Doğa Yürüyüşüne Yeni Başlayanlar İçin 10 Önemli İpucu

Doğa Yürüyüşüne Yeni Başlayanlar İçin 10 Önemli İpucu

BÜNYAMİN ŞAHİN

BÜNYAMİN ŞAHİN 1 yıl önce yazdı

Tüm Yazıları Sende yazar ol
Doğa Yürüyüşüne Yeni Başlayanlar İçin 10 Önemli İpucu

1. Kondisyon düzeyinize uygun bir parkur seçin; Kısa, kolay parkurlarla başlayın. Normalde yürüyebileceğinizden biraz daha kolay bir yürüyüş seçin.

2. Bölgenin haritasını edinin; Doğa yürüyüşü yapacağınız bölgenin bir haritasını edinin. Yanlış yöne sapma ihtimali olan dönüşlere, kesişen parkurlara dikkat edin.

3. Hava durumunu kontrol edin; Bu size nasıl giyineceğiniz ve yanınıza ne alacağınız konusunda değerli bilgiler verecektir.

4. Birisine nerede olacağınızı bildirin; Bir yakınınızın gideceğiniz parkuru ve oluşacak bir durumda sizin için endişelenmesi ve yardım istemesi gereken zamanı bilmesi önemlidir.

5. Yanınıza şu 10 önemli malzemeyi almayı unutmayın;  Navigasyon araçları, güneşten korunma, yedek kıyafet, fener, ilk yardım malzemeleri, ateş yakma malzemeleri, tamir aletleri, yedek yiyecekler, ekstra su, acil barınma malzemeleri.

6. Doğru ayakkabı ve çorap giyin; Ayakta oluşabilecek su kabarcıkları yürüyüşünüzü mahvedebilir. Kaliteli yürüyüş ayakkabıları satın alın ve pamuk içermeyen, yün veya sentetik çoraplar alın.

7. Bilinçli giyinin; Rahat kıyafetler giymek keyifli bir yürüyüş için anahtardır. Sizi kuru tutacak sentetik malzemeler giyin. Sıcaklık değişikliklerine kolayca uyum sağlamak için de kat kat giyinin.

8. Çantanızı hafif tutun; Yanınıza alacağınız  her malzemenin en hafifini tercih edin, Böylece tüm enerjinizi çantanızın ağırlığına harcamak zorunda kalmazsınız.

9. Kendi temponuzla yürüyün; Tüm gün koruyabileceğiniz bir yürüyüş temposu seçin ve harcanan enerjiyi azaltın. Birkaç km sonra, özellikle yokuş yukarı çıkarken, muhafaza ettiğiniz enerjiniz için mutlu olacaksınız.

10. Doğada sizden bir iz bırakmayın; Doğa biz koruduğumuz sürece güzel kalacaktır. Doğada ayak izinizden başka birşey bırakmamaya özen gösterin. 

DOĞAYI SEVİN, BENİMSEYİN!...

 destekleyici kaynaklar
liftopia


Tarih 2020-02-19 14:05:24

Doğa Yürüyüşüne Yeni Başlayanlar İçin 10 Önemli İpucuDoğa YürüyüşüYeni başlayanDoğa Yürüyüşü ön önemli ipucu
Yorumlar
Yorum Yok
Son Eklenenler
Türkiyenin Matematik Konumu
Etkinlikler Mart Ayında Yeniden Başlıyor
Gözlük Üstü Gözlük (OTG, Over The Glasses) Kayak Gözlüğü
Sıcak Havalarda Yürüyüş İpuçları
Türkiye'nin Coğrafi Bölgeleri
GPS Rotasını Yüklemeye Hazır Hale Getirme
Kamp Çantası Nasıl Yerleştirilir