Cebe Infinity OTG Kayak Snowboard Gözlüğü İnceleme

Cebe Adults Infinity 1528 B003L OTG (Over The Glasses, Gözlük Üstü Takılabilen) Kayak Snowboard Gözlüğü İncelemesi

BÜNYAMİN ŞAHİN

BÜNYAMİN ŞAHİN 1 ay önce yazdı

Tüm Yazıları
Cebe Infinity OTG Kayak Snowboard Gözlüğü İnceleme

OTG, "Gözlük Üzerine Gözlük" ifadesinin kısaltılmışıdır. Yani uzun ve yaygın kullanım alanına istinaden anlatımla, OTG Kayak Gözlüğü, "Numaralı Gözlük Üzerine Takılabilen Kayak Gözlüğü" dür. Bu tip gözlükler, kışın kayak, snowboard, kar aracı ve hatta ATV sürme gibi çok çeşitli kar sporlarında kullanılır. Kontak lens takamayan veya reçeteli camlı bir kar gözlüğünü fazla bulan veya maliyetine katlanmak istemeyenler için mükemmel bir çözümdür. Daha fazla bilgi için Gözlük Üstü Gözlük (OTG, Over The Glasses) Kayak Gözlüğü yazımızı okuyabilirsiniz.

Teknik özellikleri (CBG Infinity 1528 B003L)

Çerçeve tipi : Yekpare
Çerçeve materyali : MicroFiber
Lens özelliği ve tipi : Çizilmez Çift Lens, PC (PolyCarbonate) / AC (Acetate), Silindirik
Lens yansıtması : Ayna (Bu ekran ayna efekti sağlar. Parlamayı azaltırken aynı zamanda net bir görüş te sağlar.)
Ölçüler (Y/G/D cm) : 22,6 x 10,2 x 9,4
Ağırlık (gr) : 200
Lens koruma kategorisi : Cat-3 (Parlak ışıklı ortam içindir. Yoğun ışıkta görme yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olur.)
UVA/UVB filtreleme oranı : %100
Işık geçirgenlik oranı (VLT) : %11 (%7-17)
Önerilen kullanımı : Güçlü ışık ortamında yüksek koruma sağlar
Cinsiyet ve yaş : Uniseks, Yetişkin
Ambalaj yedek lens içeriyor mu? : Hayır

 

Cebe Markası

Cebe markasının tarihi, 1800'lerin sonunda Jura dağlarında başlamış. Spor gözlük üretiminde öncü olan marka, Jean-Louis Crestin-Billet tarafından Morez'de yaratılmış. İlk gününden itibaren pekçok ünlü dağcının keşif gezilerinde tercih edilmiş. Bugünde adrenalin arayan tüm sporcuların aradığı bir marka olmuş.

Genel Özellikleri

Kar gözlüğü Infinity OTG CBG1528, Cebe'nin profesyonel sporcularla işbirliği içinde kar gözlükleri geliştirme, test etme ve ürün oluşturma sürecinin bir sonucudur. Aerodinamik çerçeve geometrisi mükemmel görüş alanı sağlar. Gözlüğün entegre havalandırma çıkışları iyi seviyede buğu önleme imkanı sağlar.

Cebe Infinity OTG kayak gözlüğü, reçeteli gözlük takanlar için geliştirilmiştir. Maskeyi kolayca takıp çıkarmanıza yardımcı olmak için XXL seviyesinde derinlik, gözlük üzerinde konfor sağlayan dolgu iç kesimleri ve kemer halkasına sahiptir. Çift silindirik PC / AC lens ile donatılmış güçlü bir gözlüktür. Cebe Infinity OTG Kayak Maskesinin genel özellikleri şöyledir.

 • Büyük yüzler için ideal.
 • Gözlük kullananlar için geliştirilmiş.
 • Yanal silindirik cam.
 • Buğu önleyici Çift lens (PC/AC).
 • Havalandırmalı lensler.
 • Dıştan çizilmez özellik.
 • Değiştirilebilir manyetik lensler (Bazı modellerinde).
 • Hareketli bağlantı elemanları.
 • 3 density dolgu melzemesi.
 • Silikon kayış.

Test Kullanıcı Görüşleri

 • Dünyada OTG kayak, snowboard gözlüğü üreten marka sayısı sınırlıdır. Cebe'de numaralı gözlük kullanan kar sporcularının rahatça kayak gözlüğü takabilmesi ve bu sporu yapabilmesine imkan sağlayanlardan en önemlisi denilebilir.
 • İnfinty modeli de bu maksatla optimize edilmiş ve numaralı gözlük ile kayak gözlüğü arasında çok az veya hiç etkileşim olmaksızın oldukça iyi durduğunu söyleyebilirim.
 • Zaman zaman numaralı gözlüğümün yüzüme, şakaklarıma temasını veya gözüme göre açısal konumunu ayarlama ihtiyacı hissettiğimde ise geniş bir iç derinliğe sahip olduğundan kolayca gözlüğü çekerek ayarlayabildim. Cebe'nin manyetik camlara sahip modellerinde ise sıradışı gibi görünse de manyetik lensi tutup dışarı çekerek te bu işi gerçekleştirebilirsiniz. Manyetik lensler aslında ortamdaki ışık miktarının farklı oranda olması durumunda kayak gözlüğü lensini kolayca ve hızlıca değiştirmek için geliştirilmiş bir teknolojidir.
 • Cebe'nin bazı kayak gözlüğü modelleri ise yedek lensleriyle birlikte gelir. Örneğin Cat-1 ve Cat-3 camlarıyla birlikte gelen bir kayak gözlüğünüz varsa gün içinde parlak ışıklı ortamda cat-3 camlarını akşama doğru ışık azladığında ise yedekte gelen cat-1 camlarını kullanarak rahatça kayak sporunuza devam edebilirsiniz. Hatta bu kırılmaz, çizilmez lensleri gün içinde yanınızda bulundurmanızda da bir sakınca yoktur.
 • Kayak gözlüğünün oldukça yeterli seviyede geniş bir görüş alanı mevcut. Kayak gözlüğünün hava sirkülasyon kanalları ise hem içteki numaralı gözlüklerin hemde kayak gözlüğü lenslerinin buğulanmasını önlemekte yeterli.

Kullanıcının Kararı


Profesyonel olmayan, başlangıç-orta seviye bir kayak sporcusu olarak özellikle numaralı gözlük kullananların kabusu olan buğulanma konusunda çok başarılı olduğunu belirtmeliyim. Bununla beraber gözlüklerimin üstüne rahatsızlık vermeden oturan, yokmuş hissi veren yumuşak dolgulu çerçeve ve oldukça geniş bir açısal görüş alanı sağlayan çerçeve öne çıkan özellikleri ile harika bir seçenek.

 

Kayak Gözlüğü Bedenleri (Ski Googles Size)

Medium Size

Kayak gözlüklerinin çoğu standart boyutta (M) üretilir ve hem yetişkinler hem de gençler için evrensel bir uyum sağlama eğilimindedir. Medium beden, eğer çok büyük yada çok küçük kafa yapısına sahip değillerse insanların çoğuna uyar ve büyük olasılıkla sizin için de doğru beden olacaktır.

Large Size

Büyük bedenli (L) kayak gözlükleri, daha büyük yüzlere uyan daha geniş, daha uzun ve daha derin çerçeve boyutuna sahiptir.

Small Size

Küçük bedenli (S) kayak gözlükleri ise daha dar, daha kısa ve daha sığ çerçeve boyutuna sahiptir. Çocuklar, gençler ve normalden daha küçük, minyon yüzlü yetişkinlere uygundurlar.

Kayak Gözlüğünde Kullanıma Sunulan Teknolojiler

Üretici firmalar, araştırmaları, testleri sonucunda kayak, snowboard gözlüklerinin hem lenslerinde hemde çerçevesinde ulaştıkları sonuçlara istinaden yüksek teknoloji ürünleri kullanırlar.

Çizik Önleyici Kaplama


Dış lense (PC) uygulanan özel olarak formüle edilmiş çizilmez sert kaplama, lens sertliğini artırarak çizilme ve aşınma direncini artırır.

Tek Lens, Çift Lens


Tek Lens: Polikarbon (PC) materyalden üretilen tek lensler darbeye dayanıklıdır ve iyi bir hava sirkülasyonu sağlar.

 Kayak gözlüklerinde çift lens kullanımı (kaynak : cebe)

Cebe Infinity OTG Kayak Snowboard Gözlüğü İnceleme

Çift Lens: Cebe'nin dışta polikarbon (PC) ve içte asetat (AC) lens yapısı, görüşte herhangi bir bozulmaya sebebiyet vermez, buğulanmayı önler ve iyi bir görüş sağlar.

SOS RX Adaptörü


Cebe, bir modeli hariç tüm kayak gözlüklerinde kullandığı SOS RX Adaptörü, geniş görüş açısından vazgeçmeden, ışık kırılmasından oluşan görüş bozukluğunu düzeltir.

Geniş Görüş Açısı


Kayak gözlüklerinin öne çıkardığı özelliklerden birisi de geniş görüş alanıdır. Üst seviye gözlükler hem yatay hem de dikey olarak maksimum çevresel görüş sağlar.

 Kayak gözlüklerinde silindirik ve küresel lens yapısı önemli avantajlar sağlar. (kaynak : cebe)

Cebe Infinity OTG Kayak Snowboard Gözlüğü İnceleme

Silindirik veya Küresel Lens Yapısı


Silindirik lensler, yatay eksende eğrilik üzerinde tasarlanmıştır ve böylece yüzün eğrisini takip ederek iyi bir görüş alanı sunarlar. Bununla beraber, küresel lensler hem yatay hem de dikey eksende eğrilik üzerine tasarlanmış olup, optik bozulmaları azaltarak ve dikey / yatay çevresel görüş açılarını en üst düzeye çıkararak daha yuvarlak bir şekil ve daha iyi bir görüş kalitesi sağlarlar.

Darbeye Dayanıklılık


Polikarbon materyalden üretilen lens normal camdan 20 kat daha fazla darbeye dayanıklıdır, çok daha hafiftir.

 Kayak gözlüklerinde hava sirkülasyonu buğulanmayı önler. (kaynak : cebe)

Cebe Infinity OTG Kayak Snowboard Gözlüğü İnceleme

Hava Sirkülasyonu


Lens üzerindeki havalandırma kanalları, iki lens arasında ve gözlüğün içinde optimize edilmiş bir hava sirkülasyonu sağlayarak herhangi bir buğulanma riskini ortadan kaldırır ve daha iyi bir termik düzenleme sağlar. Çerçevenin üst ve alt kısımlarındaki ince süngerimsi kaplama, kar ve nemin içeri girmesini önlerken hava dolaşımını sağlar.

Kaskla Daha Yüksek Uyum


Kayış ve çerçeve arasındaki hareketli bağlantı noktaları kayak gözlüğünün kaskla daha iyi entegrasyonunu sağlar, çerçeve ve lensin deformasyonunu önler.

Numaralı Gözlükle Rahat Kullanım


OTG serisi kayak gözlükleri, numaralı gözlüklere daha konforlu kullanılabilmesi için normal kayak gözlüklerine nispeten çok daha geniş bir çerçeve ve çerçevenin içindeki yüze oturan 3 yoğunluklu köpük kısmında da stratejik olarak nitelendirilebilecek kesikler, basıklıklar, oyuklar sunar.

Bununla beraber Cebe'nin kayak gözlüğü takılı iken numaralı gözlüklerin konumunu veya başka bir ayarlamasını kolayca yapabilmek için lensleri manyetik noktalarla çerçeveye tutturulan ve kolayca çıkartılıp takılabilen OTG lenslerine de sahiptir.

destekleyici kaynaklar

eyerim, iceoptic, snowmagazine,


Tarih 2021-01-31 04:00:00

cebe otgotg kayak gözlüğüotg snowboard gözlüğücebe infinity 1528 Önceki Yazısı
Doğa Yürüyüşünde Güneş Gözlüğü
Yorumlar
Yorum Yok
Ekipman İnceleme
Dikkat köpek var