Neden Sırt Çantası Yağmur Kılıfı Kullanmalı?

Sırt Çantası Yağmur Kılıfı

BÜNYAMİN ŞAHİN

BÜNYAMİN ŞAHİN 1 yıl önce yazdı

Tüm Yazıları
Neden Sırt Çantası Yağmur Kılıfı Kullanmalı?

Günler, haftalar boyunca kocaman bir sırt çantasıyla seyahat ediyorsanız, kesinlikle yağmuru yersiniz ve igüzel hava koşullarına pek az rastlarsınız.

Neden tüm malzemeleriniz sırılsıklam olsun veya kullanılmaz hale gelen malzemelerle uğraşasınız ki?

Bir sırt çantası yağmur kılıfı, çantanızın ve içeriğinin yağmurlu havalarda kuru kalması için hızlı ve kolay bir şekilde sırt çantanıza giydirilebilen ucuz bir ek donanımdır. (Çoğu outdoor çantası yağmur kulıfı ile birlikte gelir. Eğer yoksa, hacime göre ayrıca da satın alınabilirler).

Sırt Çantası Yağmur Kılıfı - Yararları ve Kullanım İpuçları

Sırt çantanızı kuru tutarken, çantanızın içindeki malzemenizi de korur

Sırt çantası yağmur kılıfları, sıradan bir kumaş gibi yağmur suyunu emmek yerine yüzeyden akmasına yardımcı olan su geçirmez malzemeden yapılmışlardır.

Sırt çantasının dış malzemesi ve yağmur arasında bir bariyer oluşturur. Kılıf, donanımınız ve dış etmenler arasında ek bir koruma katmanı sağlar.

Çadır veya uyku tulumu gibi temel ekipmanların ıslanmaları durumunda tüm özelliklerini kaybetmeleri söz konusu olmasa da, yağmura maruz kalmış sırt çantanızın kumaşından nemi çekebilirler ve üzerlerinde su haline dönüşebilir. Bu, fazladan taşınan yük ve kampta kullanmaya başlamadan önce malzemenizi kurutmaya çalışmak için fazladan hoş olmayan bir çalışma zamanı demektir.

İpucu:

  • Yağmur kılıfı çantanızın gövdesine sarılır ve yağmurun çanta taşıma kayışlarından çantaya erşimine engel olamaz. Bu nedenle, en değerli malzemelerinizin kesinlikle ıslanmamasını sağlamak için ambalaj / naylon poşet vb kuru bölümler kullanmak akıllıca olabilir..
  • Uzun süreli yağmurda, vücudunuz ile çantanızın arkası arasında, kayışların altında yağmur kılıfının koruyamadığı bölgelerde ıslaklık oluşabilir. Bu sızıntı, yağmur kılıfı olmadan meydana gelecek ıslanmaya kıyasla çok daha küçük olmakla birlikte, malzemelerin ambalajlanması konusunda dikkate alınması gereken bir husustur.
Yağmur kılıfları hafif ve çok maksatlıdır!..

Sağladıkları potansiyel korumaya katkısı dikkate alındığında, çantanızdaki malzemeleriniz arasında neredeyse hiç yer kaplamaz ve hiçbir ağırlık yapmaz. (Bir kılıf yaklaşık 100gr ek yük olarak hesap edilebilir.)

Yağmur kılıfınız çantanızı yağmurdan korumaktan daha fazlasını da yapabilir. Örneğin, kamp alanındaki tüm oturma yüzeyleri son yağmurdan dolayı ıslaksa, kendinizi kuru tutmak için yağmur kılıfının üzerine oturabilirsiniz. Veya malzemelerinizi paketlemek ve paketinden çıkarmak için bir kuru ped olarak kullanabilirsiniz.

İpucu:

Yürürken, yağmur kılıfınızı çantanızın dış cebi gibi kolayca erişilebilir bir yerde tutun. Böylece ani bir sağanak durumunda hızlı bir şekilde takabilirsiniz. Hatta çantanıza takın.

Yağmurluk ölçüsü hakkında bir not

Sırt çantası yağmur kılıfları, piyasadaki geniş sırt çantalarına uyabilmeleri için çeşitli boyutlarda ve şekillerde gelir.

Büyük sırt çantası üreticileri, belirli boyuttaki çantalara uyacak şekilde uygun yağmur kılıfları üretir.

Bununla birlikte, yağmur kılıfları genellikle çanta hacim aralıklarına (örneğin, 35 - 55 Lt. vb) uyacak şekilde boyutlandırılmıştır ve çantanız için buna göre bir yağmur kılıfı seçebilirsiniz. Çantanızın markasına uygun olanı seçmek yerine başka bir sırt çantası üreticisi tarafından yapılmış bir tanesini de seçmek isteyebilirsiniz..

İpucu:

İhtiyacınız olan kılıfın boyutunu etkileyebileceğinden çantanızın dış kısmına malzeme (çadır, mat vb) bağlama planlarınızı mutlaka düşünmelisiniz. Veya çantanızla birlikte gelen bir kılıf varsa dahi ilave yağmur kılıfının koruyabileceği alan daha büyük olabilir.

destekleyici kaynaklar
enwild.com


Tarih 2020-01-07 16:16:25

yağmur kılıfıçanta yağmurluğu Sonraki Yazısı Düdük
Yorumlar
Yorum Yok
Ekipman İnceleme
Dikkat köpek var