Rota Planlama Yayında. Hemen Deneyin

Sarıkamış Yürüyüş Parkurları - Uzun Rotalar

20Km'den Daha Uzun Mesafeli Sarıkamış Yürüyüş Parkurları

BÜNYAMİN ŞAHİN

BÜNYAMİN ŞAHİN 3 yıl önce yazdı

Tüm Yazıları
Sarıkamış Yürüyüş Parkurları - Uzun Rotalar

 

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde değişik kişi ve kurumlarca belli standartlara uyularak yapılan çalışmalardan biri olan Sarıkamış’ta, yürüyüş parkurları 21 değişik güzergah üzerinde toplam 256 kilometreye ulaşır. Genel olarak Sarıkamış yakınlarındaki sarıçam orman dokusuyla birlikte Keklikdere, Komdere ve İnkaya vadilerinin kullanıldığı parkurları, her doğasever rahatlıkla yürüyebilir. Benzerleri gibi patikalarda her 50 metrede, toprak yollarda ise her 200 metrede bir kırmızı beyaz işaretlerle belirlenen güzergahlarda kaybolma riski yok denecek kadar az. Parkurlara, kavşak noktalarındaki tabelalar kılavuzluk eder. Sarıkamış yöresinin en sert coğrafi koşullarının sergilendiği Allahuekber Dağları, çıplak arazi yapısı göz önünde bulundurularak yürüyüş parkurlarının dışında tutulmuştur. Bu rotalarda yürümek isteyen herkesin uyarılar ve yaban hayatı bölümlerini dikkatle okumaları gerekmektedir.

Yürüyüş parkurlarının yanı sıra, orman ve köy yollarını takip eden bisiklet rotaları da oluşturulmuştur. Oksijeni bol ormanlardan geçen bu rotaların uzunluğu yaklaşık 356 kilometreyi bulmaktadır. Ayrıca tarihi ve doğal güzellikleri kapsayan 428 kilometrelik manzaralı araç yolu ile birlikte, ilçe sınırları içerisindeki kültürel ve tarihi değerlerin görülebildiği kültür rotaları da doğaseverleri için hazırlanmıştır.

Sarıkamış Yürüyüş Rotaları - Uzun Parkurlar (20Km +)

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) desteği ve yerel yönetimlerin önzülüğüyle Sarıkamış coğrafyasında yürüyüş parkurları, bisiklet parkurları, jip-safari-manzaralı araç yolu ve kültüğr rotaları hazırlanmıştır. Bu makalede kısa rotalar (5km. - 20km.) ve uzun rotalar (20km. den daha uzun) olmak üzere iki kategoride hazırlanmış olan lyürüyüş parkurlarının kısa olanları verilecektir.

PU01 - Oteller-Kızlar Kalesi-Keklik Vadisi-Çürüktaş-Hamamlı Köyü-Şehitemin Yaylası (32 km)

 • Zorluk Derecesi : Zor
 • Azami Yükseklik : 2650 m
 • Asgari Yükseklik : 1802 m

İki günlük kamplı bir etkinlik olarak planlayabileceğiniz bu rotanın ayrıntılarını yukarıdaki bölümlerde bulabilirsiniz. Kamp alanı olarak Çürüktaş mevkiini veya Keklik Vadisi’ni kullanmanızı öneririz. Keklik Deresi’nden sonra sürekli bir çıkış olduğunu hatırlatalım. Rotanın en zor bölümü Hamamlı-Ortatepe doruk noktasındaki  oldukça dik eğim. Biraz yorucu ama bir o kadar da zevkli bir yürüyüş yapacaksınız. Ağustos sonundan itibaren yaylacıların göç etmeye başladığını göz önünde bulundurun.

PU02 - Av Köşkü-Oteller-Zirve-Şırşır-Kızlar Kalesi-Keklik Vadisi-Belencik Köprüsü (32 km)

 • Zorluk Derecesi : Zor
 • Azami Yükseklik : 2158 m
 • Asgari Yükseklik : 1614 m

Sarıkamış yürüyüş parkurları çalışmasının en uzun güzergahı. Bir gece konaklama bir gece de kamp olarak planlanacak bu yürüyüş toplam 3 günlük bir aktivite. Çok fazla zorluğu olmayan bu rotayı herkes deneyebilir. Sadece Keklik Deresi’ndeki su geçişlerinde dikkatli olunmalı.

Sarıkamış Yürüyüş Parkurları - Kısa Rotalar yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Yürüyüşçüler İçin Gerekli Önlem ve Uyarılar

 1. Sarıkamış parkurları genel olarak her yürüyüşçü için uygun özellikte rotalar içeriyor. Parkur anlatımlarında profesyoneller için olan bölümler özellikle belirtilmiştir.
 2. Sarıkamış’ta kış mevsimi sert geçiyor. İlçenin yüksek rakımda bulunması nedeniyle Kasım-Mart arası en soğuk dönem. Parkurları diğer aylarda rahatlıkla yürüyebilirsiniz.
 3. Elinizdeki kitapta yer alan parkurların detay bilgilerini okuyarak, yürümeyi düşündüğünüz güzergahın size uygun olup olmadığını belirleyin.
 4. Yola çıkmadan önce hava durumunu mutlaka kontrol edin. 
 5. Kesinlikle parkur tabelalarını ve işaretleri takip edin, güzergah dışına çıkmayın.
 6. Uzun rotaları deneyecekseniz asla yalnız yola çıkmayın. Kısa ve kolay bir rotayı yürüseniz de, risk faktörünü asgariye indirmek için dikkatli davranın. 
 7. Yürüyüş parkurlarının en zor bölümü Keklik Deresi-Aras Nehri arasındaki 17 kilometrelik parkurdur. Bu güzergahı sadece profesyonel ve deneyimli yürüyüşçülere öneriyoruz. 
 8. En ıssız sayılabilecek bölümler orman içi alanlardır. Bununla ilgili bilgiyi yaban hayatı bölümünde bulabilirsiniz.
 9. Hemen hemen tüm parkurlarda çeşme veya kaynak suyu bulabileceğiniz alanlar var.
 10. Orman içi yürüyüşlerde yanınıza pilleri sağlam bir fener almayı unutmayın.
 11. Yürüyüşler sırasında yanınızda mutlaka bir çöp poşeti bulundurun ve bütün çöplerinizi geri götürün.
 12. Arkeolojik alanları gezerken tarihi dokuya asla zarar vermeyin ve hiçbir şeyin yerini değiştirmeyin. Sahip olduğumuz bu kalıntıların insanlığın ortak mirası olduğunu lütfen akıldan çıkarmayın.
 13. Bayraktepe’nin Komdere’ye bakan bölümlerinde, Komdere Vadisi ile Keklik Vadisi’nin belli kısımlarında cep telefonu çekmiyor.
 14. Ağır kış şartlarında veya kış mevsiminin başlangıcında yürümek isteyenler gerekli ekipmanları yanlarında bulundurmak zorundalar. Çantanızda özellikle survival battaniyesi (alüminyum folyo), yedek çorap ve iç giyim, ıslanmaz kibrit ve kramponun yer almasında fayda var.
 15. Her türlü riski azaltmak için yanınıza mutlaka bölgeyi bilen bir rehber alın.

destekleyici kaynaklar
serka sarıkamış yürüyüş parkurları


Tarih 2020-03-28 12:54:56

sarıkamış yürüyüş parkurlarıkeklik vadisiçürüktaşşehiteminbelencikşırşır
Yorumlar
Yorum Yok
Son Eklenenler
Murat SARI

Doğa Tatili Denince Akla Gelen Yerler

Murat SARI 2 ay önce

Murat SARI

Edirne Kamp Alanları

Murat SARI 8 ay önce

Murat SARI

Ege Kamp Alanları

Murat SARI 10 ay önce

Murat SARI

Polonezköy Tabiat Parkı

Murat SARI 10 ay önce

İlke KARATAŞ

Efes Antik Kenti

İlke KARATAŞ 1 yıl önce

Murat SARI

Çanakkale Gülpınar Kumbağlar

Murat SARI 2 yıl önce

BÜNYAMİN ŞAHİN

Karabük Yenice Doğa Koruma Alanları

BÜNYAMİN ŞAHİN 2 yıl önce

DMCA.com Protection Status