Rota Planlama Yayında. Hemen Deneyin

Doğa Tatili Denince Akla Gelen Yerler

Doğa tatili denince akla gelen yerler ve bu yerlerdeki konaklama imkanlarını sizlerle paylaşacağız.

Murat SARI

Murat SARI 2 yıl önce yazdı

Tüm Yazıları
Doğa Tatili Denince Akla Gelen Yerler

Bildiğiniz üzere doğaya yöneliş pandemi dönemiyle birlikte iyice arttı. Pek çok kişi artık daha izole ve daha huzurlu bir tatil deneyimi için doğaya yöneliyor. Doğa tatiline olan eğilim giderek artmaya devam ederken, ülkemizin doğa harikası yerlerine olan ilgi de günden güne fazlalaşıyor. Bu içeriğimizde doğa tatili denince akla gelen yerler ve bu yerlerdeki konaklama imkanlarını sizlerle paylaşacağız. Doğal güzelliklerle dolu bir yolculuğa çıkmaya hazırsanız, başlıyoruz!

Abant Gölü

Abant Gölü, hiç şüphesiz Türkiye’de doğa tatili denince akla ilk gelen yerlerden biri. Etrafını saran muhteşem doğayla birlikte harika bir manzaraya sahip olan Abant Gölü, Bolu'nun 34 km güneybatısında Abant Dağları’nın üzerinde yer alıyor.

Göl çevresindeki 1196,5 hektarlık alan, bitki çeşitliliği, endemik zenginliği ve büyük açık hava rekreasyon potansiyeli ile göz dolduruyor. Bu özellikleri sayesinde söz konusu 1196,5 hektarlık alan 1988 yılında “Tabiat Parkı” olarak devlet tarafından koruma altına alınmış. Burada, kamp, olta balıkçılığı, doğa müzesi ziyareti, piknik, doğa yürüyüşü ve bisikletle, faytonla ya da atla gezinti gibi bir dizi aktivite gerçekleştirilebiliyor.

Yılın her mevsimi farklı bir güzelliğe bürünen Abant, mevsim ayrımı gözetmeksizin her dönem ziyaret edilebiliyor. Ziyaretçilerin konaklayabilmesi için göl çevresinde iki farklı 5 yıldızlı konaklama tesisi, hotel, bungalov tipi konaklama üniteleri ve pansiyonlar bulunuyor. Dolayısıyla konaklamak için pek çok alternatif Abant’ta mevcut.

Abant

Yedigöller

Yine Bolu’da bulunan bir doğa harikası: Yedigöller. Abant gibi devlet tarafından koruma altına alınan Yedigöller, kuzeyden güneye sıralanan ve birbirine yeraltı akışlarıyla bağlanan yedi gölden oluşuyor: Büyükgöl, Deringöl, Seringöl, Nazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl ve Sazlıgöl. Bu harika tabiat parkı, Bolu’nun 42 km kuzeyinde yer alıyor.

Ülkemizdeki en zengin ve en güzel ormanlara sahip olan Yedigöller Tabiat Parkı içerisinde gezip görülebilecek pek çok yer bulunuyor. Şelaleler, dilek çeşmesi, yürüyüş yolları, piknik alanları, kamp alanları ve Kapankaya Tepesi Manzara Seyir Terası bu yerlerden birkaçı.

Fotoğrafçılık, kampçılık, doğa yürüyüşü ve olta balıkçılığı gibi aktivitelerin yapılabildiği tabiat parkında, konaklamak için uygun yerler de bulunuyor. 70 yatak kapasiteli bungalov tarzı dağ evlerinden oluşan tesis bunlardan biri.

yedigöller

Sapanca

Türkiye’deki en popüler turizm noktalarından biri olan Sapanca, İstanbul ve Bursa gibi büyük şehirlere yakın konumu, göz dolduran doğası ve göl manzarası sayesinde harika bir kaçış noktası oluyor. Sapanca, Sakarya’ya bağlı bir ilçe olarak, şehrin batı sınırında yer alıyor. İlçe, güneyinde Samanlı Dağları, doğusunda Adapazarı, batısında ise Kocaeli merkez ilçesi İzmit ile çevreleniyor.

Ulaşımın rahat olduğu Sapanca, özellikle hafta sonları şehirden kaçmak ve doğada vakit geçirmek isteyenler tarafından tercih ediliyor. Bu nedenle Sapanca gölü ve çevresinde, kafelerden restoranlara, kamp ve piknik alanlarından yürüyüş yollarına kadar çeşitli dinlenme ve etkinlik noktaları bulunuyor.

Sapanca, konaklamak için de pek çok alternatife sahip. Sapanca’da konaklamayı düşünüyorsanız Sapanca otellerini incelemek ve fiyat karşılaştırması yapmak için Enuygun gibi güvenilir mecralardan yararlanabilirsiniz.

sapanca

Maşukiye

Kocaeli’nin doğa harikası yerlerinden biri olan Maşukiye, yemyeşil ormanları, gür gür akan suyu ve tertemiz havasıyla Karadeniz’den bir köşe gibi. Sağlı sollu et-mangal ve alabalık tesisleriyle donatılmış bir yoldan ulaşılan Maşukiye, lezzet açısından da tercih edilen bir nokta. Zira Alabalık vadisindeki leziz balıklar oldukça beğeniliyor.

Buna ek olarak köy kahvaltısı, kiremitte alabalık, fırında mantar ve güveçte köy peyniri gibi lezzetler de fazlasıyla popüler. Maşukiye hem günübirlik geziler hem de konaklamalı ziyaretler için uygun. Maşukiye çevresinde konaklayabileceğiniz tesisler mevcut.

maşukiye

Şile

İstanbul’un şehirden uzak doğa harikası destinasyonlarından olan Şile, hafta sonlarının gözde kaçış noktalarından biri. Şile, İstanbul’un bir ilçesi olmakla birlikte Marmara Bölgesi’nin kuzeydoğusunda, Karadeniz kıyısında yer alıyor. 60 kilometrelik sahil şeridine sahip olan ilçe, plajları ve sakin koylarıyla dikkat çekiyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarında ziyaretçi sayısı ikiye katlanıyor.

Şile’de gezip görülmesi gereken yerler de mevcut. Bunların başında Şile Deniz Feneri, Ocaklı Ada Kalesi, Tahlisiye binası ve Tahlisiye Kayıkhanesi, Kumbaba ve Kabakoz Çeşmesi geliyor. Şile’ye gelmişken birkaç gün kalmayı düşünürseniz konaklamak için pek çok alternatifiniz olduğunu belirtelim. Otel, pansiyon, bungalov ve kamp alanları gibi seçeneklerden herhangi birini tercih edebilirsiniz.

şile

Ağva

İstanbul’un arka bahçesi olarak bilinen Ağva, eşsiz doğasıyla dikkat çekiyor. Ağva, Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasında bir sahil kasabası olarak konumlanıyor. Bakir kalmış doğası, müthiş nehir manzarası ve mis gibi havasıyla muhteşem bir doğa tatili noktası.

Şehirden uzaklaşmadan doğa içinde gürültüden ve kargaşadan arınmış huzur dolu bir hafta sonu tatili için tercih edilebilecek yerlerin başında gelen Ağva’da, nehir boyunca restoranlar, kafeler ve oteller bulunuyor. Dolayısıyla hem vakit geçirmek hem de konaklamak için Ağva harika bir seçenek! Butik otellere ek olarak doğanın tadını daha çok çıkarabileceğiniz bungalovlar da burada mevcut.

ağva

İğneada

Ülkemizin doğa harikası noktalarından bir diğeri de İğneada. Özellikle son yıllarda adını daha çok duyduğumuz İğneada, Yıldız Dağları’nın eteklerinde, Karadeniz’in kıyısında yeşilin mavi ile bütünleştiği müthiş bir yer. İğneada, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı küçük şirin bir belde olarak, Trakya’nın doğusunda Karadeniz’in ise en batısında konumlanıyor. Longoz ormanları sayesinde doğa tatili denince akla gelen yerler arasına girmeyi başaran beldede doğa yürüyüşü, piknik, kamp gibi pek çok aktivite gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca burada dağ evleri ve bungalov gibi doğal konaklama alanları da bulunuyor.

iğneada

Kaz Dağları

Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri olan Kaz Dağları, doğa tatili için biçilmiş kaftan! Zira yemyeşil doğası, tertemiz havası, gür ormanları ve akarsularıyla doğaya dair her şey burada mevcut. Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesini birbirinden ayıran Kaz Dağı, Edremit Körfezi’nin Kuzeyinde yer alıyor. Dağa, Zeytinli, Kızılkeçili Köyü, Güre Köyü ve Altınoluk istikametinden çıkan orman yollarıyla ulaşılıyor.

1993 yılında, bir kısmı devlet tarafından koruma altına alınan Kaz Dağları’nda, Pınarbaşı, Şahindere Kanyonu, Sarıkız Tepesi, Mıhlı Çayı, Hasanboğuldu, Mehmetalan Köyü ve Kaz Dağı Milli Parkı gibi görülmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. Kaz Dağları’nda doğa yürüyüşü, trekking, kamping, piknik, fotoğrafçılık, tırmanış, bisiklet gibi aklınıza gelebilecek pek çok aktivite gerçekleştirilebiliyor.

Bunlara ek olarak Kaz Dağları’nda konaklamak için de bir dizi alternatif mevcut. Özellikle dağ evleri, bungalovlar ve kamp alanları konaklamak için daha çok tercih edilse de otel, termal otel ve butik otel gibi seçenekler de mevcut.

kazdağları
 


Tarih 2023-01-10 11:53:00

Önceki Yazısı Edirne Kamp Alanları Sonraki Yazısı Bayramda Gezilecek Yerler
bungalovbungalowotelkamp alanıAbant GölüYedigöllerSapancaMaşukiyeŞileAğvaİğneadaKaz Dağları
Yorumlar
Yorum Yok
Son Eklenenler
Murat SARI

Kış Tatilinde Gidebileceğiniz 5 Rota

Murat SARI 6 ay önce

Deniz Can SÖNMEZOĞLU

Apollon Smintheus Kutsal Alanı

Deniz Can SÖNMEZOĞLU 6 ay önce

Deniz Can SÖNMEZOĞLU

Karasu'dan Kefken'e Gizli Bir Koy Keşfettik! (Şehirden Köye Göç ve Tatil)

Deniz Can SÖNMEZOĞLU 8 ay önce

Deniz Can SÖNMEZOĞLU

BABAKALE Gezilecek Yerler (Gezelim Görelim VLOG)

Deniz Can SÖNMEZOĞLU 8 ay önce

Deniz Can SÖNMEZOĞLU

Assos Sivrice Koyu'nda Macera: Çıplak Elle AHTAPOT AVI

Deniz Can SÖNMEZOĞLU 10 ay önce

İbrahim DEVECİ

Türkiye'de glamping deneyimi yaşamak isteyenler için 5 efsane yer

İbrahim DEVECİ 10 ay önce

İbrahim DEVECİ

İstanbul'un Büyüleyici Güzellikleri: Ziyaret Etmek İçin 5 Harika Yer

İbrahim DEVECİ 10 ay önce