Doğa Yürüyüşünün Sağlığa Faydaları

Doğa Yürüyüşünün Sağlığa Faydaları

BÜNYAMİN ŞAHİN

BÜNYAMİN ŞAHİN 11 ay önce yazdı

Tüm Yazıları Sende yazar ol
Doğa Yürüyüşünün Sağlığa Faydaları

 

DOĞA YÜRÜYÜŞÜNÜN SAĞLIĞA 10 FAYDASI

Şehirlerde yaşayan pekçok kişinin hala sağlık yardımı almasını gerektirecek kadar hareketsiz bir yaşam sürdürdüğünü biliyor musunuz?

Bazı sağlık sorunları temelde hareketsizlik ile ilişkilidir. Bunlarla sınırlı olmamakla birlikte bu konulardan bazıları şunları içerir; kardiyovasküler hastalıklar, osteoporoz, koroner kalp hastalığı, obezite, diyabet ve belirli bazı kanser türleri.

Sağlık sorunlarının ne olduğuna bakmaksızın hareketsizlikle ilgili bir iyi haber var ki; akademik araştırmalar, fiziksel aktivitenin kronik hastalıkları, erken yaşlanmayı engellemeye yardımcı olduğunu ve sağlığın yanı sıra yaşam kalitesini de iyileştirdiğini göstermektedir. Sağlığınızı iyileştirmenin ve sağlıkla ilgili kaygılarınızı azaltmanın en iyi yolu ise dışarı çıkmak ve bir yürüyüş yapmaktır!

Dikkat! Arkadaşlarınızla veya ailenizle bir haftasonu yapacağınız yürüyüş / doğa yürüyüşüne zaman ayırmak aşağıdakilere yol açabilir!..

 

1. Stresi Azaltır
2. Yaşam Gücünüzü ve Sağlamlığınızı Arttırır, Enerjinizi Yükseltir
3. Kalbe İyi Gelir
4. Kemik Yoğunluğunuzu Arttırır, Kaslarınızı Geliştirir
5. Kanser Riskni Azaltır
6. Zayıflamanıza Yardımcı Olur
7. Vücut Duruşunuzun (Postür) Düzgün ve Dik Olmasına Yardımcı Olur
8. Diyabet Sorunlarına İyi Gelir
9. Ruh Halinizin (Mood) Yükselmesine ve Problem Çözme Yeteneğinize Yardımcı Olur
10. Tansiyonunuzun (Kan Basıncınız) Kontrol Altında Tutulmasına Yardımcı Olur

1. Stresi Azaltır
Yürüyüş, bulunduğunuz ortam nedeniyle benzersizdir. Kafa karışıklığı, gerginlik, öfke ve depresyon duygularının önemli ölçüde azaltır. Doğa ve egzersizin birleşimi, diğer egzersizlerle elde edilemeyen gelişmiş bir duygusal durum yaratır. Şehirden ayrılıp, doğanın eşsiz güzelliği içinde yürümek, motive edici bir gün olması ile birlikte vücut üzerindeki fiziksel ve duygusal baskıyı da azaltmaya yardımcı olur.

2. Yaşam Gücünüzü ve Sağlamlığınızı Arttırır, Enerjinizi Yükseltir
Doğada yürürken aşılan çeşitli seviyelerdeki zorluklar, engeller, kişinin sağlamlığını arttırır, yaşam gücünü ve enerjisini arttırır. Gittikçe vücut daha mukavim hale gelir ve daha uzun mesafeler kolaylıkla kat edilebilir, zorluklar, engeller daha rahat aşılabilir.

3. Kalbe İyi Gelir
Kişinin kendi hareket edebilme seviyesine uygun bir doğa yürüyüşü yapmak kalp sağlığına iyi gelir. Bazı amatör veya profesyonel doğa sporcuları (tamamen sağlıklı olduklarını bildikleri şartlarda) ise kalp (kardiyak) dayanıklılıklarını artırmak maksadıyla bilinçli olarak biraz daha uzun ve biraz daha zorlayıcı parkurlarda doğa yürüyüşleri yapmaktadırlar. 

4. Kemik Yoğunluğunuzu Arttırır, Kaslarınızı Geliştirir
Sabah erken saatlerde yapılan yürüyüşlerin genellikle yumuşak kemiklere ve iskeletteki şekil bozukluklarına sebebiyet veren vitamin-d eksikliği riskini azaltığı ve osteoporozun (kemik erimesi) etkilerini azaltmaya yardımcı olduğu belirtilmektedir. Doğa yürüyüşü ağırlık taşınan bir egzersiz olduğundan hem kaslar hemde kemikler güçlendirilir ve kırılma eğilimi azalır. Doğa yürüyüşü özellikle kalçalarınızda olmak üzere üst bacak ön ve arka kaslarının, alt bacaklarınızdaki kasların güçlenmesine yardımcı olur..

5. Kanser Riskini Azaltır
Kanser Riskni Azaltır. Bazı doktorlar ise kişilerin alzheimer'a karşı daha dirençli olmaları, daha hafif etki altında yaşayabilmelerine yardımcı olmak için doğa yürüyüşlerini tavsiye etmektedirler.

6. Zayıflamanıza Yardımcı Olur
Doğa yürüyüşü, özellikle tüm fast food türü yiyecekleri sevenler veya bu tür beslenmek zorunda kalanlar için, şişkinlikle sonuçlanan tüketilen tüm bu fazla kalorilerin yakılmasına yardımcı olur. Dolayısıyla zayıflamanıza da yardımcı olur. 1 saatlik bir doğa yürüyüşü yaklaşık olarak 500 kalori civarı yakmanızı sağlayabilir.

7. Vücut Duruşunuzun (Postür) Düzgün ve Dik Olmasına Yardımcı Olur
Doğa yürüyüşü sırasında çalışan kasların gelişimine bağlı olarak vücut duruşunuzun (Postür) düzgün ve dik olmasına yardımcı olur.

8. Diyabet Sorunlarına İyi Gelir
Bugün yapılacak size uygun bir mesafedeki doğa yürüyüşleri, kan basıncınızı düzenlemenize yardımcı olur, diyabet sorunlarının ortaya çıkmasını engelleyebilir, mevcut sorunlarında azaltılmasına yardımcı olur.

9. Ruh Halinizin (Mood) Yükselmesine ve Problem Çözme Yeteneğinize Yardımcı Olur
Bilim insanlarının yaptıkları yeni araştırmaların sonuçlarına göre, doğada bulunmak veya açık havada zaman geçirmek kişinin yaratıcılığını arttırmaktadır. Bir başka deyişle doğa yürüyüşü yapmak insanın ruh halinin (mood'unun) yükselmesine ve problem çözme yeteneğinin artmasına yardımcı olur.  Bir akademik araştırmaya  (Not1) göre de DEHB (Dikkat eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) olan çocukların "yeşil açık hava aktivitelerine" katılmalarının semptomları önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir.

10. Tansiyonunuzun (Kan Basıncınız) Kontrol Altında Tutulmasına Yardımcı Olur
Doğa yürüyüşü, tansiyonunuzun (kan basıncınız) ve yürüyüş sıklığınıza bağlı olarak kolesterolünüzün kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Daha erken uyuyabilmenizi ve tüm gece kaliteli bir uykunun ardından dinç uyanmanızı sağlayabilir.

 


Tarih 2020-04-08 12:30:16

dpğa yürüyüşüsağlığa faydaları10 fayda
Yorumlar
Yorum Yok
Son Eklenenler
Türkiyenin Matematik Konumu
Everest Dağı Hakkında Bilmemiz Gereken Bilgiler !
Etkinlikler Mart Ayında Yeniden Başlıyor
Gözlük Üstü Gözlük (OTG, Over The Glasses) Kayak Gözlüğü
Sıcak Havalarda Yürüyüş İpuçları
Türkiye'nin Coğrafi Bölgeleri
GPS Rotasını Yüklemeye Hazır Hale Getirme