Glamping Nedir?

Glamping Nedir?

İlke KARATAŞ

İlke KARATAŞ 1 ay önce yazdı

Tüm Yazıları Sende yazar ol
Glamping Nedir?

Herhangi bir yerde glmaping ismini görmüşsünüzüdür. Bu ismi ilk duyduğunuzda aklınıza ne geldi? 

Glamping Nedir?

Glamping, doğada, sahilde lüks, yüksek konfor şartlarıyla yapılan bir kamp türü. Glamping çadırlar özel olarak dekore edilir. Müşterinin tatilini en konforlu şekilde geçirmesi amaçlanır. Buna kısaca güçlük çekmeden, rahat bir şekilde kamp yapmak da diyebiliriz. 

Glamping; İngilizcede göz alıcı anlamına gelen glamorous ve camping kelimelerinin birleşmesi ile oluşmaktadır. 

Geçmişten Günümüze Glamping

Glamping, ilk olarak 16. yüzyılda görülmüştür. Krallar, hükümdarlar, yüksek mevkideki kişiler saray çadırı olarak kullanmaya başlamıştır. Ardından 20. yüzyılda, Afrikaya safari yapmaya gelen zengin turistler, doğaya kurdukları bu lüks çadırlarıyla konforlu bir şekilde maceralı tatillerini sürdürdükleri bilinmektedir. Ve bildiğiniz üzere günümüzde 5 yıldızlı otelleri aratmaz oldu. Son zamanların en popüler tatil seçeneklerinden biri haline geldi.

Glamping Nedir?

Normal Kamp ile Glamping Arasındaki Farklar

 • Normal kamplarda güzel manzaralı, rahat, uygun alan bulup bütün eşyalarınızı oraya taşımanız gerekiyor. Glamping de ise hiçbir kamp eşyası taşımadan direkt lüks çadırınıza gidiyorsunuz.
 • Normal bir çadırda 2 kişi civarı kalırken, glamping çadırları 10 kişilik çadır boyutunda olmasına rağmen bu çadırlarda 2 kişi kalıyor. 
 • Normal kamplara çadır, uyku tulumu, mat, masa, sandalye gibi bütün eşyları kendiniz götürürken glampinglerde herşey hazır oluyor. 
 • Glampinglerde mutfağa, banyoya, yatak odasına, elektriğe varana kadar her şey mevcut.
 • Bazı glampinglerde, kamp alanı, karavan alanı ve bungalovlar bulunmaktadır.

Normal Kamp ile Glamping Benzerlikleri

 • Sizlerin de bileceği üzere en büyük benzerlik doğada, deniz kenarında yapılıyor olması. 
 • İnsanların şehir hayatından kaçıp, kısa süreliğine de olsa doğada vakit geçirip kafalarını dağıtmaları.
 • Etraflarında gürültü ve fazla insan olmaması. 
 • Hem kamp alanlarında hem de glampinglerde karavan alanı ve bungalovlar bulunması.

gibi bazı özellikler.

Glamping Nedir?

Ülkemizdeki Bazı Glamping Alanları

Ülkemizin altın topraklarında güzel manzaralara güzel bir gün geçirmenizi sağlayacak bazı glamping alanları;

 1. Kocabahçe Glamping - Muğla
  Beton hayatından çıkıp, doğal yaşamı aşılamaya çalışan bu kamp alanı Bozburun'un Dirsekbükü Koyu'nda bulunmaktadır. Bu alan, her yaştan insanı kendisine çekmektedir. Doğayı en içten şekilde yaşayabileceğiniz, yeşil ve mavinin muazzam uyumu oldukça huzurlu bir tatil yapmanızı sağlayacaktır. 
  Lüks çadırların yanı sıra bu alanda bungalovlar da bulunmaktadır. 
  Kara ulaşımı olmayan bu koya; işletmenin kendi tekneleriyle ulaşım sağlanmaktadır. Ulaşım ücreti konaklamanın içerisindedir. 
  Kendi bahçelerinde yetiştirdikleri doğal meyve - sebzelerleri müşterilere ikram etmektelerdir. 
   
 2. Perdeu - Muğla
  Muhteşem manzaraya sahip bu yer; Fethiye Faralya'da bulunmaktadır. Günlerini doğada lüks şekilde geçirmek isteyenler için çoğu imkan bulunmaktadır. Doğal, yöresel ürünlerle günlerinizi güzelleştirebilirsiniz. Burnunuza gelecek ağaç, deniz ve çeşitli bitkilerin kokusu güzel bir haz yaşatacaktır. 
   
 3. Chakra Beach - Muğla
  Günümüzde oldukça meşhur olan, Fethiye'nin Kabak Koyu'nda yer alıyor. Alanda ağaç evler, bungalovlar bulunmaktadır. Ağaç evlerde yeşil ve mavinin tadını çıkarmak isteyenler bu alanı tercih edebilir. 
   
 4. Cunda Fora Glamping - Cunda Adası (Balıkesir)
  Cunda Fora Glamping, yüksek binalardan, trafikten, gürültüden az da olsa kaçıp doğa ile bütünleşmeyi amaçlayan bir glamping alanıdır. Oldukça büyük bir alanda bulunan bu yer içerisinde prefabrik evler ve karavanlar da bulunduruyor. Ailecek tatil yapılabilecek, sessiz, sakin, rahat bir yer. Çocuklarınız rahatlıkla doğanın içerisinde bulunan parklarda vakit geçirebilir.  Aynı şekilde burada da kendi bahçelerinden topladıkları doğal meyve, sebzelerlerle lezzetli yiyecekler yapılıyor.
   
 5. Adaperest - Bozcaada (Çanakkale)
  Kendilerine şehirden uzak, izole bir yaşam oluştura bir çift tarafından oluşturulmuş. Çiftler bu alanda kendilerine oluşturdukları bölümün dışında, bahçedeki karavanları kiraya veriyor. Etfafında kimse olmadan tatil yapmak isteyenler için oldukça makul bir tatil. Güne güzel bir manzara, bitki kokuları ve kuşların vıvıltısıyla başlıyorsunuz. Kendi yumurtanızı, meyvenizi, sebzenizi toplayarak kahvaltı hazırlayabiliyorsunuz. Hiçbir lüksten kaçınılmadan yapılan bu alanda akşam güneşin batışını keyifle izleyebilirsiniz. 
Glamping Nedir?

Tarih 2021-05-30 00:00:00

Önceki Yazısı Muğla Kamp Alanları Sonraki Yazısı Sahil Kamp İstanbul
Glamping Nedir?GlampingGlamping nedir
Yorumlar
Yorum Yok