Horma Kanyonu - Ilıca Şelalesi Arasına Yürüyüş Yolu Yapıldı

Kastamonu, Pınarbaşı, Küre Milli Parkı'nda Horma Kanyonu - Ilıca Şelalesi Arasına Yürüyüş Yolu Yapıldı

BÜNYAMİN ŞAHİN

BÜNYAMİN ŞAHİN 6 ay önce yazdı

Horma Kanyonu - Ilıca Şelalesi Arasına Yürüyüş Yolu Yapıldı

Horma Kanyonu - Ilıca Şelalesi Arasına Yürüyüş Yolu Yapıldı

Haber : AA - 30 Haziran 2020

Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinde, Küre Milli Parkı içindeki Horma Kanyonu'nun ilk etabında bulunan yaklaşık 450 metre uzunluğundaki ahşap yürüyüş yolu yeniden yapıldı. Kastamonu'da bulunan Horma Kanyonu ile Ilıca Şelalesi arasına yapılan yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki ahşap platform tamamlandı.

Kanyonda dağa balkon gibi monte edilen yürüyüş yolu heyecan yaratırken, kanyonun tüm güzelliklerini izleme imkanı sağlıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKPM) 10. Bölge Müdürlüğü yetkilisi, dünyada ilk kez bir kanyonun içerisine 3 kilometre uzunluğunda yürüyüş yolu yapıldığını belirtti. Horma Kanyonu'nu tüm insanların görmesini istediklerini ifade eden DKPM yetkilisi, "Horma Kanyonumuzu tüm insanlarımızın görmesi ve bu heyecanı yaşamasını istedik. Geçmişte bir proje yapılmış, o zaman yapılan proje kanyon tabanına çok yakın olduğu için sel baskınlarında zarar görerek, işlevsiz hale gelmişti. Artık Horma Kanyonu, Ilıca Şelalesi ile birleşti. Kanyonun girişinden 3 kilometrelik yürüyüşle Ilıca Şelalesi'ne yürünecek ahşap sağlam bir platform yapıldı. Türkiye’de ve dünyada bulunan kanyonlar arasında bizim Horma Kanyonu'nda, kayaların delinerek uyguladığımız 3 kilometrelik yürüyüş yolu hiçbir yerde yok, burası da dünyada bir ilk olmuş oldu. Bu açıdan da bizim için çok önemli ve nadide bir yer oldu. Burası milli parkımızın en çok ziyaretçi çekecek, cazibe merkezlerimizden birisi oldu. Herkesi buraya bekliyoruz." dedi.

Horma Kanyonu Derinlerinde Yeni Yapılan Yürüyüş Yolunun Bir Bölümü (By: Buny)

Horma Kanyonu - Ilıca Şelalesi Arasına Yürüyüş Yolu Yapıldı

Kastamonu ve Bartın il sınırlarında bulunan Küre Dağları, 2000 yılında milli park ilan edildi. Milli parkın içerisinde Valla Kanyonu, Ilgarini Mağarası gibi jeolojik oluşumlar, Ilıca Şelalesi gibi doğal güzellikler bulunuyor. Kastamonu Pınarbaşı ilçesine 5 kilometre uzaklıktaki Zara Çayı'nın içinden geçtiği Horma Kanyonu’nun çıkışında Ilıca Şelalesi güzelliği ile doğa tutkunlarını kendisine çekiyor.cnnturk

Yolun ilk bölümü eskimeye başladı

Platformun yaklaşık 10 yıl önce yapılan 450 metre uzunluğundaki ilk etabı, DKMP 10. Bölge Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansından (KUZKA) alınan yüzde 75'lik destekle yeninden yapıldı.

DKMP 10. Bölge Müdürlüğü, Milli Parklar olarak kanyonların gezilip görülebilmesi için çeşitli projelerin hayata geçirildiğini bildirdi. Horma Kanyonu'nun ilgi gören bir kanyon olduğu belirtilen bildiride, "Kanyonun içinde bulunan yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki ahşap yürüyüş yolunun ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördüğü" belirtildi.

Horma Kanyonu Girişindeki İlk Yürüyüş Yolunun Bir Bölümü (By: Buny)

Horma Kanyonu - Ilıca Şelalesi Arasına Yürüyüş Yolu Yapıldı

Ahşap yolun ilk bölümünün eskimeye başladığı vurgulanan bildiride: "Kanyonun başlangıcında bulunan tamamen ahşaptan oluşan 450 metrelik yolda eskimeler oluştu. Güvenilir olmayan bir yapıya büründüğü için yenileme kararı alındı."

Turistler kanyonu güvenli bir şekilde ziyaret edebilecek

KUZKA Genel Sekreteri tarafından yapılan değerlendirmede ise, projenin 2019 yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazandığı bildirildi ve "Küre Dağları Milli Parkı'na yönelik hazırlanan proje kapsamındaki diğer faaliyetlerin yanında, Horma Kanyonu içinde yer alan yürüyüş yolu ilk etabının yenilenerek günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi amaçlanıyor. Sağlanacak destekle ilk bölüm içinde yer alan bu yol yenilenerek kanyon yürüyüşü için daha güvenli ve sağlıklı hale getirilmiş oldu. Turistlerin kanyonu güvenli şekilde ziyaret etmelerine imkan sağlayacak bu projenin aynı zamanda Horma Kanyonu'nun doğa turizminde öne çıkmasına hizmet edecektir."

Yürüyüş yolu kayalara sabitlendi

Kanyonu ziyaret edenlerin doğa harikasını daha kolay gezebilmesi için 2016 yılında yürüyüş yolu yapılmasına başlandı. 3 kilometrelik Ahşap yürüyüş yolunu kayalara sabitleme çalışmaları 3 yıl sürdü.

Kayalar delinerek yürüyüş yolu için platformlar oluşturuldu. Yürüyüş yolunun ahşapları ve korkulukları yerleştirildikten sonra, bölgeye gelecek turistlerin yolda güvenli bir şekilde yürüyüş yapabilmeleri için güvenlik riskinin fazla olduğu bölgelerinin üst kısımlarına çelikten tel yapılarak, kaya parçalarının yürüyüş yoluna gelmesi engellendi. 2020 yaz aylarında hizmete açılan yolun doğaseverlerden yoğun ilgi alması bekleniyor.

60 metre yükseklikte

3 kilometrelik yürüyüş yolu boyunca zaman zaman kanyonun tabanından 50-60 metre yüksekliğe demir kazıklarla sabitlenen platform üzerine ahşap yol yapıldı. Büyük heyecan yaşanmasına neden olan ve 2 saatlik yürüyüş zamanının aldığı Horma Kanyonu yürüyüş yolunun birçok doğaseverin gözdesi haline geleceği tahmin ediliyor. Yürüyüş yoluna gelen ailelerin bebek arabalarıyla birlikte rahatça ilerlemeleri için özel bir teknik de uygulandı.

destekleyici kaynaklar
aa
cnnturk.com


Tarih 2020-06-17 14:59:52

gezilecek yerlerkastamonupınarbaşıhorma kanyonuyürüyüş yolu Önceki Yazısı Türkiye'nin Milli Parkları-3 Sonraki Yazısı Türkiye'nin Milli Parkları-4
Yorumlar
Yorum Yok