Rota Planlama Yayında. Hemen Deneyin

Tour Du Mont Blanc

Avrupa'nın En Popüler Dağ Yürüyüşü; Mont Blanc Turu

BÜNYAMİN ŞAHİN

BÜNYAMİN ŞAHİN 3 yıl önce yazdı

Tüm Yazıları
Tour Du Mont Blanc

 

Tour Du mont Blanc (TMB) Fransız Alpleri'ndeki Mont Blanc, Avrupanın en yüksek zirvesi Mont Blanc (beyaz dağ) dağının eteğindeki tarihi Chamonix vadisinde başlayıp aynı noktada biten, yaklaşık 160km. uzunluğunda bir dağ yürüyüşüdür. Mont Blanc dağının etrafında dolaşan dairesel bir yapıda olan rota, Fransa, İtalya ve İsviçre'den de geçer. Yürüyüşçüler işaretlenmiş bu rotayı genelde saatin tersi yönünde (çoğu yerel rehber, acente ve basılı rehber bu şekilde tavsiye eder) ve 11 bölüm halinde, 11 günde kat ederler. (Tabi ki daha kısa veya daha uzun sürede yürüyenlerde var.)

Muhtemelen dünyanın en popüler dağ yürüyüşlerinden biri olan TMB, İlk defa 1767'de bir isviçreli tarafından keşfedildi, viktorya döneminden itibaren ilgi gördü ve gittikçe popüler hale geldi. Bölgedeki tur acenteleri 1767'deki rotayı yürümeyi vaat etseler de orijinal rotanın bazı bölümleri yıllar içinde değişime uğramıştır.

TMB hakkında bazı olgular ve rakamlar

Rota kişiye bağlı olarak birçok farklı şekilde günlük aşamalara ayrılabilir, birkaç değişik rota alternatifi yürünebilir. Genel olarak 11 güne bölünmüş olan TMB çevresindeki rotayı tamamlayan herkes 160 km.yi yürümüş, yaklaşık 9000 mt tırmanmış ve aynı miktarda inişle mücadele etmiş demektir. Yürüyüşçüler üç ülkenin dağlarından geçip, sekiz büyük dağ geçidinden geçerek ve yedi büyük vadiye girip çıkarak yürüyüşlerinin tamamlarlar. TMB'nin en alçak noktası 1000 mt, en yüksek noktası 2584 mt, en yüksek rakımlı gece durağı ise 2000 mt.dir. yürüyüşçüler günde ortalama 6-8 saat yürürler ve yaklaşık 11 günde yürüyüşlerini tamamlarlar.

TMB nasıl yürünür

TMB'nin nasıl tamamlanacağına dair gerçekten hiçbir kural yoktur. Çoğu insan yaklaşık on günlük bir yürüyüşle rotayı tamamlar. Bununla birlikte, birçok insan uzun tatil yapmakta zorlanır ve turu birer haftalık iki parçada yürümeyi tercih eder. TMB için en popüler başlangıç noktası Fransa'daki Chamonix'tir ve genelde de batı bölümü diye adlandırılan Chamonix'ten Courmayeur'a (1-4) kadar olan bölümü ilk tatillerinde ve doğu bölümü olarak adlandırılan Courmayeur'dan Chamonix'e (5-11) olan bölümü ise diğer tatillerinde yürürler. Chamonix ve Courmayeur'in, Cenevre havaalanından kolayca ulaşılabilen noktalar olması buraların başlangıç / bitiş noktaları olarak seçilmesinde de büyük etkendir. (Mont Blanc tüneli ile bu iki köy arasında bir toplu taşıma otobüs hizmeti de verilmektedir.) Zaman sıkıntısı çeken kişiler için rotanın sadece bazı bölümlerini yürümekte TMB'yi gerçekleştirmenin bir başka yoludur. Böylece TMB ruhunu fazla kaybetmeden 6-7 gün içinde tamamlanabilir. Bununla beraber Ultra Trail du Mont Blanc parkur yarışında koşucuların sadece 20 saatte bu parkuru tamamladıkları da görülmeye başlanmıştır.

Teknik olarak rota

TMB'ye herşeyden önce bir dağ yürüyüşü veya trans denilebilir. Rotada bir buzul yürüyüşü, kaya tırmanışı veya kaya merdiveni çıkışı yoktur. Bazı bölümler oldukça kolay olduğundan iki bölüm bir güne de sığdırılabilir. Ancak yolun kayalık ve dik zeminden geçtiği bazı bölümler vardır. Özellikle standart rotada, hepsi Chamonix vadisinin üzerindeki iki bölümde, kayalık zeminden geçen rotayı kolaylaştırmak için metal merdivenlerin veya kayaya çakılmış basamakların olduğu üç spesifik bölüm vardır. Bu bölümlerden en zor ikisinden alternatif yollardan kaçınılabilir, ancak hiçbiri iyi yürüyüşçüler için problem yaratmaz.

Rota işaretleri

TMB'nin her noktası oldukça iyi işaretlenmiştir. Parkur işaretleri ülkeler arasında değişiklik göstermekle birlikte İsviçre'deki tabelalar en iyisidir. Rota üzerindeki her sapağın işaretlenmemiş olması veya sis durumu için harita, pusula, GPS vb yardımcılara sahip olmak önemlidir.

TMB navigasyon

Burada yürüyeceklere, tecrübeli olanlar, yerel rehberler, acenteler ısrarla kitapsız, haritasız gelmeyin zor olur diyorlar. Asgari biri mutlaka olsun diyorlar. Tabela ve işaretler her ne kadar iyi seviyede olsa da konaklama alternatifleri, etap zorlukları, ya da kimi zaman yetersiz kalan tabelalar yüzünden rehber kitap yönlendirmelerinin oldukça önemli olduğunu belirtiyorlar. TMB'nin en popüler kitabı ise cicerone'un yayını.

Turun etkileyicileri

Genellikle Argentiere'den Les Houches'a kadar olan Chamonix vadisinin üzerindeki son iki parkur en beğenilen parkurlardır. Güzel havalarda bu bölüm, derin Arve vadisinde, Mont Blanc'ın en çarpıcı manzaralarına fırsat verir ve 2525mt.lik Le Brevent'in manzarasını cömertçe sunar. İsviçre topraklarında yer alan Ferret vadisindeki La Fouly'den Champex'e kadar uzana bölgedeki sakinleştirici, pastoral güzellik karşısında etkilenmemek çok zordur. Birçok yürüyüşçü için ise en zor parkur, Les Contamines'den Les Chapieux'a kadar olan 21 km lik 2nci bölümdür. Bu parkurda yürüyüşçüler, 2329 mt.lik Col de la Croix du Bonhomme aşıtını geçmek için toplam 1430mt tırmanmak zorundadırlar. (Bu bölüm abartısız merdivene benzer bir eğimle çıkılmaktadır.) Bir başka en zor parkur ise belki Courmayeur'dan Rifugio Bonatti'ye olan bölümün yürüyüşü olabilir. Bu zorluklar nedeniyle bazı yürüyüşçüler İtalyan kasabası olan Courmayeur'da ve Chamonix vadisindeki Argentiere'de birer gün fazladan dinlenme molası verirler.

TMB'ye ulaşım

Popüler başlangıç noktası chamonix'ye gitmek için TR'den cenevre'ye uçup müteakiben cenevreden chamonix'ye giden servislerden faydalanılabilir. Alternatif bir ulaşım ise İtalya, Milano'ya gitmek ve oradan yaklaşık 5 saat süren bir yolculuğun ardından Chamonix'ye geçmektir.

Yürüyüşte konaklama

Konaklama yerleri TMB'deki önemli bir cazibe merkezidir. Çeşitli noktalarda dağ kulübeleri, kamp alanları, lüks oteller, daha mütevazı moteller, oberjler, refugee ler (barınak), çeşitli oda ve hostellerin bulunduğu seçenekler vardır. TMB'de yüksek yaz sezonu boyunca konaklama yerleri hep dolu olabilir ve önceden rezervasyon yapmak iyi bir seçenek olabilir. Söz konusu konaklama yerleri TR'ye göre oldukça pahalı (BB ~30EUR) gelebilir. İsviçre sınırları içinde ise bu maliyet daha da yüksektir. Bununla birlikte çok daha makul fiyatlı kamp alanları da mevcuttur. Tesis imkanlarının (duş, wc, elektrik, çamaşır-kurutma makinesi, cafe) olduğu kamp alanlarından 11 gün faydalanmanın yaklaşık toplam maliyeti ise ~130EUR civarındadır. Ortalık yerde kamp yapmak bir alternatif olarak görülse de İtalya'da bu yasaktır. Yine de yapanlar var tabiki.

Yürüyüşte yeme içme

Rota üzerindeki restoran, kafe ve barınaklarda yiyebilirsiniz. (Maliyeti yükselteceğini bilmelisiniz.) Kampçıysanız en doğru olanı ocağınız ile yiyeceklerinizi pişirmektir. Rota üzerinde yeteri kadar bakkal, market vb olmadığını da not etmelisiniz.

Mevsimsel olmayan hava

Alplerde sıradan bir yaz günü dahi arasıra yağmur veya öğleden sonraları fırtınayla birlikte sıcak güneş görülür. Bununla birlikte, her yaz birkaç kez 3-5 cm lik kar yağışı meydana gelir. TMB'ye havanın zorunlu tuttuğu mevsim Temmuz başında başlar ve Eylül ortasına kadar devam eder.

İnteraktif Mont Blanc haritaları

    2D İnteraktif TMB haritası         3D İnteraktif TMB haritası         TMB tam tur GPS kayıtları

 

Tour Du Mont Blanc (TMB)

Aşağıdaki sekmelerde Mont Blanc turunun her bir parkuru hakkında daha detay bilgileri bulabilirsiniz.
Parkur 1 Les Houches - Les Contamines (Fransa, 18km, 6h, Orta zor)
▼ Parkur 1 - GE Profili
Tour Du Mont Blanc
Efsanevi Mont Blanc yürüyüş yolunu keşfetmeniz, Alplerin dağcılık başkenti Chamonix'ten çokta uzak olmayan Les Houches (1014mt) köyünden başlar. Buradan teleferikle parkurun başlangıç noktası olan Bellevue'ye (1650m) çıkılır. (Bellevue'ye yapılacak bir teleferik yolculuğu ilk günün ağır yürüyüşünü kısaltacaktır. Çünkü müteakip 2129 metrelik Col de Tricot'ya çıkarken sürekli tırmanmak gerekiyor.) Tabi ki dileyenler Les Houches'den Col de Voza geçidine (1653m) doğru yürüyüş yapabilirler. Bu seçenek çok kötü olmamakla birlikte zor bir başlangıçtır.

İlk günkü yürüyüş, muhteşem buzulu ve yükselen kaya kuleleriyle Aiguille de Bionnassay'ın olağanüstü manzaralarını sunar. Rota ayrıca bu bölgenin eşsiz florası içinde geçer. Lilium Martagon (sultan zambağı), masterwort (havai fişek çiçeği, atrantia) ve gentian (gentiyan) bu dağların eteklerini süsleyen çiçeklerden bazılarydyr.

Bugün Mont Blanc'ın mükemmel manzarasına sahip güzel Alp köylerinden geçip, Bionnasay buzulunun ucundaki nefes kesici Col de Tricot'un (2120mt) manzarası eşliğinde Nepal tarzı bir asma köprüden geçiyorsunuz. Asma köprüyü geçtikten sonra, ağır ağır Tricot geçidine doğru tırmanmaya devam ediliyor. Tricot geçidinde öğle molası verebilir ve dinlenebilirsiniz. Geçitten sonra rota bir dizi iniş çıkışla, Alp çiçekleriyle bezeli, çam ormanıyla kaplanmış küçük Chalets de Miage mezrasına (1559m) iner.

▼ Parkur 1 - Miage Mezrası, Arkada Tricot Geçidi (By lifetimetrails)
Tour Du Mont Blanc
Miage'den sonra dağ mimarisine ve güzel bahçelere sahip küçük köylere devam edilir. Patika Mont de Truc'ün (1720mt) sırtına hafif bir tırmanışın ardından, koyu yeşil ormanlık araziden aşağı inerek sevimli kayak kasabası Les Contamines'e (1167mt) gelir.

▼ Parkur 1 - Bellevue - Les Contamines GPS Kaydı Yükseklik Profili
Tour Du Mont Blanc
Parkur 2 Les Contamines – Les Chapieux (Fransa, 19km, 7h, Orta+ zor)
▼ Parkur 2 - GE Profili
Tour Du Mont Blanc
Çoğu yürüyüşçü bu bölümü TMB'nin en zor parkuru olarak nitelendirir. Gün boyunca 1000m'ye varan oldukça sert tırmanışlar yapılır ve iki dağ geçidinden geçilir. Parkur 1167mt'den, Gorge du Bon Nant'ın eteğindeki Nôtre Dame de la Gorge Barok şapelinde başlar. Kiliseden sonra eski bir Roma taş yolu boyunca çam ormanına doğru yapılan ilk tırmanış sizi La Rollaz'ın ilerisindeki düz vadiye getirir. Ormandan ayrılıp, chalet de La Balme mezrasına (1706mt) varılır. Buradaki servis imkanlarından veya Bonhomme geçidinde kar, rüzgar olabileceði düþüncesiyle bazı yürüyüþçüler öðle molasını Balme'de verirler. La Balme'den sonra Col du Bonhomme geçidine(2329mt) çıkılır ve tırmanışın ana bölümü tamamlanır.

▼ Parkur 2 - Col du Bonhomme Geçidi (By lifetimetrails)
Tour Du Mont Blanc
Buraya varabildiyseniz günün en zor kısmını geçtiniz demektir. Mola verin ve kendinizi etkileyici manzarayla ödüllendirin. Aşağıdaki vadi manzarası ve Beaufortain dağlarının güzelliği benzersizdir. Küçük tırmanışla ulaşılan bir sonraki Col de la Croix du Bonhomme geçidi (2443mt) nefes kesen dağ zirvelerinin manzarasını boylu boyunca gözler önüne serer. Bu noktadan sonra günü tamamlamak için sadece çimenlerin arasından Les Chapieux köyüne (1554mt) bir iniş yapmanız gerekiyor.

Bazı yürüyüşçüler, bu bölümü, 3ncü gün Col de Fours (2665m) geçidinden geçerek devam edebilmek için (veya 5km boyunca, 1550m ye inip, 2000m lere çıkmamak için) muhteşem dağ manzaralarına sahip Refuge de la Croix du Bonhomme dağevine (2433m) kadar yürürler.

▼ Parkur 2 - Les Contamines - Les Chapieux GPS Kaydy Yükseklik Profili
Tour Du Mont Blanc
Parkur 3 Les Chapieux – Rifugio Elizabetta (Fransa/Italya, 15km, 5h, Orta+ Zor)
▼ Parkur 3 - GE Profili
Tour Du Mont Blanc
Bugün Fransa'dan ayrılıp, İtalya'nın Aosta bölgesine giriliyor ve oldukça zorlu iki günden sonra nispeten daha kısa bir parkurda yürünüyor. Les Chapieux'ten (1554mt) başlayan yürüyüşte ilk önce dar ve bir kenarı uçurum bir vadide düzenli olarak tırmanılarak peynirleri ile ünlü La Ville des Glaciers (1789mt) mezrasına ilerleniyor. Sonrada doğuya ilerleyen yolda önce Refuge Des Mottes geçilip zorlu ama rahat bir tırmanışla, yaklaşık 2 saat sonra Col de la Seigne dağ geçidine (2516mt) ulaşılır. Burası italya'ya geçiş kapısıdır. Geniş, düz bir manzaraya sahip olan bu tepe, Aosta ve Savoy yamaçları boyunca uzanan eski buzullar arasında sanki bir eyer gibi durur ve heybetli Mont Blanc'ın ilk muhtesem manzarasını sunar. Kolay ve döne döne inen bir patika boyunca iniş yaptıktan sonra, Trelatete ve Glacier de La Lee Blanche'ın uçsuz bucaksız buzulunun altında muhteşem bir konuma sahip sevimli taş dağ evi Rifugio Elisabetta'ya ulaşılır.

▼ Parkur 3 - Ref. des Mottes Geçidi (By lifetimetrails)
Tour Du Mont Blanc
Bazı yerel rehber ve acenteler bu parkurda araçla la ville des glaciers'e transfer olurlar ve yürüyüşlerini buradan başlatyrlar. Refugio Elizabetta dağevinde öğle molası verip, ünlü miage buzulunun altındaki La Visaille'e kadar yürürler. Buradan da Courmayeur'a transfer olarak yürüyüşlerini bitirirler ve Chamonix'e dönerler.
▼ Parkur 3 - Les Chapieux - Rifugio Elizabetta GPS Kaydı Yükseklik Profili
Tour Du Mont Blanc
Parkur 4 Refugio Elisabetta – Courmayeur (Italya, 18km, 5h, Orta zor)
▼ Parkur 4 - GE Profili
Tour Du Mont Blanc
Bugün geçilmesi gereken bir dağ geçidi yok. Rifugio Elisabetta'den (2200mt) başlanıp dev Miage buzulunun altından Val Veni vadisi boyunca ilerlenip büyüleyici İtalyan kayak beldesi Courmayeur'a (1226mt) yürünecek. Rahatça akşam bir açıkhava kafesinde içeceğiniz köpüklü bir cappucino yada bir tabak ev yapımı makarnanın tadının hayalini kurabilirsiniz.

▼ Parkur 4 - Miage Buzulunun Altındaki Combal Gölü (By alain collet)
Tour Du Mont Blanc
Parkurun bu kısmında, yemyeşil Val Veni vadisinden Val Ferret vadisine doğru dönemeçli yollarda ilerlerken İtalya'nın uçsuz bucaksız topraklarını son kez görmek için arkanıza bakmayı ihmal etmeyin. Fazla zorlamayan bu bölümde Val Veni'nin muazzam kaya duvarlarının ve Mont Blanc'ın güney yüzündeki buzullara bakan manzaraların harika keyfini sürün.
▼ Parkur 4 - Rifugio Elizabetta - Courmayeur GPS Kaydı Yükseklik Profili
Tour Du Mont Blanc
Parkur 5 Courmayeur – Rifugio Bonatti (Italya, 12km, 5.5h, Orta zor)
▼ Parkur 5 - GE Profili
Tour Du Mont Blanc
Courmayeur şehir merkezinden (1226mt) Rifugio Bonatti'ye (2025) ulaşmak için biri 12km.lik genelde tercih edilen bir rota ve 16km.lik daha zorlu olan iki seçenek vardır. Courmayeur'dan (1226mt) ayrıldıktan sonra çıkılan Mont de la Saxe sırtındaki refuge bertone'de (1989mt) barakasında yol ikiye ayrılır ve seçenek verir. Kolay parkurda baştan sona val Ferret vadisine hakim sırtları takip ederken vadinin karşı tarafındaki devasa kaya ve buzul duvarlarına sahip Mont Blanc'ın İtalya tarafında yükselen zirvelerinin nefes kesen manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz.

▼ Parkur 5 - R.Bonatti'den Val Ferret Vadisi (By alain collet)
Tour Du Mont Blanc
Bertone barakasından ayrlılan diğer 16km.lik daha zor olan rota ise col sapin geçidine (2436mt) ulaşır, fazla derin olmayan 2260mt.lik küçük bir vadiye iner ve Pas Entre Deux Sauts geçinden (2542mt) geçer ve tepenin etrafında dolaşıp refugio bonatti'ye ulaşır. Bu rota kolay olana göre biraz daha zor olmasına rağmen val ferret vadi manzarası hariç mont blanc'ın tüm ihtişamlı manzarasına sahiptir. İlave olarak bu rota üzerinde pekçok gölet olması tercih sebeplerinden de birisidir.

Ünlü İtalyan Alpinist Walter Bonatti'nin adını yaşatan Grandes Jorasses kayalığı karşısındaki bu dağevi, çimenler içindeki konumu ile gerçekten huzur verir.
▼ Parkur 5 - Courmayeur - Rifugio Bonatti GPS Kaydı Yükseklik Profili
Tour Du Mont Blanc
Parkur 6 Rifugio Bonatti – La Fouly (Italya-Isviçre, 20km, 6h, Orta zor)
▼ Parkur 6 - GE Profili
Tour Du Mont Blanc
Bugün İsviçre'ye giriyoruz ve tipik Alp çayırlarından geçerek küçük İsviçre kasabası La Fouly'ye iniyoruz.

Rifugio Bonatti (2025mt) dağevi'nden çıkıyoruz ve Val Ferret vadisine giriyoruz. Vadi boyunca KD'ya virajlı yollardan ilerlerken sol tarafınızdaki Grandes Jorasses (4208 mt) manzarası, önünüzdeki Mont Dolent'in (3280mt) heybetli granit zirveleri ve ikisinin arasından vadiye doğru inen Glacier de Pre de Bar buzulu kendine hayran bırakacak. Mont Dolent zirvesi, Fransa, İtalya ve İsviçre'nin ortak sınır noktasıdır.

Val ferret vadisinde çiçek dolu Alplerin doğal yaşamına ev sahipliği yapan çayırlar, bembeyaz akan akarsuların kenarından dolana dolana Grand Col Ferret (2537 mt) geçidine tırmanmadan önceki son durak Refugio Elena daşevine (2062 mt) kolayca gelirsiniz. Birkaç km ilerideki geçit isviçre sınırıdır ve bugünkü bölümün orta noktasıdır. Molanızı dilerseniz R.Elena dağevinde, dilerseniz geçitte verebilir, Mont Blanc'ın muhteşem zirvelerini, vadiyi doya doya seyredebilirsiniz. Eğer hava açıksa hatta Val Veni vadisinin başlangıcındaki Col de La Seigne (2516 mt) geçidini dahi görebilirsiniz.

İtalyan Val D’Aosta ve İsviçrenin Valais kantonları arasındaki bu geçit, birkaç yüzyıldan beridir sınır olarak kullanılmaya devam ediyor. Ve Val Ferret vadisi de geçidin diğer tarafında devam ediyor.

Şimdi Val Ferret'in Ysviçre tarafına doğru inmeye başlanır. Kır çiçeklerinin bolluğu ve yamaç boyunca yankılanan İsviçre çıngıraklarının sesleri arasında ilk olarak La Peule'nin çiftlik evlerine ulaşılır. Aşağıya inmeye devam edilir ve Drance de Ferret ırmağının diğer yakasından devam edilir. Heidi'nin ülkesinde saksılardan sarkan sardunyalar, düzenli dağevleri arasında Önce Ars-Dessous sonrada sakin Ferret (1705 mt) kasabasına ulaşılır. Yol kısa süreli nehrin diğer yakasına geçer ve gün sonunda, tüm yürüyüşün tartışmasız en büyüleyici manzaralarına sahip sakin bir köy olan La Fouly'e (1610 mt) ulaşılır. Glacier de l'A Neuve'ün çıkıntılı, donmuş şelalesinin altında müthiş bir manzaraya hakim olan bu kasaba, geceyi geçirmek için oldukça ideal bir yerdir.
Parkur 7 La Fouly – Champex (Isviçre, 15km, 5h, Kolay)
▼ Parkur 7 - GE Profili
Tour Du Mont Blanc
Bugünkü rota İsviçre'nin Val de Ferret vadisi boyunca, iki yakası pembe çiçeklerle kaplı, çağıldayan Drance de Ferret nehrinin yanından büyüleyici eski İsviçre köylerinden sakince ve dolambaçlarla ilerler. TMB'nin en kolay ve keyifli parkuru olarak nitelendirilen bu bölümde, La Fouly'den (1610 mt) çıkılır ve bir göl kenarı kasabası olan Champex'e (1460 mt) hemen hemen düz denilebilecek bir yolda yürünür.

La Fouly'den çıkınca yol Drance de Ferret nehrinin karşı kıyısına geçer ve ormanın içine girer. Orman boyunca ilerleyen yol eski İsviçre ağaç dağevleri arasında Gracier de Saleina buzulunun altındaki küçük yerleşim yerlerine kadar gider. Bu noktada yol kısa süre nehrin karşısına geçer ve vadi tabanındaki Saleinaz, Praz de Fort, Arlaches köylerinden geçer. Burada mola verebilir ve Praz de Fort'un şaleleri veya Les Arlaches'ın rustik çiftlik evlerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Bu noktada bazı dağ yürüyüşçüleri normal yoldan gitmezler ve Selenia buzulunun indiği vadinin içine girip, Le Chatelet zirvesinin etrafını dolaşarak Cabane D'Orny (2826 mt) dağevine ulaşır ve Rel.D'Arpette tesislerine (1630 mt) inerler.

Pek dokunulmamış bir yaşam tarzına sahip bu küçük köylerden çıkınca şimdiye kadar hep inen yol buradan sonra ağır ağır tırmanışa döner, yabani mantarlarla dolu ormanların arasından, İssert'i geçer, bir gölün çevresine kurulmuş ve yürüyüşçüler için oldukça popüler bir üs olan Champex'e çıkar.
Parkur 8 Champex – Col de La Forclaz (Isviçre/Fransa, 16km, 6h, Orta zor+)
▼ Parkur 8 - GE Profili
Tour Du Mont Blanc
TMB'nin Champex'ten Col de la Forclaz'a yürünen bu bölüm, Fenettre D’ Arpette (2665 mt) geçidinden veya Alpage de Bovine (1987 mt) dağevinde geçen 2 farklı rota ile yürünebiliyor. TMB dağ yürüyüşçülerinin büyük bir kısmı tabiki Bovine'den geçen kolay yolu tercih ederler.

8a - (Bovine, 16km, daha kolay) la Fouly'den (1610 mt) çıkan patika derin vadilerdeki temiz çayırlar, ormanlar ve yüksek dağ meralarından, üç farklı nehir tabanından geçilerek yapılan bir tırmanışla Alpage de Bovine dağevine ulaşır. Bovine'da öğle molası verebilir, aşağıda Vallee du Rhone vadisini ve uzaklarda Bernese Oberland dağlarını görebilirsiniz. Orman çizgisinin üzerindeki bu noktadan sonra çoğunluğu orman olan patikalarla gün sonunda Col de la Forclaz kasabasyna (1526 mt) inilir.

8b - (Fenettre D’ Arpette, 14km, daha zor) Bu rota kısa fakat tırmanışlıdır. Rota Champex'ten çıkınca sola, Val D'Arpette vadisinie girer ve Fenettre D'Arpette (2665 mt) geçidine kadar tırmanır. Kayalık bir dağ sırtında bulunan bu küçük dağ geçidi, Tour du Mont Blanc'ın en yüksek geçiş noktasıdır ve TMB'nin en zor kısmı olarak nitelendirilir. Ancak, geçidin diğer tarafına inerken görülebilen yakındaki Glacier Du Trient buzulunun muhteşem manzaraları bu zorlu alpin yürüyüşü için harcanan çabayı değer kılar.

Col de la Forclaz'da yerel spesiyalitelerden tarte aux myrtilles'in (yabanmersinli tart) tadına bakmak sonra da hemen aşağıdaki kilisenin etrafına kümelenmiş küçük Trient köyüne inmek yürüyüşçülerin bu köyde en çok yapmayı tercih ettikleri aktivitelerdendir. Aslında Trient daha büyük bir yeleşim yeri olmasına rağmen Forclaz'da büyük bir hotel ve tesisler olduğundan yürüyüşçüler burayı tercih ederler.
Parkur 9 Col de La Forclaz – Tre Le Champ (Isviçre/Fransa, 13km, 5h, Orta zor)
▼ Parkur 9 - GE Profili
Tour Du Mont Blanc
Bugün İsviçre'den çıkılıp tekrar Fransa topraklarına giriliyor. Col de la Forclaz'dan (1526 mt) çıkan yol kısa süre sonra, Camping le Peuty'nin yanında sağa vadiye girer, sakin bir ladin ormanından geçerek ülke sınırı olan Col de Balme (2191 mt) geçidine tırmanmaya başlar ve tekrar Fransa'ya geçişi sağlar. Col De Balme'ye tırmanış uzun ama kademeli bir yükseliş şeklindedir. Bu geçit, Mont Blanc'ı çevreleyen Aiguille Verte (4122 mt) ve Aiguilles Rouges ("yeşil" ve "kırmızı" zirveler) ile çevrili Chamonix vadisinin tamamına hakim muazzam manzaralar sunar.

Balme geçidinden sonra daha çok tercih edilen rota vadi içine inmez, sağdaki Balme kayak alanının Aiguillette des Posettes (2201 mt) sırtlarına doğru devam eder ve sağda aşağıda Chamonix vadi manzarasına, solda ise Glacier du Tour ve Glacier D'Argentiere buzullarına hakim sırtlardan devam eder.

Aiguille Verte'nin manzaralarının görülmeye başlandığı ve Aiguillette des Posettes'in bitiği noktadan itibaren de aşağıya Tre-le-Champ (1417 mt) kasabasına doğru iniş başlar.

Col de Balme geçidinden sonraki kısım için bazı durumları özellile belirtmekte fayda var. Normal rota, Aiguillette des Posettes (2201 mt) sırtlarından tre le champ'a iner, sonraki gün karşı sırttaki göller bölgesine çıkıp La flegere'ye ulaşır ve son gün de Refuge de bellachat'a kadar sırttan gidip sonra Les Hounhes'e iner.

- Bazı gruplar Chamonix vadisine girilen bu andan sonra Forclaz-Chamonix arasında normalde 3 günde sırtlardan geçilen rotayı 2 güne indirmek için ilk gün vadi içine inerek Le Tour () köyüne inerler ve Argentiere de bitirirler. Bir sonraki günde Argentiere'den La Flegere sırtlarına çıkıp Chamonix'e yürüyerek TMB'yi tamamlarlar.

- Alplerin dağcılık başkenti Chamonix ve civarında çevredeki sırtlara çalışan pekçok teleferik sistemi mevcut. Kendi özgün rotasını seçip sırtlara teleferik ile çıkıp buradan Les Houches'e ulaşanlar, veya sırta teleferik ile ulaşıp, sırtta yürüyüp akşam yine teleferikle vadi içine inmeyi tercih edenler de vardır.

- Bazı gruplar ise vadi tabanından hızlıca Chamonix'e ulaşıp aktiviteyi bitirebiliyor.
Parkur 10 Tre Le Champ – La Flegere (Fransa, 8km, 5h, Orta zor)
▼ Parkur 10 - GE Profili
Tour Du Mont Blanc
Tre-le-Champ'tan (1417 mt) çıkan rota, çarpıcı Chéserys göller bölgesine (2352 mt) ulaşmak için Aiguilles Rouges doğa koruma alanına doğru tırmanır. Çoğu insan, Haziran ayının sonuna kadar donmuş halde kalan bu gizli göllerin durgun sularında dağların ünlü yansımasını veya ve bir dağ keçisini (buketin) yakalamaya çalışır. Bu bölümde yol çoğunlukla ormanlık alanlardan yamaçlara çıkar ve bazı bölümlerdeki dik granit kayalıklara tırmanılabilmesi için demir merdivenler kullanılır.

TMB'nin en popüler ve ünlü bölümlerinden biri olan Grand Balcon Sud'a uzanan yürüyüşün bir bölümüi, Glacier d'Argentière ve Chamonix Aiguilles'ın kaya kulelerinin mükemmel manzaralarını sunar. Göller bölgesinin en büyük ve ihtişamlı Lac Blanc göletine (2532 mt) yürüme seçeneğini de içeren bu rota zorlu tırmanışı yapmaya değiyor.

Gün sonunda varılan le flegere (1877 mt) bir dağevi. Burada yer kısıtlı olduğundan yer bulamayabilirsiniz. Veya aşağıdaki şehre yutkunarak bakmaktansa teleferikle hızlıca arve nehrinin kenarındaki Les Praz'a inip güzel bir hotelde kalabilirsiniz. Ertesi sabahta yine teleferikle La Fleggere'e çıkıp yürüyüşünüze kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
Parkur 11 La Flegere – Les Houches (Fransa, 17km, 6h, Orta zor)
▼ Parkur 11 - GE Profili
Tour Du Mont Blanc
Ünlü Grand Balcon Sud boyunca ilerleyen Bu bölüm TMB'nin son bölümü. La Flegere'den (1875 mt) çıkıldıktan sonra parkurun orta noktası Le Brevent'e (2525mt) kadar kayalık patika dolana dolana, yavaş yavaş tırmanır ve Le Brevant'dan Mont Blanc'ın en güzel manzaralarından biri görülür. Bu noktada mola verebilir ve bir hafta boyunca çevresini dolandığınız alplerin ve avrupa'nın en yüksek dağının, buzullarının manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. La Brevent'in, Plan praz ve Chamonix'e teleferik bağlantısı vardır ve sert inişi yapmadan ve belki de bir sakatlık yaşamadan şehre iniş için bu son şansınızdır.

Buradan sonra patika yavaş yavaş aşağı inmeye başlar. Günün geri kalanında 1500mt'den fazla zorlu bir iniş sizi bekliyor, dikkatli olmanızda büyük fayda var. Refuge de bellachat dağevinden (2152mt) sonra ise patika kıvrıla kıvrıla ormanlardan geçerek Les Houches'a (980 mt) varır ve TMB'yi tamamlamış olursunuz.

 

 


Tarih 2020-05-25 16:39:04

Önceki Yazısı Sardala Koyu Sonraki Yazısı Yalova Yürüyen Köşk
Tour Of Mont BlancTour Du Mont BlancchamonixTMBmont blancwalter bonattila foulychampexforclaztre le champflegereles houchescourmayeurval venyval ferret
Yorumlar
Yorum Yok
Son Eklenenler
Murat SARI

Doğa Tatili Denince Akla Gelen Yerler

Murat SARI 2 ay önce

Murat SARI

Edirne Kamp Alanları

Murat SARI 8 ay önce

Murat SARI

Ege Kamp Alanları

Murat SARI 10 ay önce

Murat SARI

Polonezköy Tabiat Parkı

Murat SARI 10 ay önce

İlke KARATAŞ

Efes Antik Kenti

İlke KARATAŞ 1 yıl önce

Murat SARI

Çanakkale Gülpınar Kumbağlar

Murat SARI 2 yıl önce

BÜNYAMİN ŞAHİN

Karabük Yenice Doğa Koruma Alanları

BÜNYAMİN ŞAHİN 2 yıl önce

DMCA.com Protection Status