Rota Planlama Yayında. Hemen Deneyin

Outdoor Mont Seçimi !

Outdoor Mont Alırken Göz Önünde Bulundurulması Gereken Bilgiler!

İlke KARATAŞ

İlke KARATAŞ 4 yıl önce yazdı

Tüm Yazıları
Outdoor Mont Seçimi !

Outdoor Mont Nedir ?

Sizin, birçok hava koşulunda rahat etmenizi, güvende hissetmenizi sağlar. Polar, su geçirmezlik ve nefes alabilirlik sayesinde ısıyı dengede tutma özelliğine sahiptir. Bu tür montların bir özelliği de çıkarılabilir kapüşonlu olmasıdır. Bu özellik sayesinde yaz, kış istediğiniz gibi rahat bir şekilde giymiş olacaksınız. 

Montunuzu alırken hava koşulları en önemli unsurlardan biridir. Tüm mont özellikleri belirli sıcaklık testlerinden geçmiştir. -10° ve üstü havalarda fazla dolgulu modeller yerine, az dolgulu modeller tercih edilmelidir. -10° ve altındaki havalarda kalın ve fazla dolgulu, teknik montlar daha koruyucu olacaktır. Dolgunun fazla olması, soğuktan korunma konusunda önemlidir.

Outdoor Mont Seçimi !

Outdoor Nedir ?

Dış mekan olarak da bilinir. Daha çok doğa sporlarında kullanılır. Her hava koşuluna uyumlu olan giyim tarzı ve genellikle kış aylarında insanları dış etkenlerden koruyor.


Açık havada yapılan doğa sporları esnasında vücudunuzu hava olaylarından, vücut ısısı dengeleme ve konfor arttırmak için tasarlanan kıyafetlere denir.


Her türlü dış hava şartlarına karşı daha fazla sportifliğe, sağlamlığa, korumaya ağır basan giyim türüdür. Bu tür giysiler, kullanan kişilerde hem konfor açısından, hem de performans açısından iyi yönde etkileşim sağlamaktadır. Bu tarzın en önemli özelliği, her hava şartına uyumu olmasıdır. 


Outdoor giyim denilince ilk akla gelen ürün outdoor montlardır. Ülkemizde outdoor giyim adı altında yabancı markalar daha fazladır.

Outdoor Giyim De Katman Şartları Nelerdir ?

Doğa sporlarında ağırlıkla kullanılan bu giysiler, soğuk bölgelerde yaşayan insanlar tarafından üç katman giyim sistemi ile giyilmesi tercih edilir.

Üç Katman Giyim Sistemi Nedir ? 

Üç katman giyim sistemi, yüzyıllardır dağcılar, kaşifler, avcılar, kampçılar ve soğuk bölgelerde yaşayan insanlar tarafından kullanılmatadır. Eskimo'ların bir sözü vardır; "Terlemek ölüm demektir..." Soğuk havalarda terlemek, giysilerimizin ıslanmasına neden olur. Bu da vücut ısımızın hızla soğumasına neden olur. Vücut ısımızın hızla düşme nedeniyle başta hipotermi ve soğuktan donma gibi ölüme yol açabilecek olaylar meydana gelebilir. Bu durumu engellemek ve vücut ısımızı dengede tutabilmek için bazı giyim kuralları vardır. 

  1. İç Katman: İç çamaşır olarak bilinen, vücuda temas eden katmandır. Outdoor giyimde teri hapsetmeyen, polyster ve naylon kullanılır. Naylon'un ciltle teması sonucunda cilt kaşınabilir, kötü kokabilir. Bu nedenler genelde polyester kullanılır. Doğal kumaş tercih etmek isteyenler için ipek de bir alternatiftir.
  2. Orta Katman: Asıl amacı sıcak tutmak olan bu katman, yalıtım katmanı, vücut ısınızı muhafaza eder.Daha verimli bir şekilde ısıyı tutar. Bulunduğunuz rakım, hava soğukluğu gibi koşullarda farklılık gösterebilir. Birkaç kıyafetten oluşabilir. Dağcılık sırasında, hareket ve terleme anlarında çıkarılıp, hareketsiz anlarda giyilerek vücut ısısı dengede kalır. Pamuklu veya yün malzemeler bu katmana uygundur.
  3. Dış Katman: Vücudu dış etkenlerden koruyan katmandır. Nefes alabilir olmalıdır. Buhar ve su geçirmezlik sağlar. Kaz tüyünden oluşur, İçten dikişli olması sayesinde su geçirmez.

Outdoor Giyim Püf Noktaları Nelerdir ?

Bazı bilgileri göz önünde bulundurarak kullanım performansını arttırmış olursunuz.


  • Rahat ve vücudunuzu saran polar ürünler tercih etmelisiniz.
  • Her mevsim giyebileceğiniz türde mont tercih etmelisiniz.
  • Rahat giysiler seçmenizin sayesinde vücut sağlıklı kalacaktır.
  • Bileği saran ayakkabıları tercih ederseniz gün boyu iyi bir performans alırsınız.

 Outdoor Montda Su Geçirmezlik Özelliği Nedir ?

  1. Yağmur suyunu dışarıda tutma: Su geçirmezlik, yağmurun nüfus etmemesine yarayan, koruma sağlayan membran tarafından sağlanır. Su geçirmezlik sağlayan giysilerin çoğunun dış yüzeyi su damlalarının yüzeyi ıslatmasını ve alttaki katmanın nefes alabilirliğini tehlikeye atmayan, dayanıklı bir kaplama ile işlenir.
  2. Kıyafetlerinizin kuru kalmasını: Su damlalarını dışarıda tutan kaplama, su buharını içinden heçirir ve dışarıya atılmasını sağlar. Bu olay çok önemlidir. Su buharı içeride kalırsa, buhardan kaynaklı olarak çok fazla ıslanmış olursunuz.
  3. Rüzgara karşı koruma: Su geçirmez bir mont, sizi rüzgardan da koruyacaktır. Su geçirmezlik testlerini geçen bir mont rüzgar geçirmezlik teslerini de başarıyala geçer.

Outdoor Mont Seçimi !


Outdoor Mont Seçimi !


Outdoor Mont Seçimi !


Outdoor Mont Seçimi !


Tarih 2020-11-24 17:38:01

Outdoor montOutdoorMontOutdoor mont seçimiOutdoor mont nedirOutdoor nedirÜç katman giyim sistemiKatman şartlarıKatmanİç katmanOrta katmanDış katmanPüf noktalarSu geçirmezlikOutdoor giysileriKampDoğaAçık havaOrman Önceki Yazısı Deprem Çantasında Olması Gerekenler ! Sonraki Yazısı Araç Üstü Çadır
Yorumlar
Yorum Yok
Ekipman İnceleme