TrollTunga Kayası Çıkışı - Norveç

Troll'ün Dili TrollTunga Kayası

BÜNYAMİN ŞAHİN

BÜNYAMİN ŞAHİN 11 ay önce yazdı

Tüm Yazıları
TrollTunga Kayası Çıkışı - Norveç

 

Norveç, Trolltunga Kayası (22km, 1100mt.)

Bu yazımda, Norveçteki, TrollTunga'nın pekçok blogda rahatlıkla ulaşabileceğiniz ulaşım, imkanlar, fiyatlar vb konuları değil de çıkışını, dağını, patikasını, manzarasını, kayasını içeren tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım.

TrollTunga benim bir haftalık Norveç gezisi kapsamında listeme göre ikinci öncelikteki gezilmesi gereken yerdi…

TrollTunga'da neyin nesi?

Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen kendi ülkeniz sınırları dışında bir yerleri tecrübe etmek istiyorsunuz ama müzeler, parklar, anıtlar sizi kesmemiş, o coğrafyada doğa ve dağ şartlarını bizzat zorluklarıyla yaşamak istiyorsunuz demektir.

 TrollTunga Hiking Rotası Üzerinde Tabela

 

Yaklaşık 400mt.den 1100mt. irtifaya, gidiş-dönüş toplam 22km.lik bir doğa yürüyüşü ile ulaşılan, Ringedalsvatnet gölüne bakan bir uçurumun kenarındaki çıkıntı gibi duran bir kaya oluşumudur TrollTunga. Ve insanlar sadece ve sadece dünyada fenomen “O” bir kare fotoğrafı çektirmek için bu kayaya ulaşmaya çalışırlar.

TrollTunga Neden TeleVole'ye Malzeme Oldu?

Daha 2010'a kadar yılda sadece bin kadar insanın ziyaret ettiği bir yerken, popülerliğinin artması TrollTunga'yı ulusal bir ikon haline getirmiş ve günümüzde bir milyondan fazla yürüyüşçünün ziyaret ettiği bir yer haline gelmiştir.

▼ TrollTunga’ya Çıkan 77  Milletten Hikerlar

 

Troll'ün diline çıkarken, Rusça'dan Çince'ye, Almanca'dan İtalyanca'ya, Dutch dillerine pekçok farklı dili konuşan turiste rastlayabilirsiniz.

TrollTunga'ya nasıl Giderim?

Baştada değindiğim gibi, ben bu konuda fazla derinlere girmedim. Bir haftalık programımın pekçok bölümünü arabayla gerçekleştirdiğim için TrollTunga başlangıç noktasınada aracımla gittim. Station bir arabanın bagajında uyanıp, kahvaltımı yaptım, kıyafetlerimi hazırladım ve çıkışa geçtim. Hepsi o kadar…

 TrollTunga Başlangıç Noktası, Skejeggedal’daki Otopark Alanı

 

Not : Norveç bir karavan cenneti ülkesi. Ülkenin tüm yollarının kenarında yüzlerce, binlerce araç dinlenme cepleri mevcut. Buralarda duran pekçok Norveç'li veya yabancı plakalı karavan veya araba görebilirsiniz. Bu alanlarda rahatlıkla aracınızın içinde dinlenebilir, uyuyabilirsiniz.

Çıkış Öncesi Hazırlık Önerileri

 • TrollTunga'nın ilk 1km.lik kısmı gerçekten direk merdiven çıkışı gibi. Çıkışa başlamadan önce bedeninize ısınması için fırsat verin. Basit ısınma hareketleri yapın.
 • Başlangıç alanındaki tabelada önerdiği üzere, çıkışınıza sabah saat 10:00'dan daha erken bir saatte başlamayı hedefleyin.
 • Çıkışınız süresince, temmuz ayı dahi olsa yukarılarda sert rüzgar, kar, yağmur vb karşılaşabilirsiniz. Yanınızda mutlaka teknik ceket, polar, bere, eldiven vb aşırı sert şartlara karşı koruyucu malzemeler olsun.
 • En çok sıvıyı çıkışınızın ilk yarısında tüketeceksiniz. Bence az sıvı tüketen biriyseniz 1LT su ve Trolltunga'da içmek üzere meyvesuyu vb bulundurun. Çok sıvı tüketiyorsanız ise biraz daha fazla su alın ama asla yol üzerinde gördüğünüz eriyen kar sularından oluşan pınarlardan, dereciklerden vb su içmeyin.
 • Rota boyunca işaretler mevcut. Olabildiğince az eşya almaya çalışın.
 • Rotadaki işaretlere uyum gösterin ve 5nci veya 6ncı km.de kısa bir su, meyve, bisküvi vb mola için hazırlıklı olun.

TrollTunga Kayası Çıkışı

Skejeggedal mevkisinde (burası bir baraj göleti ve tesislerinin kenarında turistler için kurulmuş, otopark, cafe, wc, sağlık, güvenlik birimi vb kurulmuş bir alan), TrollTunga kayasına çıkış için yönlendiren yeterli tabelalar mevcut. Zaten sabahın erken saatlerinden itibaren yukarıya çıkışlar başlıyor. Görememeniz imkansız.

▼ İlk Bölümün Sonunda Varılacak Bel Yukarıda Görünüyor. Belden Gelen Soldaki Dere ve Sağdaki Finiküler Hat Hedefi Belirtiyor

 

Otoparktan tepeye çıkan finiküler hattı (2017'de çalışmıyordu) ve yukarıdan gelen küçük derecik açıkça görünüyor ve size yaklaşık ilk çıkış noktası hakkında bir fikir veriyor. Oysa bu direklerin verdiği yanılsama, yukarıya onların ilerlediği eğimle değil, aynı yüksekliğe çok daha kısa bir mesafede ve daha dik bir eğimle çıkacak olmanızdır.

TrollTunga'nın İlk Metreleri

Başlangıç noktasında rota, hiking sezonu vb. hakkında ve ziyaretçilere öneriler kapsamında faydalı tabelalar mevcut.

▼ TrollTunga Hike Esnasında Faydalı Olabilecek genel Öneriler Tabelası

 

▼ TrollTunga Rotası ve Rota üzerinde Mevcut Sağlık yardım kabin Mevkileri

 

Rota boyunca hep görülecek olan ve azaldıkça moral veren mesafe tabelalarının ilkini başlangıçta görüyorsunuz. 

TrollTunga 11Km. Otopark 0Km. 

▼ TrollTunga 11Km. Tabelası

 

Oldukça güzel ve yeşillikler arasında bir patika ile başlıyorsunuz ilk bölüme. Yaklaşık 100mt gittiniz gitmediniz dik merdiven gibi bölüm başlıyor. Önerim bu bölümü oldukça düşük tempoyla ama sabit aralıklı molalarla geçmenizdir. Genç ve kısa ağaçların arasından ilerlerken fark edeceksiniz ki rotayı kaybetmek mümkün değil. Patika oldukça görünür hale gelmiş. 

▼ İlk Bölümde Geçilen Dik Eğimli Patika

 

Ve ilk bölümün pekçok kısmına da Nepal'li şerpalar tarafından geliştirilmiş taştan veya ağaçtan merdiven benzeri destekler yapılmış. Bunlara basarak tırmanıyorsunuz.

▼ İlk 1km.lik Bölümün Tamamlandığını Haber Veren Tabela

 

▼ Gölet Göründüyse, Dik Bölüm Sona Erdi Demektir

 

1km yazan tabelaya geldiğinizde veya göleti gördüğünüzde ilk bölümü başarıyla bitirdiniz demektir.

Fjord Manzarası Niyetine

▼ Sırta Geldiğinizde Ağaç Yapısı Sona Eriyor. Göz alabildiğine Taş tepeler ve Çalılıklar Başlıyor

 

İlk 1km.lik kısım bitince ortalıkta ne ağaç kalıyor nede makilik vb. Kayalardan oluşan tepelerin arasından oldukça hafif eğimle çıkan patikayı takip etmeye başlıyorsunuz bu noktadan itibaren. 

▼ Buz kaplı Kayalardan Geçerek İlerliyorsunuz

 

Kocaman düz kayaların üzerinden, çalılıkların arasından, kar düzlüklerinin yanlarından yaklaşık 5km ilerledikten sonra ilk sırta geliniyor ve Ringedalsvatnet gölünün muhteşem manzarası size tüm yorgunluğunuzu unutturuyor. Hava müsait ise bu manzaraya karşı ilk molanızı verebilirsiniz.

▼ Rotanın 5nci/6ncı km.sindeki Mola Yerinde Görünen Muhteşem Ringedalsvatnet Göl Manzarası. Fjord Yerine Geçecek Muteşem Manzara

 

Bu noktadan itibaren eğer hava açıksa gölün en doğu noktası görünür hale gelmektedir. Göl kıyısından bir miktar içeride kalan TrollTunga kayası buradan görünmese de katedilecek rotanın oldukça düz / çok düşük eğimli bir rotada ilerlediği görülebilir.

Özçekim mi? Yoksa Başkasının Gözünden Çekim mi?

Küçük göletlerin yanından, kocaman yassı kayaların üzerinden, eriyen buzul sularının uzağından geçerek yaklaşık 3-3,5 saatlik bir yürüyüş ile TrollTunga'ya ulaştınız. 

▼ TrollTunga Kayası

 

Uçuruma doğru uzanmış ikonik kaya orada, ortalık turist kaynıyor, ne yapacağız şimdi. Önerim, polarınızı giyin ve biraz yatın dinlenin bir kayanın üzerinde. Nasıl olsa zaman var, hava geç kararıyor. 

▼ TrollTunga Üzerinde “Lady in Red”

 

Bu kayanın ucunda fotoğraf çektirmenin bir dünya fenomenlik durumu var. Oldukça tehlikeli pozlar verenlerin yanında bir o kadar eğlenceli fotoğraf çektirenler de var.

TrollTunga'daki basit birkaç teamül şöyle;

 • Kayanın baş tarafında oluşan kuyruğa gir, 
 • Kayanın üzerinde bir ziyaretçi varsa geride dur, O'nun fotoğraf karesine girme,
 • Fotoğraf çektireceksen, makinanı/telefonunu arkadaşına ver, 
 • Arkadaşın yoksa, gözüne kestirdiğin başka bir turiste ya Allah deyip güven ve ondan yardım iste,
 • Fotoğraf/video çekimi olmadan da kayanın üzerinde zaman geçirebilirsin, engel yok,
 • Kayanın üzerinde 1-2 dakikadan fazla kalma, grupsanız bu süre bir miktar daha uzun olabilir,
 • Kayadan aşağıya düşme, başkalarını tehlikeye düşürme,
 • Fotoğraf, video çekimi esnasında adap kuralları çerçevesinde özel mesaj içeren kıyafet, dans vb yapılabilir,
 • Doya doya anın ve mekanın keyfini çıkar.

TrollTunga kayasından ayrılış biraz zor gelebilir. Tüm dünyada tanınan bir noktadasınız ve buraya bizzat bedeninizin çabasıyla geldiniz. Çok güzel fotoğraflar edinip, benzersiz bir tecrübe yaşadınız.

▼ TrollTunga’da Fotoğraf Kuyruğu

 

Çevrede biraz dolaşın, değişik açılardan kayanın ve göl manzarasının görsel hazzını depolayın. Güneş fazla aşağılara inmeden, gün olumsuz etkilenmeye başlamadan geri dönüşe geçebilirsiniz. Dönüş, çıkıştan çok daha kolay olacaktır. Her metresini yavaş yavaş, heyecanla çıktığınız rotanın geri dönüşü daha kısa sürede olacaktır.

2017′de patikanın sırttaki noktalarında da iyileştirmeler yapılıyordu. PreikeStolen çıkış rotasının tümü çok düzenli ve güvenli bir güzergaha dönüştürülmüştü. Orada yaklaşık 4km.lik kısa bir yol olduğundan ziyaretçisi çok daha fazla. Oraya kondüsyona veya doğa yürüyüş donanımına ihtiyaç duyulmadan çıkılabildiği için adım atılan her metre toprak/kayalık düz zemin veya kaya/ağaç basamak haline getirildiğinden, Ihlara Vadisi'nin en çok ziyaret edilen ilk 1km.lik kısmı gibi olmuş. Yani doğal yürüyüş ortamı kalmamış. 

Neyse, dönüş yolunda da aynı rotayı rahatlıkla izleyebiliyorsunuz. Yine önerim 5nci veya 6ncı km.lerde bir noktada göl manzarasına karşı mola vermenizdir.

▼ TrollTunga Hike Route

 

170706-Buny


Tarih 2020-03-28 14:52:51

norveç trolltungatrolltunga kayasıtrolltungatroll tungatrolltunga uçurum
Yorumlar
Yorum Yok
Son Eklenenler
Türkiye'nin Tabiatı Koruma Alanları
Sivas'ın Pamukkale'si Altınkale'nin açılışı yapıldı! Altınkale nerede?
Dünyanın en tehlikeli yolu D915
Atlas Okyanusu’ndan Akdeniz’e bir yolculuk GR10
Restorasyonu Tamamlanan Sümela Manastırı Ziyarete Açılıyor
Uşak'ta Tarihi Yol Açılıyor
Cilo Dağlarındaki Bazı Alanlar İle Sat Buzulları Milli Park Oluyor