İnekmemesi - Cytinus Hypocistis

İnekmemesi, Cytinus Hypocistis

BÜNYAMİN ŞAHİN

8 ay önce yazdı

İnekmemesi - Cytinus Hypocistis

 

LTN ( Cytinaceae ) Cytinus hypocistis
TUR (?) İnekmemesi, Yer narı
ENG (?) ?

Ormanlık, makilik ve çalılık alanlarda, 0-500m rakımlarda, genellikle Ladenlerin kökleri üzerinde yaşayan, birkaç cm yüksekliğinde, asalak bir türdür. Yaprakları sık dizilişli, kırmızı veya sarı renkli etli pullardan ibarettir. Çiçekler, pulların oluşturduğu topluluğun ortasında, 5-10 tanesi bir aradadır. Gövdesi kısa olup büyük  kısmı toprak  altındadır, yaprağı gibi etlidir.. Çiçek açtığı Mart-Haziran arası aylar dışında konakçısının köklerinde saklanmakta, besinlerini konakçısından temin etmektedir.

Yer narı, bazı yörelerimizde İnek memesi, Kızılcık, Saya, Balcık, Ballıca vb. adlarla da tanınmaktadır. Yer narı, yurdumuzda  başta  Antalya, Muğla, Aydın, İzmir, Bursa, İstanbul olmak üzere geniş bir alanında  görülür. Daha çok fundalık ve kızılçam ormanlarında, çalılık yerlerde yetişmektedir. Bu bitkiyi  sadece çiçek açtığı aylarda (mart-haziran ) görmek mümkündür, diğer zamanlarda konakçısının köklerinde saklanır.

Bu bitki sıkıldığında içinden bir sıvı çıkmaktadır. Bal gibi tatlı olan bu madde zehirsiz olup yenirmiş. Bir adının da  'ballık' olması bundan olsa gerek. 

 

destekleyici kaynaklar
gezen adam, kadir bekçi


Tarih 2020-03-28 18:45:49

İnekmemesiCytinus Hypocistisyer narı
Önceki Yazısı Şalba - Phlomis Chimerae - Wildenow Sonraki Yazısı Dağcılık Filmleri - 127 Saat

Bültene Abone Olun

Etkinlik Duyurularımızı E-Postanıza Gönderiyoruz