Rota Planlama Yayında. Hemen Deneyin

Dünyanın en tehlikeli yolu D915

Dünyanın en tehlikeli yolu D915

Murat ERDOĞAN

Murat ERDOĞAN 3 yıl önce yazdı

Tüm Yazıları
Dünyanın en tehlikeli yolu D915

Everest tırmanışı yapmak isteyenler çok iyi bilir, yolculuğunuz Himalayalar’da Lukla denilen bir köyden başlar. Ancak bu köyün bir özelliği var, dünyanın en tehlikeli havaalanlarından birine sahip. 2845 metre yükseklikte, yamacın sıfır noktasında bulunan ve sadece 600 metre uzunluğunda eğilimli pozisyonda bir havaalanı. Kalkış yapmak için tek şansınız var, pas geçme ihtimaliniz yok!

Biz de Everest Ana Kamp yolculuğumuz için ekipçe Lukla’da bulunan Tenzing-Hillary Havaalanına iniş yaptık ve yolculuğumuz başladı. Havaalanına inerken, acaba nasıl bir macera beni bekliyor sorusunun yanında, kafamda başka bir soru daha vardı. Acaba ülkemizde dünyanın en tehlikeli sınıfında bulunan bir kategorimiz var mı? Maceramızı tamamlayıp, sağ salim ülkeye döndükten sonra kafamdaki sorunun cevabını aradım ve benim için oldukça şaşırtıcı bir cevap buldum; dünyanın en tehlikeli kara yolu Türkiye’de!

Bölge halkı için normalleşmiş ama maceracılar için iştah kabartan bir yol D915 karayolu. Hatta Redbull sponsorluğunda bu yolda düzenlenmiş bir ralli bile var.

 

 

 

Bayburt ve Trabzon’un Of ilçesini birbirine bağlayan bu yol dünyanın en tehlikeli yolları kategorisinde. Yolun en tehlikeli kısmını ise 2230 metre yükseklikte 13 km uzunluğundaki, uçurumda bulunan virajlı yol oluşturuyor. Yolun toplam uzunluğu ise 107 km.

 

 

Tehlikeli yol kategorisi oluştururken birçok değerlendirme vardır. Yolların asfalt ya da toprak olması, hava durumu, viraj, yamaç, yol genişliği, yükseklik vb. D915 ise bu zorlukların hepsini barındırıyor. 2230 metre yükseklik, yol boyunca başınızı döndürecek toprak virajlı yollar. İki aracın yan yana geçmesi mümkün olmayan pozisyonlar, yükseldikçe aniden bastıran ve 1 metre önünüzü bile göstermeyecek sisler, yamaçlardan gelen kaya yuvarlanmaları, yağıştan sonra saplanacağınız çamur yollar.

 

Bu yoldan geçmek için çok sabırsızım.  

 

 


Tarih 2020-11-14 00:43:50

D915TRABZONBAYBURTOFTEHLİKELİ YOLVİRAJREDBULLRALLİMACERA
Yorumlar

Murat SARI

Murat SARI
çok heyecanlı bir yere benziyor en kısa sürede ziyaret etmeliyiz :)
Beğen · Cevapla · 3 yıl önce

Son Eklenenler
Murat SARI

Doğa Tatili Denince Akla Gelen Yerler

Murat SARI 2 ay önce

Murat SARI

Edirne Kamp Alanları

Murat SARI 8 ay önce

Murat SARI

Ege Kamp Alanları

Murat SARI 10 ay önce

Murat SARI

Polonezköy Tabiat Parkı

Murat SARI 10 ay önce

İlke KARATAŞ

Efes Antik Kenti

İlke KARATAŞ 1 yıl önce

Murat SARI

Çanakkale Gülpınar Kumbağlar

Murat SARI 2 yıl önce

BÜNYAMİN ŞAHİN

Karabük Yenice Doğa Koruma Alanları

BÜNYAMİN ŞAHİN 2 yıl önce

DMCA.com Protection Status