Damatris Sarayı SAMANDIRA

Mustafa Kemal ÖZTÜRK

Mustafa Kemal ÖZTÜRK 11 ay önce yazdı

Tüm Yazıları
Damatris Sarayı SAMANDIRA

 

Sarayın adı Samandıranın tarihteki ilk ismi olan "Tanrıça Demeter"den gelir;boyutları ve nitelikleri ile Bizans tan günümüze kalan en önemli yapılardan biri olan Saray 1400 yıllık bir gecmişe sahiptir

 Samandıra ve çevresi İmparatorlarin sefer dönüşü dinlendikleri  bölge olarak biliniyordu;Anadoluya giden yolların üzerinde olması ve yabani av hayvanı çeşitlerinin bol olmasi nedeniyle av ve dinlenmeyi seven II.Maorikos ve Tiberyus tarafindan 578-602 yılları arasında yapılmıstır.

Anadolu’ya yapılacak seferlerin yol güzergahında inşa edilmesi sebebiyle, Bizans Ordusu’nun toplanma ve konaklama yeri olmuştur.Anadolu’dan dönüşlerinde imparatorlar başkente girmeden önce son gecelerini bu sarayda gecirirlerdi İmparator Sarayda kalirken haberciler başkente ulasır ve karsılama hazırlıkları yapılırdı ancak Saray 12. ve 13. yüzyıllarda kullanılamaz hale gelmistir,günümüzde haç biçiminde sarnıç,sütun ve tonozlar teşhis edilebilmistir;sarayın günümüzdeki  kalıntılardan çok daha buyuk bir alanı kapladıgı değerlendirilmistir, boyutları gözününe alındıgında  Bizanstan günümüze kalan en önemli eserlerden birisi olan Saray arkeolojik alan olarak ilan edilmistir.

Yapı malzemesi taş ve tuğla olan kalıntılarda örtüde özellikle tugla görülmektedir.Taşıyıcı birimler,kemerler,masif duvarlar,kesme taş,kesme taş ve tugla'nin , "Almaşık" sistemiyle sıralı olarak uygulandigi belirlenmistir.


Tarih 2020-03-11 00:17:10

Yorumlar
Yorum Yok
Son Eklenenler
Türkiye'nin Tabiatı Koruma Alanları
Sivas'ın Pamukkale'si Altınkale'nin açılışı yapıldı! Altınkale nerede?
Dünyanın en tehlikeli yolu D915
Atlas Okyanusu’ndan Akdeniz’e bir yolculuk GR10
Restorasyonu Tamamlanan Sümela Manastırı Ziyarete Açılıyor
Uşak'ta Tarihi Yol Açılıyor
Cilo Dağlarındaki Bazı Alanlar İle Sat Buzulları Milli Park Oluyor