Rota Planlama Yayında. Hemen Deneyin
Zonguldak 4.0 km
Zonguldak Merkez 5.0 km

Zonguldak Gökgöl Mağarası Fiyat 2024

Ücret Bilgisi Bulunamadı
Fiyat Düzenleme Öner

Çalışma Saatleri

 • Cuma09:00-18:00
 • Cumartesi09:00-18:00
 • Pazar09:00-18:00
 • Pazartesi-
 • Salı09:00-18:00
 • Çarşamba09:00-18:00
 • Perşembe09:00-18:00
Düzenleme Öner Bu Alanın Sahibiyim

Ücretsiz olarak bu alanı yönetebilirsiniz.

Aktivite imkanları

 • Fotoğrafçılık

Alan İmkanları

 • Giriş - İndirimli
 • Giriş - Şahıs

Alan Özellikleri

 • Mağara
 • Otopark

Yorumlar

Zonguldak Gökgöl Mağarası Yorum

{{post.ad}} {{post.tip}} {{post.tarih}}

Doğadakiler

Yazmış olduğunuz görüşleriniz, editörlerimiz tarafından incelendikten sonra en kısa sürede yayına alınacaktır.

Zonguldak Gökgöl Mağarası Hakkında

Gökgöl Mağarası - Zonguldak

Coğrafi Konum ve Ulaşım

Zonguldak'ın 5 km güneydoğusunda bulunan Gökgöl mağarası, yatağına derince gömülmüş Erçek Deresi'nin doğu yamacında yer alır. Zonguldak-Ankara yolu mağaranın hemen önünden geçtiğinden ulaşım son derece kolaydır.

Gökgöl Mağarasının Özellikleri

Kollarıyla birlikte toplam uzunluğu 3350 metre ile Zonguldak'ın en uzun 2. mağarası olan Gökgöl, değişik özelliklere sahip 4 belirgin kattan meydana gelmiştir. Birbirine bağlı katlardan oluşmuş ve yatay gelişmiş aktif bir mağara olan Gökgöl, ana galerinin yanında iki büyük yan koldan oluşur. Büyük Çöküntü salonu yan kolların buluştuğu yerdir. İçinde yağışlı dönemlerde debisi artan bir yer altı deresi akmaktadır. Büyük Çöküntü salonunda örneği başka mağaralarda olmayan değişik renkte ve şekillerde damlataş oluşumları bulunmaktadır. Gökgöl mağarası damlataş oluşumu yönünden çok zengindir. Her türden oluşum, sarkıt, dikit, sütun, bayrak damlataşları ve yoğun makarna sarkıtları görülür. (kaynak : yigm.ktb.gov.tr)


Türkiye'nin en uzun 10. İlimizin ise 2. mağarası olan Gökgöl Mağarası Zonguldak'ın en uzun 2. mağarasıdır. Toplam uzunluğu 3350 metre olan mağara Zonguldak – Ankara karayolu üzerinde yer alır ve şehir merkezine 3 km mesafededir. Mağara girişi karayolunun hemen yanında yer aldığından ulaşım oldukça kolaydır. Gökgöl Mağarası içerisindeki ilk araştırmalar 1976 yılında jeolog Temuçin AYGEN ile İngiliz mağara araştırmacıları Chris BAUER ve Harvey LOMAS tarafından yapılmıştır. İlerleyen süreçte mağaranın haritası hazırlanmış ve yapılan çalışmalar neticesinde 2001 yılında turizme açılmıştır. Turizme açıldığı günden bugüne yaklaşık 300.000 ziyaretçi ağırlayan Gökgöl mağarası, yıl içinde sıcaklık ve nem oranının fazla değişmemesi nedeni ile mikroklima özelliğine sahiptir. Bu nedenle özellikle solunum yolu (astım) hastalarının tedavisinde de mağaradan yararlanılmaktadır.

Aktif bir mağara olan Gökgöl birbirine bağlı katlardan oluşmuş, yatay gelişmiş bir mağaradır. Ana galerinin yanında iki büyük yan koldan oluşur ve büyük çöküntü salonu yan kolların buluştuğu yerdir. Gökgöl Mağarasının içi damla taş birikimi yönünden son derece zengindir. Mağaranın girişten büyük çöküntü salonuna kadar olan bölümleri Fosil giriş, Astım Salonu, Harikalar Salonu ve Mucizeler Salonu gibi adlarla nitelendirilmiştir.

Salon isimlerinden de anlaşılacağı üzere mağara içerisinde her türden oluşum mevcuttur. Sarkıtlar, dikitler, sarkıt ve dikitlerin birleşmesinden meydana gelen sütunların yanı sıra bayrak damla taşları ve dere üzerinde yer alan yoğun makarna sarkıtları görülmeye değerdir.

875 metrelik yürüyüş yoluna sahip olan mağara içerisinde yağışlı dönemlerde debisi artan bir yer altı deresi akmaktadır. Yer altı deresi girişe yakın bir yerde doğal sifon ile Erçek deresine dökülür.Mağara havası yaz mevsiminde dışarıya göre daha serin, kış mevsiminde ise biraz daha sıcak olmaktadır. Mikroklima özelliğinden dolayı mağara sağlık turizmi bakımından da büyük öneme sahiptir. Her metresinde ayrı bir oluşum bulunan mağara 2016 yılında tamamlanan restorasyonu ile ısı yayarak oluşumlara zarar veren genel aydınlatmalardan kurtarılmış, bunlar yerine ısı yaymayan led aydınlatmalar ile obje aydınlatması yapılarak oluşumların görsel güzellikleri ortaya çıkarılmıştır. Mağaramız oluşum aydınlatmaları, yürüyüş parkuru, cam köprüleri ve seyir teraslarıyla görülmeye değer güzelliktedir. (kaynak : zonguldak.gov.tr)

Zonguldak Gökgöl Mağarası Fiyatları 2024

Ücret Bilgisi Bulunamadı

Zonguldak Gökgöl Mağarası Nasıl Gidilir?

Adresi: Zonguldak Ankara Karayolu, Zonguldak Merkez, Zonguldak, Asma, 67002 Zonguldak Merkez/Zonguldak, Türkiye

Koordinatları: 41.4406105, 31.8331756

Zonguldak Gökgöl Mağarası Bilgi Notu
Zonguldak Gökgöl Mağarası Yakınındaki Alanlar
Zonguldak Gökgöl Mağarası iletişim
Zonguldak Gökgöl Mağarası telefon
Zonguldak Gökgöl Mağarası nerede
Zonguldak Gökgöl Mağarası yol tarifi
Zonguldak Gökgöl Mağarası nasıl giderim
Zonguldak Gökgöl Mağarası firma profili
Zonguldak Gökgöl Mağarası firma hakkında
Zonguldak Gökgöl Mağarası mesai saatleri
Zonguldak Gökgöl Mağarası iletişim bilgisi