65 Yaş Ve Üzeri Vatandaşların Turizm Amaçlı Seyahat Edebilmeleri İle İlgili Düzenleme

İçişleri Bakanlığı’nın 24.06.2020 tarihli, 89780865-153-E.10134 sayılı Genelgesi ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız, “en az bir ay boyunca dönmemek” kaydı olmaksızın diledikleri yerleşim yerine turizm amaçlı olarak seyahat edebilecekleri düzenlenmiş

BÜNYAMİN ŞAHİN

BÜNYAMİN ŞAHİN 6 ay önce yazdı

65 Yaş Ve Üzeri Vatandaşların Turizm Amaçlı Seyahat Edebilmeleri İle İlgili Düzenleme

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)'nin bildirdiğine göre;

İçişleri Bakanlığı’nın 24.06.2020 tarihli, 89780865-153-E.10134 sayılı Genelgesi ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız, “en az bir ay boyunca dönmemek” kaydı olmaksızın diledikleri yerleşim yerine turizm amaçlı olarak seyahat edebilecekleri düzenlenmiştir.

Bu yeni düzenleme ile;

65 Yaş ve üzeri vatandaşlarımız, turizm amacıyla yapacakları yolculuklarda “Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi” almak şartıyla ve en az bir ay kalma şartı olmaksızın istedikleri yerleşim yerine gidebileceklerdir.

Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesine başvuracak 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız kendileri ile aynı durumda bulunan (65 yaş ve üzeri) eş, kardeş ve birinci derece yakınlarını da kapsayacak şekilde en fazla 6 kişi için seyahat izin belgesi başvurusu yapabileceklerdir.

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi almak üzere Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden veya e-Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemine girerek seyahat izin işlemleri başlığının altında yer alacak turizm amaçlı seyahat izin belgesi verilmesi alt başlığını seçerek başvurularını 23.06.2020 tarihi itibari ile gerçekleştirebileceklerdir.

Başvuru formunda otel tatili, yazlık / devremülk, kiralık ev / villa ya da karavan tatili gerekçelerinden biri seçilecektir. Vatandaşlarımız;

  • Otel tatili için rezervasyon belgelerini,
  • Yazlık / devremülk için tapu örneklerini,
  • Kiralık ev / villa tatili için ise kira sözleşmelerini,
  • Karavan tatili için karavan sahiplik belgeleri ya da kira sözleşmelerini zorunlu olarak başvuru sırasında sisteme yükleyeceklerdir.

Turizm amaçlı seyahat izin belgesi alacak vatandaşlarımız otobüs, uçak, tren ve özel araç ile yapacakları yolculuklar için başvuru yapabileceklerdir.

Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; Covid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacaktır.

Vatandaşlarımızın belge almak için herhangi bir sağlık kuruluşuna ya da Valilik / Kaymakamlıklara gitmelerine gerek bulunmamaktadır. Turizm amaçlı Seyahat İzin belgesi Başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacaktır.

İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup, ayrıca E-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi de alınabilecektir.

İzin başvurusu kabul edilen 65 Yaş ve üzeri vatandaşlarımızın bilgileri otomatik olarak gidecekleri İl Valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecektir.

Yukarıda yer alan hususun yanı sıra İçişleri Bakanlığı’nın 24.06.2020 tarihli, 89780865-153-E.10132 sayılı Genelgesi ile 65 yaş üstü yabancı uyruklu turistlerin ülkemiz içerisinde gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerinde kendilerinden “Seyahat İzin Belgesi” aranmayacağı hususunun da düzenlenerek yürürlüğe konulduğunu bildirmiştir.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin ilgili duyurusuna buradan ulaşılabilir.

 

destekleyici kaynaklar
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği


Tarih 2020-06-25 11:18:03

Önceki Yazısı Misi Kamp Ve Karavan Parkı Sonraki Yazısı Trans Mysia Parkurları
türsabTürkiye Seyahat Acentaları Birliği65 yaş üzeri kısıtlamamuafiyeti
Yorumlar
Yorum Yok