Düdük

doğada düdük hakkında bilgiler

BÜNYAMİN ŞAHİN

BÜNYAMİN ŞAHİN 1 yıl önce yazdı

Tüm Yazıları
Düdük

Çocukluğumuzun bağırırken kısa bir süre içerisinde yorulup nefes nefese kalırken, düdük kullandığımızda uzun süreler ses çıkarabilir ve yorulmazdık.

Düdük, insan sesinden daha yüksek bir ses çıkardığından, daha uzak mesafelere sesi ulaştırır, böylelikle herkesin dikkatini çekerdik.

İşta tamda bu sebeplerden dolayı doğa yürüyüşlerinde de düdüğe her an ihtiyaç duyabiliriz.

İpucu:

Doğa yürüyüşlerinde düdük eğlenceden daha fazlasını ifade eder ve acil durumlar için taşınır. Her yürüyüşçünün en kolay ulaşacağı yerde bulunması gerekir. En ideali çanta kayışına asılı olarak ön tarafta taşımanızdır.

 

Doğada bir düdüğe ne zaman ihtiyaç duyacağınızı önceden kestiremezsiniz. Yolunuzu kaybedebilir, kaza geçirebilir, sizden uzak kalmış bir arkadaşınıza bağırarak ulaşamayabilir veya çevrenizdeki hayvan hareketlerinden korkabilirsiniz.

Düdük tamda bu durumlarda size lazım olacaktır. Düdüğün keskin sesi sayesinde insanlar sizi duyar, hayvanlar korkarak sizden uzaklaşırlar. Hele ki sizi görmeyecekleri bir noktadayken; varlığınızı diğer kişilere belli etmek çok daha kolaydır.

Düdük küçük ve uczuzdur fakat ihtiyacınız olduğunda her hava ve coğrafi şartta çalışan, değeri çok artan ve hayat kurtaran bir alettir.

Uluslararası kabul edilmiş ses uyarılarına göre;

  • Bir uzun düdük "neredesin?"
  • İki uzun düdük "buraya gel"
  • Üç uzun düdük "yardıma ihtiyacım var" anlamına gelir.

Düdük alırken ne kadar yüksek ses çıkardığına dikkat etmeniz gerekir. Yüz desibel üstü ses çıkaran modeller doğada kullanmak için yeterli olacaktır.

Metal modeller kışın soğuk havalarda dudaklarınız için sıkıntı yaratabilir. Plastik ve küçük olduklarından bulmanızı kolaylaştıracak parlak renkli bir düdük yıllarca size hizmet edecektir.

Çantanızda zaten bir düdük olabilir.

Bazı outdoot sırt çantaları, omuz kemerlerini göğüste birleştiren perlon kemer uçlarındaki tokaların bir ucunu düdük olarak sunabiliyorlar. Bir sebepten düdüğünüz yoksa sesi çok yüksek olmasa da bunu kullanmak isteyebilirsiniz.

Bazı outdoor düdük ürünleri, gövdesinde pusula, termometre, büyüteç vb ilave aksesuarlarla birlikte geliyor olabilir.

destekleyici kaynaklar
TDF DY&L


Tarih 2020-01-15 15:10:08

düdük Önceki Yazısı Neden Sırt Çantası Yağmur Kılıfı Kullanmalı? Sonraki Yazısı Deuter Futura 32 Çanta
Yorumlar
Yorum Yok
Ekipman İnceleme
Dikkat köpek var