Doğada Hayatta Kalmak

Doğada Hayatta Kalmak İçin Yapılması Gerekenler.

İlke KARATAŞ

İlke KARATAŞ 2 hafta önce yazdı

Tüm Yazıları Sende yazar ol
Doğada Hayatta Kalmak

Eğer bir gün ıssız orman da, ada da yanınız da hiçbir ekipman olmadan kalırsanız ne yapmanız gerektiğini bilmeniz hayatınızı kurtarabilir. Öyle bir durum da dona kalıp, hiçbir şey yapmadan beklemek yerine kendinizi toparlayıp hayatta kalmaya çalışmanız gerek. Yalnız değilseniz yanınızdaki kişiyle çok iyi koordine olmanız hayati önem taşır. Gelin bakalım ıssız doğa da ne yapmanız gerektiğini konuşalım. 

Keşif Yapın

Bulunduğunuz bölgeyi keşfetmek, etrafta bulunan şeyleri öğrenmek en önemli unsurdur. Hayatta kalmak için temel ögelerden olan su ve yiyecek bulmak için etrafta ne olduğunu bilmek gerekir. Yakınlar da bir göl, nehir, akarsu, şelale gibi su kaynakları var mı? Kolay avlanabilen küçük, karbonhidratı bol canlılar nerede bulunuyor? Küçük canlılar daha büyük, yırtıcı canlıları yakınlara çekebilir mi? Etrafta yırtıcı hayvanlardan korunaklı bölgeler bulunabilir mi? Etrafdaki canlıları nasıl kendinizden uzak tutarsınız? Zehirli canlılardan nasıl korunurum? Hangi canlıları yiyebilirim? Avladığım canlıları nerede saklayabilirim? Nereye barınak yapabilirim? Nerede ateş yakabilirim? Kendimi nasıl koruyabilirim? 

Aklınıza gelebilecek bütün soruları keşif yaparak cevaplayabilirsiniz. 

Doğada Hayatta Kalmak

Barınak İnşa Edin

Barınak inşa etmeden önce keşif yapıp uygun yeri bulmanız gerekmektedir. Uygun yerden kasıt; herhangi bir su birikintisine yakın olmaması, bunun nedeni gece yırtıcı hayvanlar su içmek için gelecektir. Barınağınız fazla yakın olursa zarar görebilirsiniz. Barınağınız suya ne uzak ne de yakın olmalıdır. Herhanbi bir su birikintisi yoksa; yerden yüksek bir yere kurmanız daha güvenli olacaktır. Bir toprak yığınının üzeri, bir kaya veya yerden yüksekte yapacağınız bir setin üzeri uygun olacaktır. Fazla yaprakların, sarmaşıkların olmadığı düz bir ağacın üzerine de yapabilirsiniz. Yaprak veya sarmaşık olmaması gerekmesinin nedeni aralarına gizlenen yılanları fark edebilmeniz. Doğa da evlerinizdeki gibi lüks, rahat yataklar, uyuma alanınız olmayacak.

Sıkça tercih edilen barınak tipi üçgen çatılı olanlardır. Temelini 4 adet uzun, kalın, sağlam dalı 2 köşeli olacak şekilde sabitleyerek oluşturabilirsiniz. Arka kısmına aynı şekilde bir dal sabitlemeniz gerekir. Barınağın üzerini sağlam bir şekil de kapatmak için paralel şekilde çaktığınız 4 dalın uzunlamasına 2 uzun dal daha koyup, boşlukları etraftaki dallarla kapatabilirsiniz. Dallarla kapladıktan sonra etrafta olan bambu, çam, çalı gibi şeylerle üstünü kapatırsanız hem soğuktan hem de yağmurdan korunmuş olursunuz. Zemini ise varsa yosunlarla yoksa yumuşak toprak, büyük yapraklarla kaplayabilirsiniz. Alttan gelecek soğuğu kıracaktır. Gece sıcak tutacaktır.

Aynı şekilde ama daha güvenli bir biçim de; 2 ağacın arasına uzunlamasına 2 uzun, sağlam dal geçirip üzerine yatay şekilde kısa, kalın ve aynı kalınlıkta dallarla kaplayarak yatak, zemin oluşturabilirsiniz. Hem daha rahat edecek hem de daha korunaklı olacaksınız. 

Barınağınızı ağaca kuracaksanız; ağaçta düz, sağlam, yeterli boyutta yan yana 2 dalın arasına aynı mantıkla kısa, kalın, aynı boyuttaki dallarla kapatarak yatak şekli oluşturabilirsiniz. Üçen bir şekilde yapmak yerine duvar örer gibi yapıp, uzun dallarla etrafınızı kapatabilrsiniz. Diğer barınaklarda da olduğu gibi dalların üzerine çalı, zemine yosun koymanız soğuktan korunmanızı sağlayacaktır. Barınağınızın ağaçta olmasının iyi bir yönü de toprak zemine ateş yakıp hem soğuktan hem de yırtıcı canlılardan korunmanızı kolaylaştıracaktır.

Dalları birbirine bağlamak için sarmaşıkları kullanabilirsiniz. 

Doğada Hayatta Kalmak

İçilebilir Su Bulun

Barınağınızı yaptıktan sonra hayatta kalmak için en önemli şey su bulmak. Şimdi neden önce su ve yiyecek bulmuyoruz da barınak inşa ediyoruz derseniz; gününüzü su ve yiyecek bulmak için harcarsnız hava karardığın da geceyi geçireceğiniz bir yer olmayacak. İlk olarak barınağınızı inşa ederseniz kalan zamanınızı buna ayırabiliriniz.

İçilebilir suyu ilk olarak bambu gibi yuvarlak içi boş ağaçları boru işlevinde kullanabilirsiniz. Bambuyu ortadan ikiye yararak suyu akıtması, taşıması için yaptığınız barınağın tepesine eğimli (suyu akıtabilecek) bir şekilde sabitleyin. Altına hindistan cevizi gibi kova görevi yapabilecek temiz bir şey koyarsanız yağmur yağdığında bambulardan akan su hindistan cevizinde birikerek su ihtiyacınızı karşılamanızı sağlayacaktır. Suyu dengeli içmeniz hayatta kalmanız da büyük derecede rol alır.

Keşif yaparken gördüğünüz akarsulardan; kenarı temiz ise köpürterek su içebilirsiniz. Akarsu pis görünüyorsa kenarındaki toprak, kumu 1 metreden fazla uzaklaşmayacak şekilde kazarsanız çıkan suyu rahatlıkla içebilirsiniz. Toprak, kum filtre görevi görerek sudaki pisliği temizleyecektir. 

Akarsudan su alıp ateşte kaynatarak içerisindeki mikrobu kırıp temiz şekilde içebilirsiniz. 

Kıyafetinizi, bir kumaş parçasını kullanarak suyu filtreleyerek tozu, pisliği ayırabilirsiniz. 

Doğada Hayatta Kalmak

Ateş Yakın

Ateşi, çukur kazarak barınağınızın yakınına yakmanız ısınmanızın yanı sıra vahşi hayvanlardan korunmanızı sağlar. Yakaladığınız canlıları pişirerek yerseniz mikrobu kırılmış olacaktır. Gelelim ateşi nasıl yakacağınıza.

Kuru dal, yaprak, çam pürünü ortası ince bir top haline getirip tabanı oluşturun. Çam ağacından kuru bir yer kesip, top şeklinde oluşturduğunuz yaprakları yanına koyup uzunkuru, çok kalın olmayan silindir şeklinde bir dalı elinizle sürtünme oluşturacak şekilde sağa sola hareket ettirmeye başlayın. Duman, kıvılcım çıkmaya başladığında yapraklara doğru yönelin, çıkan kıvılcımı yaprakların üzerine atarak ateşi başlatın. Üzerine tutuşması için yavaş yavaş ince kuru dallar atarak ateşi büyültmeye başlayın. Ateş yandıktan sonra sönmemesi için düzenli olarak odun ekleyin. 

Yanınız da ip gibi sürtünme oluşturabilecek bir malzeme varsa; esnek bir dal parçasına iki ucundan bağlayın. Aynı şekil de yapraklardan ortası ince bir top yapıp, yapmış olduğunuz sopanın ortasına ince, uzun bir dal bağlayarak ileri geri hareket ettirin ve kıvılcım çıkarmaya çalışın. Yanınız da herhangi bir ip tarzı şey yoksa ağaçların kabuklarının içlerindeki lifleri veya sarmaşıkları kullanabilirsiniz

Doğada Hayatta Kalmak

Yiyecek Arayın

Keşif yaptıktan sonra etrafta olan şeyleri görmüş olduğunuzdan yakınlar da yiyebilecek bir şeyler olup olmadığını göreceksiniz. Gelelim avlanmaya. Kolaydan başlayarak hayatta kalmak için, günlük karbonhidrat ihtityacınızı karşılamak için balık tutun.

Avlanmak

Yakınlar da göl, akarsu, nehir varsa yüksek ihtimalle balık, kurbağa da vardır. "Nasıl balık tutabilirim"e gelecek olursak yanınız da herhangi bir kumaş parçası, ip varsa bunları ince ve uzun şekilde birleştirin. Ucuna kanca, iğne yerine etraftaki ağaçlardan, sarmaşıklardan diken kopararak kullanabilirsiniz. Dikenleri ipin ucuna bağladıktan sonra balıkları çekmesi için yem takmanız gerekecek. Bunu, taşların altlarında bulunan solucan, böceklerden karşılayabilirsiniz. Geri de yemi dikene takıp suya atmak kalıyor. Başın da bekleyecekseniz yavaş yavaş hareket ettirip balıkarı yakınınıza çekepilirsiniz. İpi herhangi bir yere bağlayıp balığın yeme gelmesini de bekleyebilirsiniz

Balık tutmayı başka bir yola da yapabilirsiniz. Derin olmayan, sığ yerlerin 3 metrelik alanına taşlardan duvar örün. Yaklaşık bir taş genişliğinde boşluk bırakıp, boş yere dal parçası koyup üzerine taş koyun. Herhangi bir balık oradan geçerse dala çarpıp üzerindeki taş düşecek. Bu sayede balık kurmuş olduğunuz tuzağa, çemberin için de kalmış olacak

Balık tutmanın diğer bir yolu da; doğaya atılan, denizlerden karaya vuran pet şişeler. Şişeleri kapak kısmından 3 - 4 parmak altından kesin. Kestiğiniz bu kısmı, kapağını çıkartıp, ters şekilde alt kısımla birleştirin. İçerisine solucan, böcek koyun. Balıklar buraya geniş kısımdan girecek ama kapak kısmı dar olduğu için geri çıkamayacaklar

Kapan kurmak isterseniz; sarmaşıkları halat şeklinde dolayarak esnek bir dal yardımıyla toprağa sabitleyin. İçerisine koyduğunuz solucan, böcekler canlıları kendine çekecektir. Kapanınız, üzerine gelen canlıyı yakalayacaktır

Doğada Hayatta Kalmak


Tarih 2021-04-30 15:30:00

DoğaHayatta kalmakKeşifBarınakSuAteşYiyecekAvlanmakTemel kurallarIssız ormanOrmanIssız adaAda2021
Yorumlar
Yorum Yok