Rota Planlama Yayında. Hemen Deneyin

Antalya Dibek Sedir Ağacı Tabiat Anıtı Fiyat 2024

Ücret Bilgisi Bulunamadı
Fiyat Düzenleme Öner

Çalışma Saatleri

24 Saat Açık
Düzenleme Öner Bu Alanın Sahibiyim

Ücretsiz olarak bu alanı yönetebilirsiniz.

Yorumlar

Antalya Dibek Sedir Ağacı Tabiat Anıtı Yorum

{{post.ad}} {{post.tip}} {{post.tarih}}

Antalya Dibek Sedir Ağacı Tabiat Anıtı Hakkında

(kaynak : haberler-com/2016) Antalya'nın Kumluca İlçesi Dibek Tabiatı Koruma Alanı'nda bulunan ve yöre halkının 'ambar katran' olarak adlandırdığı sedir ağacının 2326 yaşında ve dünyada bilenen en yaşlı sediri olduğu bildirildi.

(sözcü) ANTALYA'nın Kumluca İlçesi Dibek Tabiatı Koruma Alanı'nda bulunan ve yöre halkının 'ambar katran' olarak adlandırdığı sedir ağacının 2326 yaşında ve dünyada bilenen en yaşlı sediri olduğu bildirildi.

Antalya'nın Elmalı, Finike ilçelerindeki Toros dağlarındaki yüzlerce yıllık anıt ağaçlara, bir yenisi eklendi. Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü, 7'si Elmalı'da, 1'i Finike'de 8 anıt ağacın korunmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Bu ağaçlar arasında Elmalı-Finike sınırlarında yer alan dünyadaki ender sedir ormanlarından Çığlıkara'daki 'koca katran', 1995 yılında 2000 yaşında olarak tescil edildi. 1995 sonrasındaki 21 yıl da sayıldığında bugün yaşı 2022'i bulan sedir, Türkiye'nin en yaşlı ağacı olarak kabul ediliyordu. 25 metre boya sahip, çapı 262 santimetre, çevre genişliği 8 metre 23 santimlik 'koca katran', bu unvanını Kumluca İlçesi'nde bir sedir ağacına kaptırdı. Kumluca'nın Karacaören Mahallesi yakınındaki Dibek Tabiatı Koruma Alanı'nda bulunan ve yöre halkının 'ambar katran' olarak adlandırdığı sedir ağacının yaşının 2326 olduğu ortaya çıktı.

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Anabilim Dalı emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Doğan Kantarcı, 1982 yılında bölgede yaptıkları ölçüm çalışmaları ve sedir ağacı hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Kantarcı, dünyanın en yaşlı sediri olarak da adlandırılabilecek ağacın boyunun 26.7, çapının 2.50, çevresinin ise 7.85 metre ölçüldüğünü belirtti. Çamkuyusu Sedir Araştırma Ormanı ve Bolkar Dağları'ndaki yaşlı sedirlerden aldıkları örnekleri karşılaştırarak ambar katranın yaşını hesapladıklarını anlatan Prof. Dr. Kantarcı, &'Örnek alanlardaki en yaşlı sedir ağaçlarının, 1.30 m'deki çap gelişimleri incelenirse ambar katranın yaşı daha fazla çıkmaktadır. Bu iki yaşlı sedirin 200 yaşında 1.30 m'de geliştirdikleri ortalama 20.2 cm'lik kabuksuz çapa göre ambar katranın yaşını, 1982 yılında 2292 olarak hesapladık&' dedi.i.

Antalya Dibek Sedir Ağacı Tabiat Anıtı Fiyatları 2024

Ücret Bilgisi Bulunamadı

Antalya Dibek Sedir Ağacı Tabiat Anıtı Nasıl Gidilir?

Adresi: Karacaören, 07350 Kumluca/Antalya, Türkiye

Koordinatları: 36.5275377, 30.2010633

Antalya Dibek Sedir Ağacı Tabiat Anıtı iletişim
Antalya Dibek Sedir Ağacı Tabiat Anıtı telefon
Antalya Dibek Sedir Ağacı Tabiat Anıtı nerede
Antalya Dibek Sedir Ağacı Tabiat Anıtı yol tarifi
Antalya Dibek Sedir Ağacı Tabiat Anıtı nasıl giderim
Antalya Dibek Sedir Ağacı Tabiat Anıtı firma profili
Antalya Dibek Sedir Ağacı Tabiat Anıtı firma hakkında
Antalya Dibek Sedir Ağacı Tabiat Anıtı mesai saatleri
Antalya Dibek Sedir Ağacı Tabiat Anıtı iletişim bilgisi