Rota Planlama Yayında. Hemen Deneyin

Sardala Koyu

Cennet Köşesi, Huzurlu, Sakin Sardala Koyu

BÜNYAMİN ŞAHİN

BÜNYAMİN ŞAHİN 4 yıl önce yazdı

Tüm Yazıları
Sardala Koyu

 

Sardala Koyu

Sardala Koyu, Ağva ile Kandıra'nın küçük bir köyü olan Bağırganlı arasında kalan sahil şeridindeki güzel bir koy. Eskiden çok bilinmiyor olsa da doğa sporcuları ve kampçılar için artık burası popüler bir hale geldi. Koya giden yol, Kilimli Koyu gibi asfalt değil ve oradaki gibi sosyal tesislere de sahip olmadığından misafirleri gerçekten buraya gelmeyi her türlü yokluğa ve zorluğa rağmen buradaki sakin, temiz denizi ve ortamı isteyenlerden oluşuyor. Yani giriş veya kamp için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

      Sardala koyuna nasıl gidilir?

Sardala koyu'na gitmek için önce Ağva'ya gelmelisiniz. Buradan Pınarlı'ya ulaşıp köyden çıkın ve Bağırganlı'ya doğru ilerleyin. DSİ'nin geniş isale hattını geçtikten biraz sonra gelen sapaktan ileri değilde sola döndüğünüzde Sardala Koyu'na giden toprak yola girmiş olursunuz. Bu toprak yol koyun başlangıcına kadar gider. Burada araç bırakmak için kısıtlı yer mevcut. Veya önce bağırganlıya ulaşılıp müteakiben de Sardala Koyu'na gelinebilir.

      Sardala koyu nasıl bir yer?

Sardala Koyu'nda Kampçılar ve Kumsalın Sonunda Malkaya

Sardala Koyu, biri 50-60 mt. diğer 150-175mt. olmak üzere bölüm kumsaldan oluşuyor ve yine kısıtlı kamp atma imkanına sahip. Kamp malzemeniz varsa araçtan sonra kısa bir mesafe de olsa malzemelerinizi taşımanız gerekiyor. Ama "Gülü seven dikenine katlanır." deyip, katlanın bence, değiyor. Eskiden seyrek ziyaretçisi olan bu koy, artık haftasonları gittikçe daha çok sayıda ziyaretçiye ve kampçıya ev sahipliği yapıyor. Koy, kuzey doğu tarafındaki doğal kaya yapısından dolayı sert rüzgara ve büyük dalgalara kapalı. Ağzının ise gün batımına tam açık olması akşamları oldukça beğenilen bir özellik. Denizin etkisiyle değişik bir yapıya dönüşen kayalar ve mağara oluşumları deniz keyfinizi arttırabilir.

      İmkanlar neler?

Koy bir yerleşim yerine uzak olması ve bir işletmeye tabi olmaması nedeniyle elektrik, su, telefon (yok veya çok zor çekiyor arası birşey), wc, alışveriş vb medeniyet izlerine sahip değil (iyi ki öyle). Gidenler bunu bilerek gitmeliler. En yakın alışveriş imkanı ise 6 km. mesafedeki Bağırganlı köyü. Bununla beraber haftasonları bazen yakın köylerden gelenlerden kısıtlı da olsa bazı şeyler temin edilebiliyor.

Buraya hem günübirlik gelinebilir, hemde kamp ile daha uzun süreli kalınabilir. Kalındığı süre içinde sahil takip edilerek bağırganlı koyuna, orman yapısı içinden veya yoldan Pınarlı veya Bağırganlıya gidiş dönüş şeklinde doğa yürüyüşü yapılabilir.

      Kamp yapılır mı?

Sardala Koyu, Kocaeli il sınırları içinde önerilen sayılı kamp yerlerinden de birisi. Çadırınızı ince kumdan oluşan bir zemine kuracaksınız. Sabah uyandığınızda direkt pırıl pırıl denize girerek güne başlayabilirsiniz. Yakında yerleşim yeri olmadığından geceleri gökyüzü açık olduğunda muhteşem yıldızları, samanyolunu rahatça gözlemeniz içten bile değildir.

Birde çevrede kesinlikle keşfedilmesi tavsiye edilen Cennet Havuzu (Bir söylentiye göre de, yöre halkının buraya İpsiz Recep'in Limanı da dedikleri söyleniyor.) denilen bir yer var. Buraya kumsalın Bağırganlı tarafında görülen patikayı takip ettiğinizde sol tarafta yaklaşık 400 mt. (20 dakikalık bir yürüyüşle) sonra bir havuz göreceksiniz. Girenin çıkmak istemediği bir doğal havuz.

Tecrübe edilmiştir ki burada telefon çekiyor. (Teşekkürler Bahar Gündoğdu)

      Malzeme Önerileri
  • Buraya deniz girmek için gelenlerin mutlaka deniz ayakkabısı ve deniz gözlüğü getirmeleri şiddetle tavsiye ediyorum. Kaya dibindeki sualtı yaşamını ve mağara yapılarını keşfedebilirsiniz.
  • İmkanı olanların sualtı kameraları için çok güzel fırsatlar var.
  • Kamp yapanlar için ise gece fotoğrafı çekme aparatlarını yanlarına almaları önerimdir.
  • Ve lütfen yanınızda büyük çöp torbaları getirin ki varsa çevredeki çöpü toplamak suretiyle kirliliğe değil, çevre korumasına devasa katkı sağlayınız.
  • Bağırganlı'da kamp atmak isterseniz orada tabi ki ücreti mukabil daha fazla imkan (alışveriş, otopark, duş, wc, şezlong, gölge, alkol vb.) mevcut.

destekleyici kaynaklar
wiki


Tarih 2020-05-22 16:40:48

sardala koyucennet havuzusardala koyu kampsardala koyu doğa yürüyüşüsardala malkayaBağırganlıPınarlı
Yorumlar
Yorum Yok
Son Eklenenler
Deniz Can SÖNMEZOĞLU

Assos Sivrice Koyu'nda Macera: Çıplak Elle AHTAPOT AVI

Deniz Can SÖNMEZOĞLU 2 ay önce

İbrahim DEVECİ

Türkiye'de glamping deneyimi yaşamak isteyenler için 5 efsane yer

İbrahim DEVECİ 2 ay önce

İbrahim DEVECİ

İstanbul'un Büyüleyici Güzellikleri: Ziyaret Etmek İçin 5 Harika Yer

İbrahim DEVECİ 2 ay önce

Murat SARI

Belgrad Gezi Rehberi

Murat SARI 5 ay önce

Murat SARI

Bayramda Gezilecek Yerler

Murat SARI 9 ay önce

Murat SARI

Doğa Tatili Denince Akla Gelen Yerler

Murat SARI 1 yıl önce

Murat SARI

Edirne Kamp Alanları

Murat SARI 1 yıl önce

DMCA.com Protection Status