4 ay önce

Yozgat Çamlığı Milli Parkı 1958 yılında ülkemizin ilk milli parkı olarak ilan edilmiştir. 266,9 hektarlık alana sahip milli parkın ana kaynak değerini Anadolu Karaçamı (Pinus nigra subsp. pallasiana) oluşturmaktadır. Yozgat Çamlığı Milli Parkı içerisindeki bitki türleri 43 familya ve 144 cins içinde toplanmıştır. Ayrıca Milli Park içerisinde doğal olarak bulunan hayvan türleri; kaya kartalı, kızıl şahin, atmaca, arı kuşu, ardıç kuşu, kargalar, serçe, tepeli toygar gibi kuşlar, kurt, domuz, tavşan, tilki ve sansar gibi türler görülmektedir. Yozgat Çamlığı Milli Parkı sahip olduğu 5 asırlık doğal ağaçlarıyla, yıllarca yerel halk tarafından kullanılmış kar kuyuları kültürel kaynak değerleri ile bilimsel amaçlı araştırmalara olanak sağlayan, insanların eğlenmelerine, dinlenmelerine ve kısa süreli tatil yapabilecekleri, dağ ve vadi peyzajlarının bütünleştiği doğal kaynak değerlerinin yanında, eğlence ve dinlence tesisleriyle rekreasyonel kullanım taleplerini karşılayacak kültürel ve rekreasyonel kaynak değerlerine de sahiptir. Yozgat Çamlığı Milli Parkı’nda mutlak koruma zonu içerisinde yaşının yaklaşık 455 olduğu tespit edilen ve tarihe şahitlik etmiş karaçam ağacı bulunmaktadır. Milli park içerisinde bulunan ve hizmet verilen yapı ve tesisler; İdari Ziyaretçi Tanıtım Merkezi Tabiat Eğitim Merkezi Otel Futbol sahası Mescitler Kır lokantası Kafeterya Seyir terasları Çocuk oyun grupları Çeşmeler Büfe Spor alanları Günübirlik kullanım alanları Yürüyüş Parkurları Bisiklet yolları Dağ bisiklet parkuru Kar kuyuları WC’ler Otoparklar

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Yorum

ahmet dogan Google Yorumu 8 ay önce

Yozgat'ın piknik, gezi vs için gidilebilecek bir iki yerinden birisi Çamlık... kamelyalarin çoğu eski ve etrafı berbat, bakımsızlık var, böylesi önemli ve güzel bir yer daha çok özeni ve bakımı hakediyor, il dışından gelen misafirlerim hayal kırıklığına uğradı

Doğadakiler

Yazmış olduğunuz görüşleriniz, editörlerimiz tarafından incelendikten sonra en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Hakkında

İç Anadolu Bölgesi&'nde, Yozgat ili olduğu içindedir. 1958 yılında, ülkemizde ilan edilen ilk milli parktır. Yüz ölçümü 267 hektardır.

Bir zamanlar, İç Anadolu&'nun büyük bir bölümünde kaplayan orman örtüsünden günümüze kadar ulaşan nadir örneklerden oluşur. Ormanın, ağaç türü karaçam olup, meşe ve ardıç da bulunmaktadır. Etrafı bozkırlarla çevrili olan bu orman parçasında küçük memeliler , kuşlar , sürüngenler ve omurgasız hayvanlar yaşamakta, nadir otsu bitkiler bulunmaktadır.

İl merkezi 1,5 km. verilerin bulunduğu milli park, Yozgat halkının ülkede rekreasyon alanıdır.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Fiyatları 2021

Giriş - Şahıs 4.5 TL
Giriş - İndirimli 3 TL
Giriş - Bisiklet 5 TL
Giriş - Motosiklet 10 TL
Giriş - Otomobil 15 TL
Giriş - Minibüs 45 TL
Giriş - Midibüs 75 TL
Giriş - Otobüs 150 TL
Yozgat Çamlığı Milli Parkı Nasıl Gidilir?

Adresi: Eskipazar, Develik Cami Sk. No:2, 66100 Yozgat Merkez/Yozgat, Türkiye

Koordinatları: 39.8035164, 34.8040559

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Bilgi Notu
Yozgat Çamlığı Milli Parkı Yakınındaki Alanlar
Yozgat Çamlığı Milli Parkı iletişim
Yozgat Çamlığı Milli Parkı telefon
Yozgat Çamlığı Milli Parkı nerede
Yozgat Çamlığı Milli Parkı yol tarifi
Yozgat Çamlığı Milli Parkı nasıl giderim
Yozgat Çamlığı Milli Parkı firma profili
Yozgat Çamlığı Milli Parkı firma hakkında
Yozgat Çamlığı Milli Parkı mesai saatleri
Yozgat Çamlığı Milli Parkı iletişim bilgisi