Türkiye'de Hâkim Rüzgarlar

Türkiye'de en etkili rüzgar tipleri ve açıklamaları

Murat ERDOĞAN

Murat ERDOĞAN 1 ay önce yazdı

Tüm Yazıları Sende yazar ol
Türkiye'de Hâkim Rüzgarlar

Lodos, poyraz, karayel…

Kaç tane rüzgâr biliyorsunuz? Peki bu rüzgarlar nerelerden esiyor? Doğadakiler.Com ekibi olarak sizin için Türkiye üzerinde etkili rüzgarlar nelerdir? konusunu derledik

Türkiye üzerinde en etkili 8 çeşit rüzgâr vardır ve bunlar estikleri yön bakımından isimlendirilir.

 

GÜNEYDEN ESEN RÜZGÂRLAR

Lodos

Çoğumuzun bildiği bir rüzgâr. İsmi, Çağdaş Yunancada güney anlamına gelen ve bir tanrı adı olan Notos kelimesinden gelmektedir. Türkiye’nin batı kesimlerinde ve özellikle kıyı kesimlerinde etkilidir. Güneybatı’dan esen sıcak bir rüzgardır. Hızı saatte 130 km’lere kadar ulaşabilmektedir.

Güney’den esen sıcak bir rüzgâr olduğu için, karlı kış mevsimlerinde hızlı erimeye sebep olur ve bu da sel ve taşkın oluşumuna neden olabilir.

Kıble

Adını, konum itibariyle kıbleden alan ve tam güneyden esen bir rüzgardır. Özellikle Akdeniz’in kıyı ve iç kesimlerinde ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde etkili olur. 36 °C’lere ulaşması nedeniyle yazın bunaltıcı sıcaklara neden olur. Sıcak esmesinden dolayı da kuraklık üzerinde etkisi yüksektir.

Keşişleme

Bir diğer sıcak esen ve bunaltıcı sıcaklara neden olan rüzgâr tipidir. Havanın kurumasına büyük etkisi vardır. Türkiye’nin her yerinde etkili olabilir. Adını İstanbul çevresindeki denizciler vermiştir. İstanbul’un güneydoğusunda kalan ve eski adı Keşiş olan Uludağ’dan almıştır.

 

KUZEYDEN ESEN RÜZGÂRLAR

Karayel

Soğuk bölgelerden ülkemize doğru estiği için yaz aylarının doğal kliması da diyebileceğimiz bir rüzgâr. 13-16 °C arası sıcaklıla esen karayel, kuzeybatı’dan esen bir rüzgardır. Yaz aylarında yağmur, kış aylarında ise kar etkisi yaratır.

Yıldız

Bir diğer serinletici etkiye sahip rüzgâr da yıldızdır. Adını kutup yıldızı yönünden almaktadır. Kuzey’den esen bu rüzgâr Karadeniz ve Marmara Deniz’i üstünde ve kıyılarında oldukça etkilidir. Kışın sert soğuklara neden olur. 8-14 °C sıcaklığa sahiptir

Poyraz

Dalga üstünde gördüğümüz o romantik köpüklerin mimarı diyebiliriz. Kuzeydoğu’dan esen bu rüzgâr adını Yunan tanrılarından olan Boreas’tan alır. Lodos’a adını veren Notos’un da kardeşidir. Ege bölgesi başta olmak üzere, İstanbul ve Çanakkale Boğazı’nda olukça etkili bir rüzgardır.

 

DOĞU VE BATIDAN ESEN RÜZGÂRLAR

Günbatısı

 Adından da anlaşılacağı gibi batıdan esen sıcak ve nemli rüzgardır. Marmara ve Karadeniz üzerinde oldukça etkilidir ve özellikle batı kesimlerinde yağışa neden olur.

Gündoğusu

Kafkaslar üzerindeki yüksek basınç sonrası oluşan soğuk ve kuru rüzgardır. Yağmur anında estiğinde yağmuru kesici etkisi vardır. 36 °C sıcaklığa kadar ulaşır.

 

Türkiye'de Hâkim Rüzgarlar


Tarih 2021-04-11 16:16:00

Sonraki Yazısı Doğada İlk Yardım
karayelyıldızpoyrazkesişlemekıblelodoshavadurumurüzgarmeteoroloji
Yorumlar

Murat SARI

Murat SARI
ilk defa böyle güzel bir yazıya denk geldim, hiç aklıma gelmemişti rüzgarları araştırmak. Teşekkürler
Beğen · Cevapla · 1 ay önce

Doğadakiler

Yazmış olduğunuz görüşleriniz, editörlerimiz tarafından incelendikten sonra en kısa sürede yayına alınacaktır.