En Temel İlk Yardım Maddeleri 10 - Pratik İlkyardım Fikirleri

Pratik İlkyardım Fikirleri

BÜNYAMİN ŞAHİN

BÜNYAMİN ŞAHİN 9 ay önce yazdı

Tüm Yazıları Sende yazar ol
En Temel İlk Yardım Maddeleri 10 - Pratik İlkyardım Fikirleri

Bir Doğa Yürüyüşçüsünün Bilmesi Gereken En Temel İlk Yardım Maddeleri

10 - Pratik İlkyardım Fikirleri

Doğada spor yapan her kişi asgari temel ilk yardım bilgilerine sahip olmalıdır. Bu bilgilere öncelikli olarak kendi sağlığınız ve güvenliğiniz için sahip olmalısınız. Ve sonrada eşinize, çocuğunuza veya çok yakın bir arkadaşınıza bir kaza anında yardımcı olabilmek için bilmelisiniz. Bilmiyorsanız, belkide onların, o en basit müdahaleyi yapamadığınız için ömür boyu bu kazanın olumsuz etkileriyle yaşamak zorunda kalmasına engel olamayabileceksiniz.

Bu makalede sizin, arkadaşınızın veya grubunuzdaki birinin doğada başınıza gelebilecek en basitten en ciddi vakaya kadar o anda elinizde bulunan imkanlarla neler yapabilirsiniz tavsiyeleri anlatılmıştır. Burada bahsedilenler tamamen bir tavsiye niteliğinde olup kesinlikle profesyonel tıbbi yardım yerine geçmeyecektir. Basit veya ciddi her vaka mutlaka tıbbi yardım alınarak sonuçlandırılmalıdır.

Vücutta oluşan yaralanmaların tedavisi önemli bir beceridir. Ancak bir doğa sporcusunun herşeyi bilmesinden ziyade gerçekten kendisi için önemli olan şeyleri bilmesi ve bunlarla ilgili malzemeleri bulundurması gereklidir. Bu yazı dizisinde her doğa yürüyüşçüsünün başına gelmesi muhtemel kaza, yaralanma vb ne karşı bilmesi gerekenler kolay anlaşılır ipuçları halinde sunulmuştur.

      Pratik İlkyardım Fikirleri

"Herşeye Hazırım" iddialı bir sözdür, ama dürüst olalım, sırt çantasıyla seyahat edenlerin kaçımızın çantasında bir boyun ateli veya bir şırınga var? Korkmayın, günlük eşyalarınızın bazılarını tıbbi ekipman olarak kullanabilirsiniz.

Antasit (Anti Mide yanması)

Soğuk su ile karıştırılmış iki çay kaşığı mentollü (nane özü) diş macunu kullanabilirsiniz. Rennie, talcid gibi mide yanmasına iyi gelecektir.

Antibakteriyel Merhem

Enfeksiyonu önlemek ve iyileşmeyi desteklemek için bal kullanın. (bal doğal bir antibakteriyel ajandır). Küçük kesikler, yanıklar, sıyrıklar ve donma yüzeyinin üzerine yayın (ancak doğrudan bir yaraya değil) ve gazlı bezle örtün.

Bandaj

Bir tişörtten ince bir kumaş şeridi kesin (mümkün olan en uzun sargıyı elde etmek için gömlek etrafında dairesel bir desenle kesin).

Boyun Ateli

Boyun ateli yok mu? Kollarını dışarıda bırakarak bir ceket veya poları boylamasına yuvarlayın ve hastanın boynuna sarın. (yolculuk yastığı gibi) Kollarla da yerine sabitleyin. Veya kamp matından birkaç tane tasma (veya kocaman nal) gibi kesin, birbirlerine bantlayın ve kişinin boynuna koyun.

Soğuk Uygulama Pedi

Yaralanmış bölgeyi soğuk suya batırın veya bandanaları, pamuklu tişörtleri ıslatarak bölgenin etrafına sarın.

Şırınga

Suyu bir tüpten fışkırtın veya fermuarlı bir torbayı sıkarak suyu fışkırtın. (yaraların, kulakların, gözlerin yıkanması, kateter ve enteral beslenme için sulama şırıngaları kullanılabilir.)

Medikal Eldivenler

Ellerinizi temiz ağzı-kilitli poşetlerin içine koymak suretiyle nispeten bir medikal eldiven gibi hijyen sağlayabilirsiniz.

Üçgen Bandaj

Hastanın kısa kollu gömleğinin alt kısmını yaralı kolun üstüne çekin ve iki çengelli iğne ile öne sabitleyin. Uzun kollu gömlekte ise Yaralı kolun manşonunu içindeki kolla birlikte gömleğin gövdesine sabitleyin.

Çantanıza almanız Gerekenler

Burada bahsedilen konuları değerlendirip zorunlu gördüklerinizle iyi bir acil durum kiti oluşturun.

      Enfeksiyon belirtisi gözlem

Tüm yaralar (yanıklar ve sıyrıklar dahil) enfeksiyon belirtileri açısından aşağıdaki maddeler kapsamında gözlenerek düzenli olarak kontrol edilmelidir;

1) Artan ağrı, ateş, kızarıklık ve şişlik,
2) Artan beyaz irin,
3) Yaranın çevresindeki cildin hemen altındaki kırmızı çizgilerin gözlenmesi,
4) Ateş.

Bu belirtiler ortaya çıkar ve giderek kötüleşirse, en kısa sürede profesyonel sağlık desteği almalısınız.

NOT: Hayvan ısırıklarından veya ezilmeden kaynaklanan yaraları, hasarlı tendonları, bağları veya kemikleri içeren herhangi bir şey veya iyice temizlenemeyecek kadar fazla kirlenmiş olan yaraları kapatmayın. Bunların hepsinin enfeksiyon riski oldukça yüksektir. Bunun yerine, bu tür yaraları nemli gazlı bezle sarın, kuru gazlı bezle örtün ve yaralıyı hızlıca bir sağlık birimine ulaştırın.

Bir doğa yürüyüşçüsünün bilmesi gereken en temel ilk yardım maddeleri makale serisinin diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
1-Küçük yaralar (kabarcıklar, sıyrıklar, yanıklar)
2-Büyük yaralar (Ağır kanamalar) (Dış kanama)
3-Kırıklar, Çıkıklar, Burkulmalar vb Kas Zedelenmeleri
4-Hayvan ve Böccek Isırmaları, Sokmaları (Arı, Kene, Akrep, Yılan vb)
5-Mide, Bağırsak Rahatsızlıkları (İshal, Kusma vb)
6-Diş Sorunları (Diş Ağrısı, Kırık Diş)
7-Çevresel tehditler (Kar Körlüğü, Hipotermi)
8-Etkinlik Tamam mı, Yoksa Devam mı?
9-İleri Seviye Rahatsızlıklar (Kalp Krizi, Şok, Omurga Yaralanmaları, Mantar Zehirlenmesi)
10-Pratik İlkyardım Fikirleri (Antasit, Boyun Ateli, Üçgen bandaj vb.)

Bu makalede yer alan bilgiler tamamen tavsiye niteliğinde olup kesinlikle profesyonel tıbbi yardım yerine geçmez. Basit veya ciddi her vaka mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır.

destekleyici kaynaklar
buck tilton


Tarih 2020-05-10 14:26:15

pratik ilkyardım fikirleripratik antasitpratik üçgen bandajpratik boyun ateli
Yorumlar
Yorum Yok
Son Eklenenler
Türkiyenin Matematik Konumu
Etkinlikler Mart Ayında Yeniden Başlıyor
Gözlük Üstü Gözlük (OTG, Over The Glasses) Kayak Gözlüğü
Sıcak Havalarda Yürüyüş İpuçları
Türkiye'nin Coğrafi Bölgeleri
GPS Rotasını Yüklemeye Hazır Hale Getirme
Kamp Çantası Nasıl Yerleştirilir