Rota Planlama Yayında. Hemen Deneyin

Yalova Çınarlı Hıyaban

Atatürk'ün Kenti Yalova'nın Çınarlı Hıyaban Yolu

BÜNYAMİN ŞAHİN

BÜNYAMİN ŞAHİN 4 yıl önce yazdı

Tüm Yazıları
Yalova Çınarlı Hıyaban

 

Doğa harikası olan Termal Kaplıcalarını Yalova’ya bağlayan Termal-Yalova Çınarlı Yolu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK döneminden günümüze kadar yol boyunca var olan çınar ağaçlarının oluşturduğu yeşil tünel görüntüsü ile Yalova’nın en güzel yol güzergâhıdır.

Dolmabahçe sarayı önündeki çınarlı yoldan vapurla ayrılarak deniz yolculuğu sonrası, aynı yolun Yalova’daki devamı olarak cumhuriyetin ilk yıllarında Yalova İskelesinden başlayıp, Gazipaşa Caddesi’ni takiben Termal kaplıca kapısında son bulan dikilmiş çınar ağaçları ile çevrili yeşil bir tüneli andıran bu yol, Çınarlı Hıyaban adıyla anılır.

HIYABAN: TDK. [isim] İki tarafı düzgün ağaçlı yol veya bulvar.
[Farsça] Cadde. İki tarafı ağaç dikili yol. Bahçe yolu. İki tarafı ağaçlı muntazam yol. Ortasından su akan ağaçlık yer.
Çınarlar 1930'da Dikildi

12.350 metre uzunluğunda ki güzergâha çınarların dikimi 1930 yılı Şubat ve Mart aylarında yapılmış olup, fidanların arası 10 metredir. Ancak, sıralama çapraz gelecek şekilde dikildiğinden daha sıkmış gibi görünür. Böylece her 5 metrede bir çınar vardır. Çapraz dikim aynı zamanda ağaçların dengeli dallanmasını sağlanmış, böylece yol yeşil bir tünele dönüşmüştür. Fidanlar, Teşvikiye ve Kocadere'den getirilmiştir. Baltacı Çiftliği girişinden Termal’e kadar dikilen fidan sayısı 2250’dir.

Korunması Gereken Anıt Ağaçlar

Yalova-Termal Yolu üzerindeki Çınar Ağaçları Yalova İstanbul II Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun 14.5.1997 tarih ve 4491 sayılı kararı ile “Korunması Gereken Anıt Ağaçlar” olarak tescil edilmiştir.

Çınarların Bakımı Yapılmaya Devam Ediliyor

Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar gelen Çınar ağaçlarının her sene Bursa Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararları doğrultusunda, Valiliğimiz tarafından gerekli incelemeleri yapılarak çürüyen ağaçların yerine yenileri dikilmekte budanması gereken dalların budama işlemleri yapılarak bakımı hatta bazı hastalıklara yakalananlarında tedavileri yapılmaktadır.

Gökçe Barajı’nın yapımı sırasında, bu Çınarlı Yolda bulunan bir kısım çınarlar, baraj içinde ve yol dışında kalmıştır. Bu nedenle Yalova’yı Termal’e bağlayan Çınarlı Yol Yenimahalle yol kavşağında son bulur.

Yalova-Termal Yol Güzergahı, Çınarlı Hıyaban (Görsel Kaynak: YalovaÖzelİdare)

Yalova Çınarlı Hıyaban

Yalova merkez ve Termal ilçesi arasında bulunan ve Turizmde bir marka olarak “Turizm Yolu” niteliğinde 12 Km’lik yol, Yalova Valiliğince tüm sanat yapıları, drenaj kanalları yapıldıktan sonra yolun tamamı yeniden asfaltlanarak hizmete açılmıştır.

2017 yılında Yalova İl Özel İdaresi tarafından yapımı gerçekleştirilen “Eski Termal Yolunun Turizm Yolu olarak İhyası Projesi” kapsamında Doğu Marmara Kalkınma Ajansının hibe desteği artı Özel İdare katkısıyla birlikte toplam 703.358TL harcama yapılarak söz konusu proje yaklaşık 4 ayda tamamlanmış ve 30.04.2018 tarihinde de katılımcıların eşliğinde halkın hizmetine sunulmuştur.

Proje kapsamında; Kaldırımda Turkuaz renkli kumlamalı parke taşları, yol için siyah ve beyaz renk kumlamalı parke taşları kullanılmış, 1100 mt yol üzerine 2 adet durak yerleştirilmiş, aydınlatma için 58 adet renkli projeksiyon ve 78 adet sokak lambası kullanılmış, 32 adet ahşap kaplama çöp kovası kullanılmış, yol üzerine toplam 32 adet oturma ve dinlenme bankı konulmuştur. Çınarlı yolun sonunda; çınar figürleri içine oturtulmuş 2 adet dekoratif çeşme, çeşitli banklar ve peyzaj düzenlemeleri yapılarak dinlenme alanı oluşturulmuştur.

destekleyici kaynaklar
yalova.ktb.gov.tr
yalovaozelidare.gov.tr


Tarih 2020-06-17 14:58:39

yalovagezilecek yerlerçınarlı hıyaban
Yorumlar
Yorum Yok
Son Eklenenler
Murat SARI

Kış Tatilinde Gidebileceğiniz 5 Rota

Murat SARI 4 ay önce

Deniz Can SÖNMEZOĞLU

Apollon Smintheus Kutsal Alanı

Deniz Can SÖNMEZOĞLU 4 ay önce

Deniz Can SÖNMEZOĞLU

Karasu'dan Kefken'e Gizli Bir Koy Keşfettik! (Şehirden Köye Göç ve Tatil)

Deniz Can SÖNMEZOĞLU 6 ay önce

Deniz Can SÖNMEZOĞLU

BABAKALE Gezilecek Yerler (Gezelim Görelim VLOG)

Deniz Can SÖNMEZOĞLU 6 ay önce

Deniz Can SÖNMEZOĞLU

Assos Sivrice Koyu'nda Macera: Çıplak Elle AHTAPOT AVI

Deniz Can SÖNMEZOĞLU 8 ay önce

İbrahim DEVECİ

Türkiye'de glamping deneyimi yaşamak isteyenler için 5 efsane yer

İbrahim DEVECİ 8 ay önce

İbrahim DEVECİ

İstanbul'un Büyüleyici Güzellikleri: Ziyaret Etmek İçin 5 Harika Yer

İbrahim DEVECİ 8 ay önce