Gölyayla -Sakarya

Gölyayla, Keremali, Sakarya

BÜNYAMİN ŞAHİN

BÜNYAMİN ŞAHİN 11 ay önce yazdı

Tüm Yazıları
Gölyayla -Sakarya

 

Gölyayla (Çamlıca Gölü) (1200mt)

Ulaşım: Düzce yönünden Hendek ilçesi, Sakarya yönünden ise Akyazı ilçsi üzerinden Çamlıca beldesine gelinir. Merkez büyük caminin yanından Keremali dağı'na doğru tırmanışa geçilir. Su deposunun yanından sağa, batı istikametine dönülür. Orman içindeki toprak yol 12km. sonra Gölyayla'da son bulur.

Bir diğer alternatif ulaşım ise Akyazı, Kuzuluk, .Şerefiye Köyü üzerinden ilk önce Keremali yaylası'na varılır. Buradan zirvenin altından geçen yol takip edilerek Gölyayla'ya varılır.

Konaklama: Yaylada pekçok yaylaevi bulunmasına rağmen pansiyon vb konaklama imkanı mevcut değildir. Çadır konaklaması yapılabilir. İhtiyaç halinde yayla camisinin su ve tuvalet imkanları kullanılabilir.

Yayla Özellikleri

Sakarya, Gölyayla

Yüksek rakımı ve zengin çam ormanının ortasında yer alan konumu ile güzel bir dinlenme yeridir. En güzel mevsim mayıs ve ekim aylarıdır. Ekim ayında yaylaya çıkan yol boyunca pekçok insanı kestane toplarken görebilirsiniz. Yayla, karışık orman dokusu sayesinde sonbaharda da ayrı bir güzelliğe bürünür. Yağışlı havalarda kaygan zemin nedeniyle ancak arazi araçlarıyla yaylaya ulaşılabilir. yayladan 5km.lik yürüyüşle Keremali Yaylası'na varılabilir.

destekleyici kaynaklar
Hakan Özhan, Yaylalar


Tarih 2020-03-28 13:29:46

gölyaylakeremaliçamlıca gölü
Yorumlar
Yorum Yok
Son Eklenenler
Türkiye'nin Tabiatı Koruma Alanları
Sivas'ın Pamukkale'si Altınkale'nin açılışı yapıldı! Altınkale nerede?
Dünyanın en tehlikeli yolu D915
Atlas Okyanusu’ndan Akdeniz’e bir yolculuk GR10
Restorasyonu Tamamlanan Sümela Manastırı Ziyarete Açılıyor
Uşak'ta Tarihi Yol Açılıyor
Cilo Dağlarındaki Bazı Alanlar İle Sat Buzulları Milli Park Oluyor